IPT - pasek artykułowy

Niesamowite Wyspy Owcze. Ciekawostki o archipelagu, o których nie mieliście pojęcia

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Już w czwartek 12 października 2023 polscy piłkarze zagrają z reprezentacją Wysp Owczych w ramach eliminacji do Euro 2024. Tym razem mecz zostanie rozegrany właśnie na Wyspach Owczych. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym archipelagu? Gdzie leżą Wyspy Owcze? Do kogo właściwie należą? Przygotowaliśmy 13 ciekawostek o tym terytorium, pełnym tajemnic i fascynujących historii. Przekonajcie się, czym to miejsce może was zaskoczyć przed meczem Wyspy Owcze – Polska.

Spis treści

Polacy zagrają z Wyspami Owczymi

Latarnia morska na Wyspach Owczych
Wyspy Owcze, znane jako archipelag przy Danii, kryją w sobie fascynujący świat, który niekoniecznie jest powszechnie znany. Oto niektóre ciekawostki o tych malowniczych wyspach. Philipp Waldhauer/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Reprezentacja Polski rozegra najbliższy mecz eliminacji do Euro 2024 już w czwartek 12 października o godz. 20:45. Ponownie zmierzymy z Wyspami Owczymi, ale tym razem nie w Warszawie, lecz w Thorshavn na odległym archipelagu.

Skoro piłkarze lecą na Wyspy Owcze, to może warto poznać nieco ten ciekawy archipelag. Jakie sekrety skrywa?

Czytaj też: Wyspy Owcze pełne nadziei przed czwartkowym meczem z reprezentacją Polski w eliminacjach Euro 2024

Torshavn na Wyspach Owczych – mapa:

Gdzie leżą i do kogo należą Wyspy Owcze?

Do kogo właściwie należą Wyspy Owcze?

Ten niewielki archipelag w Północnym Atlantyku formalnie stanowi terytorium zależne Danii, ale jest bardzo oddalony od kontynentu i swojej metropolii. Zachwyca jednak nieokiełznaną naturą i unikalną kulturą.

Gdzie leżą Wyspy Owcze?

Wyspy Owcze leżą między Islandią a Norwegią, tworząc malowniczy archipelag o powierzchni 1399 km². Wśród 18 głównych wulkanicznych wysp wyróżniają się Streymoy i Eysturoy. Najwyższym szczytem jest Slættaratindur, osiągający 882 m n.p.m.

Wyspy Owcze – mapa:

Fascynujące ciekawostki o Wyspach Owczych

Archipelag Wysp Owczych to nie tylko malownicza przyroda. Mieszkańcy pielęgnują swoją kulturę i tradycję. Językami urzędowymi są farerski i duński. Reprezentacja piłkarska jest uwielbiana, a piłka nożna oraz wyścigi łodzi wiosłowych stanowią dwa narodowe sporty.

Wyspy Owcze, znane jako archipelag przy Danii, kryją w sobie fascynujący świat, który niekoniecznie jest powszechnie znany. Oto niektóre ciekawostki o tych malowniczych wyspach.

  • Nazwa pochodzi od owiec: Nazwa „Faroe” w języku farerskim (Føroyar) oznacza „Wyspy Owiec”.
  • Polacy na Wyspach Owczych: Około 100 Polaków mieszka na Wyspach Owczych, a dodatkowo około 300 przyjeżdża tu na prace kontraktowe.
  • Spektakularne Klify: Wyspy Owcze słyną z imponujących klifów, z których Enniberg na wyspie Viðoy jest najwyższym klifem w Europie, sięgającym na wysokość 754 m n.p.m.
  • Owce w Google Maps: Dzięki zamontowanemu osprzętowi, owce na Wyspach Owczych stworzyły zdjęcia 360 stopni dostępne na Google Maps.

Więcej ciekawostek o Wyspach Owczych znajdziecie w galerii zdjęć:

Historia Wysp Owczych

Wyspy Owcze były zamieszkane przez eremitów irlandzkich już w VII wieku, a następnie zostały zasiedlone przez Normanów (wikingów) w około 825 roku. Od 1035 roku stanowiły posiadłość Norwegii, a w 1380 roku zostały przyłączone do Danii. W roku 1814 Dania utraciła Norwegię, zachowując Wyspy Owcze. Dopiero w 1948 roku, dzięki nowym warunkom współzależności z Danią, archipelag uzyskał szerszą autonomię.

Wyspy Owcze to nie tylko piękna przyroda, ale także fascynująca historia i kultura. To miejsce, gdzie współistnieją tradycje z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny charakter. Wyspy Owcze to miejsce, które warto poznać pod wieloma względami — od niezwykłej przyrody po fascynującą historię. To archipelag pełen niespodzianek i niezapomnianych przeżyć.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży