Spis treści
Tego nie wolno na wakacjach! Sprawdź, gdzie zwykłe rzeczy i zachowania są nielegalne
Wolnoć Tomku w swoim domku, pisał hrabia Fredro w wierszowanej bajce „Paweł i Gaweł”. Każdy kraj ma swoje prawa i turyści muszą ich przestrzegać, nawet jeśli są… dziwne. Za złamanie choćby najbardziej absurdalnych i zabawnych zakazów grożą grzywny, a nawet więzienie, dlatego turyści powinni dokładnie wiedzieć, co im wolno, a czego nie w kraju, w którym spędzają wakacje czy urlop.
Poniżej znajdziesz listę 13 krajów i miejsc, w których obowiązują dziwne zakazy, a zwykłe przedmioty czy zachowania są nielegalne! Lepiej sprawdź przed wyjazdem na wakacje i spakowaniem walizek, gdzie można dostać mandat np. za:
- Noszenie jeansów
- Karmienie gołębi
- Wkurzanie ludzi
- Posiadanie koronkowej bielizny
- Używanie japońskiego pędzla do golenia
Uważaj na wakacjach! 13 zwykłych rzeczy, które są nielegalne w Grecji, Włoszech, czy Kanadzie
Grecja – noszenie szpilek na terenie zabytków
Od 2009 r. w Grecji obowiązuje zakaz noszenia butów na wysokim obcasie na terenie starożytnych zabytków, jak ateński Akropol czy Agora. Myślisz, że to z troski o turystki, które mogą się przewrócić? Nie! Chodzi raczej o same kamienie, które zdaniem greckich władz niszczą się szybko, gdy turyści używają nieodpowiednich butów.
Następnym razem gdy potkniesz się na Akropolu, staraj się upaść w jakąś kępę trawy, by nie pokruszyć twarzą starożytnych marmurów.
Tajlandia – deptanie po pieniądzach
Jeśli zdarzy ci się upuścić banknot lub monetę w Tajlandii, lepiej patrz pod nogi! Nadepnięcie na gotówkę jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym grzywną. Dlaczego? Dlatego, że bat – tajlandzka waluta – ma na rewersie twarz monarchy, a deptanie po królewskim obliczu jest nielegalne, nawet jeśli chodzi o obrazek na banknocie.
Singapur – guma do żucia
Od 1992 r. w Singapurze obowiązuje ścisły zakaz żucia, a nawet posiadania gumy. Za samo wyplucie gumy w miejscu publicznym można dostać mandat do 700 dolarów!
Władze Singapuru zakazały gumy do życia jako element walki z wandalizmem. W 1987 r. doszło do poważnych awarii metra po tym jak chuligani pozatykali gumami czujniki otwierające bramki i zawiasy drzwi. To wystarczyło, by Singapur wytoczył gumie bezwzględną wojnę.
Wenecja – karmienie gołębi
Od 2008 r. rzucanie chleba lub nasion gołębiom w Wenecji jest nielegalne. Można za to dostać grzywnę. W tym wypadku nie chodzi o dobrostan zwierząt, lecz weneckiej architektury. Dokarmiane przez turystów gołębie bombardowały miasto deszczem kwaśnych odchodów, które powodowały niszczenie rzeźb, pomników i zabytkowych fasad. Władze Wenecji zdecydowały się w końcu na radykalny krok i zabroniły dokarmiania ptaków, co ograniczyło także problem przyspieszonego niszczenia zabytków.
Wyspa Capri we Włoszech – klapki czy chodaki?
W wielu miejscach w Internecie możesz przeczytać, że na wyspie Capri u wybrzeży Włoch nielegalne jest noszenie klapek. Na szczęście to nieprawda, a w każdym razie niecała. Zabronione jest tylko noszenie chodaków czy też innego typu obuwia, które powoduje duży hałas w czasie chodzenia po brukowanych uliczkach i placach. Plastikowe klapki są dopuszczalne.
Białoruś (także Rosja i Kazachstan) – koronkowa bielizna
W 2014 r. w tych trzech krajach wprowadzono wspólny zakaz importu i posiadania koronkowej bielizny. Nie chodzi wcale o przyzwoitość, lecz o zdrowie. Władze tych krajów uznały, że obywatele powinni nosić bezpośrednio na skórze tylko takie ubrania, które mają w składzie co najmniej 6 proc. bawełny. Ponieważ koronkowa bielizna nie spełnia tego wymogu, musiała odejść w zapomnienia.
Arabia Saudyjska – maski Guya Fawkesa
Arabia Saudyjska otwiera się na turystykę i chce przyciągnąć do siebie gości z całego świata nowymi, niesamowitymi atrakcjami, jak słynne miasto the Line na pustyni czy luksusowe kurorty nad Morzem Czerwonym. Kultura tego kraju jest jednak bardzo różna od zachodniej, z czego wynikają nietypowe dla nas zakazy. Lecąc do Arabii Saudyjskiej nie wolno np. posiadać przy sobie Biblii, alkoholu ani… maski Guya Fawkesa. Dlaczego? Charakterystyczną maskę spopularyzował komiks i film „V for Vendetta”. Stała się symbolem protestów. Konserwatywna monarchia Saudów nie lubi niczego, co kojarzy się wywrotowo, dlatego maski zostały zakazane, a te, które już były na terenie kraju, skonfiskowane.
Filipiny – wkurzanie ludzi
Jesteś wkurzający? Lepiej nie planuj wakacji na Filipinach!
Na Filipinach obowiązuje paragraf dotyczący tzw. „unjust vexation”, czyli nieuzasadnionego denerwowania ludzi. Powodowanie u innych irytacji bez dobrego powodu jest zabronione i podlega grzywnie do 200 pesos, czyli ok. 14 zł.
Kanada – chodziki dla dzieci
Wybierasz się na wakacje z małym dzieckiem i zabierasz dla niego chodzik? W Kanadzie możesz dostać za to 100 tys. dolarów mandatu albo 6 miesięcy więzienia. To jedyny kraj, który zakazał chodzików dla dzieci. Władze wskazują, że chodziki zaburzają proces rozwoju dziecka i raczej szkodzą niż pomagają w nauce chodzenia.
Rwanda – plastikowe torebki
Rwanda to bardzo mały kraj o bardzo dużych osiągnięciach. Jednym z nich jest zaprowadzenie niemal doskonałej czystości na ulicach miast, miasteczek i wiosek. Sprzątanie odbywa się regularnie, a w zachowaniu porządku pomaga też prawo, zakazujące m.in. używania jednorazowych plastikowych torebek. Nie wolno wwozić ich ze sobą w bagażu – na lotnisku w Kigali walizki turystów są przeszukiwane, a plastikowe torby konfiskowane.
Zapraszam do mojej relacji z wycieczki do najlepszych atrakcji Rwandy.
Malezja – żółte koszulki
W 2015 r. w Malezji wybuchły protesty, których symbolem stały się żółte koszulki. Ówczesny premier zakazał więc ich noszenia, a potem sąd utrzymał ten zakaz, nakładając grzywnę o wartości do 1000 dolarów na każdego, kto by go złamał.
Malezja ma już inny rząd i zakaz noszenia żółtych koszulek oficjalnie nie obowiązuje. Mimo wszystko należy się pilnować z żółtymi ubraniami. Żółty to oficjalny kolor malezyjskiej monarchii i w wielu sytuacjach nie wypada go nosić.
Saint Lucia – pędzle do golenia wykonane w Japonii
Polacy coraz chętniej spędzają urlopy na skąpanych w słońcu Karaibach. Jeśli wybierasz się na wyspę Saint Lucia i zabierasz przybory do golenia, koniecznie sprawdź, czy twój pędzel nie został wykonany w Japonii. Takie pędzle są absolutnie nielegalne na Saint Lucii, i to już od dwustu lat, tzn. od czasu afery wąglikowej. Na początku XX w. na Saint Lucii wykryto groźne patogeny właśnie na pędzlach do golenia importowanych z Japonii, co skończyło się bezwzględnym zakazem ich używania, posiadania i sprawdzania.
Japończycy wielokrotnie próbowali przekonać wyspiarzy, by znieśli to stare prawo, ale bezskutecznie. Jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony.
Korea Północna – jeansy
Korea Północna to – delikatnie mówiąc – bardzo oryginalny kraj, w którym wiele dziwnych rzeczy jest zupełnie normalne, a sporo normalnych uchodzi za dziwne i potencjalnie niebezpieczne.
Jeśli z jakiegoś powodu wybierasz się do Korei Północnej, pamiętaj, by nie zabierać jeansów. W kraju Kim Dzong Una uchodzą one za symbol amerykańskiego imperializmu i są zakazane. Zakaz ten traktowany jest bardzo poważnie. Nawet w rzadkich przypadkach, gdy koreańska telewizja emituje jakiś politycznie neutralny zachodni program, jeansy są cenzurowane, jeśli akurat nosi je jeden z aktorów czy prezenterów.
A z jakimi dziwnymi zakazami ty sam spotkałeś się na wakacjach? Daj znać w komentarzu!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: WatchMojo, Quora, Reddit, Reader’s Digest
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?