IPT - pasek artykułowy

Toskania tylko godzinę jazdy od Krakowa? Oto Ponidzie, zwane też polskimi Morawami. Falujące pola, sielskie krajobrazy, atrakcje i zabytki

Arkadiusz Bar
Widok z Grodziska w Stradowie. Idealne miejsce na zdjęcia!
Widok z Grodziska w Stradowie. Idealne miejsce na zdjęcia! Arkadiusz Bar
Klimaty włoskiej Toskanii 60 kilometrów od Krakowa? Jak najbardziej! Wszystko za sprawą magicznej krainy zwanej Ponidzie. Przez wiele lat nieco zapomniana, teraz przeżywa swój renesans. Zdjęcia z tego zakątka Polski obiegają świat, a widokami pofałdowanych pól i zielonych pagórków zachwycają się tysiące osób. Myślicie, że przesadziliśmy z porównaniem Ponidzia do Toskanii lub czeskich Moraw? Obiecujemy Wam, że nie. Zanim wybierzecie się na wycieczkę odkrywać ten region, przeczytajcie i zobaczcie co ma do zaoferowania. Przedstawimy najciekawsze atrakcje, miejsca widokowe i zabytki. Podpowiemy Wam co warto zobaczyć i gdzie zrobić pamiątkowe zdjęcia, które uzyskają tysiące lajków. Ponidzie co prawda najpiękniej prezentuje się wiosną, ale latem też jest tutaj co robić. Jeśli zastanawiacie się, gdzie wyjechać na weekend, Ponidzie to świetny pomysł. Zaczynajmy!

Spis treści

Gdzie leży Ponidzie?

Ponidzie zlokalizowane jest na południu województwa świętokrzyskiego, na styku z województwem małopolskim. Niemal w całości położone jest w malowniczej Niecce Nidziańskiej. Największymi miejscowościami są: Busko-Zdrój, Jędrzejów, Pińczów i Nowy Korczyn a największą rzeką jest Nida. Na terenie Ponidzia znajdują się trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. Ponidzie charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem i nieskażoną przemysłem naturą, dzięki czemu rozwinęły się na tym obszarze miejscowości zdrojowe, do których co roku przyjeżdżają setki ludzi chcący poprawić lub zadbać o swoje zdrowie.

Toskania tylko godzinę jazdy od Krakowa? Oto Ponidzie, zwane też polskimi Morawami. Falujące pola, sielskie krajobrazy, atrakcje i zabytki
Arkadiusz Bar

Ponidzie - Polska Toskania i Polskie Morawy

Pofalowane pola, zielone pagórki, mozaiki pól uprawnych pośród których znajdują się pojedyncze gospodarstwa - to właśnie te elementy krajobrazu do złudzenia przypominają włoską Toskanię i czeskie Morawy. Te piękne, sielankowe widoki ciągną się kilometrami, po sam horyzont!

Klimaty Toskanii na Ponidziu
Arkadiusz Bar

Ponidzie jest rejonem głównie rolniczym. Krajobrazy, które tutaj spotkamy są wspaniałym przykładem harmonii człowieka i natury. W wielu miejscach odczujemy, że czas się zatrzymał. Zrozumiemy, że czasu nie odmierza się nie elektronicznym zegarkiem, a rytm dobowy nadają wschody i zachody słońca. Zamiast porannego budzika w smartfonie, będziemy czekać na głos pierwszego koguta. Właśnie takie emocje będą towarzyszyć, wpatrując się w ten fascynujący, pofalowany krajobraz.

Toskania tylko godzinę jazdy od Krakowa? Oto Ponidzie, zwane też polskimi Morawami. Falujące pola, sielskie krajobrazy, atrakcje i zabytki
Arkadiusz Bar

Najwięcej charakterystycznych widoków na falujący krajobraz pól Ponidzia znajduje się na południu regionu, w okolicach miejscowości Krzyż, Czarnocin i Swoszowice. Najbardziej znanym punktem widokowym jest jednak Grodzisko Stradów, o którym napiszemy więcej w dalszej części. Pamiętajmy jednak, że pola Ponidzia ciągnął się przez wiele kilometrów, a ich początki znajdziemy już kawałek za Proszowicami, jadąc od strony Krakowa. Polecamy nie zwiedzać Ponidzia jedynie utartymi szlakami, ale odkrywać je na własną rękę. Wąskie drogi pośród pól, klimatyczne kapliczki i piękne widoki będą nam towarzyszyć niemal bez przerwy. Warto dodać, że przy dobrej widoczności, z okolic miejscowości Czarnocin widać Tatry!

Falujące pola Ponidzia. Jeden z najbardziej charakterystycznych widoków
Falujące pola Ponidzia. Jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Arkadiusz Bar

Zobacz też:

Grodzisko Stradów - instagramowe miejsce na piękne zdjęcia

To miejsce jest tak piękne i klimatyczne, a do tego historyczne, że zasługuje na osobny opis. Grodzisko w Stradowie jest najstarszym grodziskiem w Polsce, którego powstanie datuje się na VIII wiek i wiąże się z państwem Wiślan. Grodzisko zajmowało powierzchnię około 25 hektarów i otoczone było suchą fosą oraz wałami sięgającymi 18 metrów. Pozostałości są nadal doskonale widoczne! Grodzisko w Stradowie położone jest na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na falujący, lekko pagórkowaty krajobraz. Uprawne pola mieszając się z pagórkami, a krajobraz przedzielony jest wijącą się spokojnie drogą. To miejsce idealnie nadaje się na pamiątkowe zdjęcia.

Widok z Grodziska w Stradowie. Idealne miejsce na zdjęcia!
Widok z Grodziska w Stradowie. Idealne miejsce na zdjęcia! Arkadiusz Bar

Selfie z Grodziska Stradów podbijają internet! Miejsce świetnie sprawdzi się na wiosnę, gdy kwitną drzewa. W lecie i jesieni także warto się tutaj wybrać, ze względu na piękne widoki na pola. Z tego miejsca jest także doskonały punkt widokowy na zachodzące słońce. Intensywne zielenie, pagórki i widoczny w oddali domek, często budzi skojarzenia z bajkowym, a może nawet hobbitowym widokiem.

Zachód słońca z Grodziska w Stradowie
Zachód słońca z Grodziska w Stradowie Arkadiusz Bar

Atrakcje i zabytki Ponidzia warte zwiedzenia

Kliknij w wybraną atrakcję lub w galerię zdjęć poniżej, aby dowiedzieć się o niej więcej. Każdą atrakcję dokładnie opisaliśmy! Czytaj poniżej

Kliknij w przycisk "zobacz galerię", aby obejrzeć zdjęcia i przeczytać o atrakcjach i zabytkach wartych odwiedzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jak widzicie, Ponidzie zaskakuje! Piękne pola, falujący krajobraz i ciekawe atrakcje. Wybór Ponidzia na weekendowy wyjazd za miasto może być bardzo ciekawą alternatywą dla dużo popularniejszych kierunków. Na Ponidziu nie spotkamy też wielu turystów, a ceny są dużo niższe, niż w bardziej popularnych turystycznie regionach.

Zobacz też

Toskania niedaleko Krakowa? Oto Ponidzie, zwane też polskimi Morawami. Sielskie krajobrazy, atrakcje i zabytki. Tylko 60 km od Krakowa!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak dobrze wyspać się w podróży i na urlopie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gniewko_syn_ryba
A Pińczów to "polska Florencja"... ;)))
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży