Tonga: koronawirus po raz pierwszy uderza w wyspiarskie państwo. Kraj planuje lockdown, Australia i Nowa Zelandia zaniepokojone

Emil Hoff
Emil Hoff
Tonga: koronawirus po raz pierwszy uderza w wyspiarskie państwo. Kraj planuje lockdown, Australia i Nowa Zelandia zaniepokojoneAutor zdjęcia: Uhooep, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0
Tonga: koronawirus po raz pierwszy uderza w wyspiarskie państwo. Kraj planuje lockdown, Australia i Nowa Zelandia zaniepokojoneAutor zdjęcia: Uhooep, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0 Uhooep, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0
Koronawirus na Tonga wzbudził panikę wśród mieszkańców kraju i niepokój u sąsiadów. Królestwo Tonga należało do niewielu państw, które jak dotąd nie odnotowały u siebie ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Wszystko zmieniło się w minioną środę, kiedy jeden z pasażerów lotu z Nowej Zelandii okazał się nosicielem choroby. Tonga weszło w swój pierwszy lockdown, a całe zdarzenie może mieć poważne reperkusje dla ruchu turystycznego w rejonie Pacyfiku.

Spis treści

Tonga: koronawirus po raz pierwszy na wyspach

We wtorek 26 października 2021 jeden z pasażerów samolotu, który wylądował na Tonga, okazał się nosicielem wirusa COVID-19. To pierwszy odnotowany przypadek zakażenia w wyspiarskim kraju, który dzięki szczelnemu zamknięciu granic zdołał obronić się przed pandemią aż do minionego tygodnia.

Pasażer pechowego lotu jest misjonarzem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormonów z Utah, prężnie działających na obszarze wysp Pacyfiku). To rodowity Tongijczyk, który wracał z misji ewangelizacyjnej w Australii przez Nową Zelandię. Tonga wpuszcza na swój teren tylko repatriantów, tzn. obywateli Królestwa, którzy wracają z zagranicy. Loty turystyczne na Tonga są obecnie niemożliwe.

Kiedy tylko badanie na lotnisku wykazało, że misjonarz jest nosicielem koronawirusa, całe lotnisko zostało zamknięte, a wszyscy pasażerowie wraz z obsługą lotu trafili na 3-tygodniową kwarantannę.

Tonga: koronawirus wywołał pierwszy lockdown kraju

O pierwszym przypadku koronawirusa na Tonga poinformował premier, Pohiva Tu'i'onenoa, na konferencji prasowej w piątek 29 października 2021. Polityk wyraził też przypuszczenie graniczące z pewnością, że Królestwo Tonga będzie musiał wprowadzić u siebie pierwszy lockdown. Zamknięcie kraju nastąpiło wieczorem we wtorek 2 listopada 2021.

Lockdown objął przede wszystkim główną wyspę Tongatapu i ma trwać 7 dni. Urzędy, sklepy, szkoły i kościoły zostaną zamknięte, Tongijczycy mają pracować zdalnie lub wcale i nie opuszczać domów, chyba że w palącej potrzebie. Między godz. 20:00 a 6:00 ma obowiązywać całkowity zakaz opuszczania domów.

Szczegółowe zasady pierwszego lockdownu na Tonga można przeczytać w oficjalnej instrukcji.

Tonga: lekka panika i masowe szczepienia na koronawirusa

Jak donosi The Guardian, po ogłoszeniu premiera w Królestwie Tonga zapanowało poruszenie i lekka panika. W weekend banki, urzędy pocztowe i sklepy w stolicy państwa, Nuku’alofa, były oblężone były przez Tongijczyków, chcących jak najszybciej pozałatwiać swoje sprawy i uzupełnić zapasy przed lockdownem.

Duże kolejki powstały także przed punktami szczepień. Groźba lockdownu spowodowała, że w przeciągu kilku dni odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców Tonga wzrósł z 35% do 61%. Po pierwszej dawce szczepionki jest już (stan na 1 listopada 2021) 88% mieszkańców wysp Tonga.

Mieszkańcy Tonga szczepią też dzieci z własnej inicjatywy, nie czekając na szczepienia organizowane przez szkoły, a wielu postanowiło poddać się samoizolacji jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem lockdownu. Na szczęście od minionego wtorku na Tonga nie odnotowano żadnego nowego przypadku zachorowania na koronawirusa.

Tonga: dwa lata bez koronawirusa, kraju nie stać na epidemię

Królestwo Tonga liczy ok. 106 tys. mieszkańców, a więc nieco mniej niż połowę ludności warszawskiego Mokotowa. Zajmuje powierzchnię 748 km kwadratowych, a więc o mniej więcej połowę większą od Warszawy (514 km i rośnie). Niestety, wielu mieszkańców Tonga żyje ubogo, a państwowa służba zdrowia nie działa najlepiej. Dlatego rząd Tonga zamknął granice państwa jeszcze wiosną 2020 r., dzięki czemu udało mu się zapobiec epidemii na swoim terenie – aż do zeszłego tygodnia.

Lockdown na Tonga przypadł w fatalnym momencie. Kilka państw Oceanii i Australazji ogłosiło niedawno luzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem dla podróżnych. Nowa Zelandia zaczyna znowu wpuszczać na swój teren własnych obywateli i pracowników wizowych, Australia planuje z kolei zezwolić swoim obywatelom na zagraniczne wyjazdy.

Tonga: koronawirus na wyspach może mieć fatalne skutki dla turystyki całego regionu

Nie wiadomo, jak na plany luzowania obostrzeń w regionie wpłynie nieszczęście, które dotknęło Królestwo Tonga. Pierwszy chory na koronawirusa przyleciał na Wyspy Tonga z Australii przez Nową Zelandię, a w obu tych państwach teoretycznie obowiązują ścisłe reżimy sanitarne. System obostrzeń zawiódł, co może spowodować albo rezygnację z nieskutecznych restrykcji i otwarcie granic, albo nową falę lockdownów i wycofanie się państw pacyficznych z planów luzowania obostrzeń dla podróżnych.

Jest jednak nadzieja dla Tonga i całego regionu. Dodatkowy test „pacjenta zero”, przeprowadzony w Nuku’alofa we wtorek 2 listopada 2021, dał wynik negatywny. To oznacza, że mężczyzna może być albo zdrowy (i tylko wcześniejszy test na lotnisku był wadliwy), albo też przechodzić koronawirusa bezobjawowo, być może w wyniku wcześniejszego pełnego zaszczepienia. Kolejny test ma zostać przeprowadzony w piątek. Jeśli znowu da wynik negatywny, Tonga, Australia i Nowa Zelandia będą mogły odetchnąć z ulgą, a wraz z nimi turyści, którzy chcieliby jak najszybciej odwiedzić te i pozostałe kraje regionu.

Tonga: koronawirus po raz pierwszy uderza w wyspiarskie państwo. Kraj planuje lockdown, Australia i Nowa Zelandia zaniepokojoneAutor zdjęcia: Uhooep, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

Tonga: koronawirus po raz pierwszy uderza w wyspiarskie pańs...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży