IPT - pasek artykułowy

Te tajemnicze obiekty znajdują się w Polsce. Były wykorzystywane przez hitlerowców. Niezwykła historia mostów w Stańczykach

Patrycja Seklecka
Mosty w Stańczykach to cud architektury zagubiony wśród mazurskich lasów. Kiedy powstały i po co. Co miały wspólnego z kwaterą główną Hitlera w Wilczym Szańcu? Kiedy można je zwiedzać i ile kosztuję bilety? Zapraszamy do przewodnika po jednej z najbardziej niezwykłych atrakcji Polski.
Mosty w Stańczykach to cud architektury zagubiony wśród mazurskich lasów. Kiedy powstały i po co. Co miały wspólnego z kwaterą główną Hitlera w Wilczym Szańcu? Kiedy można je zwiedzać i ile kosztuję bilety? Zapraszamy do przewodnika po jednej z najbardziej niezwykłych atrakcji Polski. przemeksuwalki, iStock / Getty Images Plus
Świat jest pełen ciekawych lokalizacji, które swoim wyglądem przyciągają fanów teorii spiskowych i zwiedzania zapomnianych miejsc. Sporo z nich zlokalizowanych jest w naszym kraju – dotyczy to także kilku nietypowych konstrukcji, których historię przedstawiamy dziś. Te tajemnicze obiekty znajdują się w Polsce i były wykorzystywane przez hitlerowców – do czego dokładnie służyły i jaka jest ich historia?

Spis treści

Mosty w Stańczykach. Zachwycająca atrakcja, która skrywa mroczny sekret

Te nietypowe budowle, przypominające rzymskie akwedukty, to tak naprawdę mosty wybudowane w latach 1917–1918. Stanowiły część połączenia kolejowego między miastem Gołdapią a miejscowością Żytkiejmy. Czemu zawdzięczają taką formę? Jak podają źródła, inspiracją do ich stworzenia były francuskie akwedukty Pont du Gard.

W planach była budowa kolejnych obiektów – mosty miały stanowić element połączenia prowadzącego aż do litewskiej Olity, jednak ze względu na sytuację polityczną inwestycja nie została ukończona – swoją funkcję spełniał tylko jeden z mostów, obsługujący połączenia na całej trasie. Co ciekawe, były to zaledwie 4 pary pociągów, z których jeden kursował tylko w soboty i niedziele, dowożąc w okolice Błędzianki wędkarzy czy grzybiarzy.

Wysokość mostów w Stańczykach zadziwia

Wiadukty wznoszą się na wysokość do 36,5 m. Chociaż niektórym może się wydawać, że są całkiem niskie, warto porównać ją z wysokością 4-piętrowego bloku (ok. 12 metrów) – wtedy okaże się, że żeby dorównać mostom w Stańczykach potrzeba 3 takich bloków. Z tej perspektywy rozmiary konstrukcji wydają się naprawdę imponujące.

"Mazurskie akwedukty" na służbie Hitlera. Mosty w Stańczykach i Wilczy Szaniec

Jaki jest mroczny sekret, który wiąże się z niezwykłymi mostami w Stańczykach? Podczas II wojny światowej „mazurskie akwedukty” służyły do przewozu materiałów budowlanych, z których zbudowana została tajna kwatera Adolfa Hitlera – Wilczy Szaniec w Gierłoży. Kursujące tamtędy składy transportowały kamienie, które dziś można zobaczyć zwiedzając pozostałości nazistowskiego kompleksu, z którego dowodził führer podczas próby podboju ZSRR. Niedługo później linia została zniszczona przez Armię Czerwoną.

Dziś imponujące wiadukty są celem wycieczek ciekawskich turystów i… amatorów mocnych wrażeń. Niekiedy odbywają się tam skoki na bungee. Wielbiciele polskiego kina prawdopodobnie rozpoznają tę scenerię z filmu „Ryś” (reż. Stanisław Tym).

Gdzie znajdują się zabytkowe mosty w Stańczykach? Mapa

Stańczyki to miejscowość położona na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, na obrzeżach Puszczy Rominckiej, niecałe 30 kilometrów od Gołdapi. Pod konstrukcjami przepływa niewielka rzeka Błędzianka.

Mosty w Stańczykach – cennik i godziny otwarcia

Mosty w Stańczykach stanowią własność prywatną, jednak możliwe jest ich zwiedzanie po wykupieniu biletu w cenie:

  • normalny – 8 zł,
  • ulgowy – 4 zł.

Turyści mogą podziwiać to niezwykłe miejsce w od godziny 8:00 aż do zachodu słońca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży