Toskańskie widoki świętokrzyskich stepów

Toskańskie widoki świętokrzyskich stepów
Ponidzie przyciąga turystów i miłośników urokliwych widoków przepięknych pagórków
Ponidzie przyciąga turystów i miłośników urokliwych widoków przepięknych pagórków 123rf
Ponidzie to region rozciągający się między Krakowem i Sandomierzem w województwie świętokrzyskim. Obszar ten nazywany jest także polską lub świętokrzyską Toskanią, ze względu na bajkowy przełom Nidy.

Rzeka Nida jak wstęga wije się przez lasy, łąki i pastwiska. Całość tworzy bajkowy widok, który warto zobaczyć na własne oczy. Natura swym pędzlem stworzyła tam istne arcydzieło zapierające dech w piersiach.

Królestwo rzeki Nida

Ponidzie leży nad dolną i środkową Nidą i rozciąga się od Chęcin po Nowy Korczyn na południu. Ta zaciszna kraina przyciąga do siebie coraz więcej turystów. Wszystko za sprawą urokliwych widoków - pól i pagórków, przez które rzeka Nida kręci niesamowite wstęgi. Co ciekawe, jest to jedna z najcieplejszych polskich rzek. Temperatura wody w lecie dochodzi nawet do 27°C.

Z rzeką związane są nawet miejscowe legendy. Jedna z nich mówi, że kiedyś pewna młoda dziewczyna o imieniu Nida zakochała się w przystojnym rycerzu. Ten nie odwzajemnił jej uczucia - rzuciła się więc do rzeki i od tamtej pory wije się przez łąki, próbując opowiedzieć swoją historię.

Świętokrzyskie Stepy

Swoją zasługę w tworzeniu niepowtarzalnych widoków ma także roślinność stepowa, występująca w rezerwatach przyrody. Podmokłe łąki, torfowiska i stawy rybne spotkamy na terenie ośmiu rezerwatów przyrody - Przęślin, Skorocice, Krzyżanowice, Skotniki Górne, Winiary Zagojskie, Góry Wschodnie, Grabowiec i Skowronno. Na terenie Ponidzia umiejscowione są także trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski.

Są tu największe w Europie złoża gipsu, co z pewnością spodoba się poszukiwaczom ciekawych form, jakie przygotowała natura. Na Ponidziu znajdują się jaskinie, leje i doliny.

Ponidzie jest regionem rolniczym o tradycjach sięgających tysiące lat wstecz. W klasycystycznym pałacu Wielopolskich w Chrobrzu prezentowane są liczące 7,5 tys. lat eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych w Pełczyskach, miejscowości, która przez trzy ostatnie stulecia p.n.e. była najbogatszą osadą celtycką w całej Małopolsce. We wsi Żerniki Górne zachował się prehistoryczny kurhan i ślady pochówków sprzed 4500 lat p.n.e.

Roślinnym symbolem Ponidzia jest miłek wiosenny. W Kozubowskim Parku Narodowym występuje jelonek rogacz - i nie jest to ssak z pięknym porożem, lecz jeden z największych w Europie chrząszczy. Park cechuje ciekawa rzeźba terenu ze wzniesieniami lessowymi, dolinami rzek oraz wąwozami. Tutaj też, w Stradowie, możecie odwiedzić wczesnośredniowieczne grodzisko, i to największe, jakie istniało na ziemiach polskich.

Ponidzie to również region uzdrowiskowy. Kuracjusze chętnie odwiedzają dwie miejscowości - Busko-Zdrój i Solec-Zdrój, gdzie korzystają z prozdrowotnych korzyści wód mineralnych i powietrza wokół tężni solankowych.

Atrakcje bajkowej krainy

Miłośnicy zatrzymywania pięknych widoków będą zachwyceni punktami fotograficznymi na Ponidziu. Najlepsze znajdziemy w okolicach Kazimierzy Wielkiej, między miejscowościami Swoszowice, Krzyż, Czarnocin. Obłędna przyroda, cisza, spokój i rzeka Nida - to właśnie te elementy przyciągają turystów do tego regionu. Atrakcji Ponidzia jest jednak więcej.

W trakcie podróży na Ponidzie nie możecie przeoczyć stolicy Koziołka Matołka, czyli Pacanowa. Warto odwiedzić także Opatowiec - najmniejsze miasto w Polsce . Dech w piersiach zapiera wspaniały widok z Góry św. Anny w Pińczowie. Kolejny punkt warty odwiedzenia to bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy. Ten gotycki kościół został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego.

Będąc w okolicy, można oddać się relaksującej kąpieli nad Zalewem w Gackach, powstałym w miejscu byłych wyrobisk kopalni gipsu. Teren jest zalesiony, zatrawiony, w pełni ogrodzony i dozorowany, z bezpośrednim dostępem do zbiornika wodnego i plaży. Woda pierwszej klasy czystości zasilana podziemnymi źródłami z zawartością leczniczej siarki, regularnie monitorowana przez służby sanitarne.

Do dyspozycji gości jest węzeł sanitarny, budynek gastronomiczny, kuchnia letnia, boisko do siatkówki, ławy, grille, świetlica letnia i inne urządzenia dostępne w ośrodku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży