Spis treści
Tour de Pologne 2024 inspiracją dla podróżników
Cykliczny wyścig Tour de Pologne to prawdziwa kopalnia pomysłów dla wszystkich amatorów wycieczek po kraju. Zmagania kolarzy, trwające od 12 do 18 sierpnia 2024 roku, odbędą się w dwóch niezwykle malowniczych częściach Polski, czyli województwach dolnośląskim oraz małopolskim. Oba regiony słyną z zapierających dech w piersiach widoków i wyjątkowych atrakcji.
Konkurencja, która odbywa się już po raz 81., została podzielona na 7 etapów. Każdy z nich wiedzie przez piękne lokalizacje, które docenisz także jako „zwykły turysta”. Poniżej znajdziesz listy miejsc, które powitają sportowców, a prawdopodobnie już niebawem... także ciebie i twoich najbliższych.
Etap 1.: Wrocław – Karpacz
- Hala Stulecia: historyczna hala we Wrocławiu, która w 2006 roku trafiła na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Przełęcz Tąpadła w Masywie Ślęży: malownicza przełęcz oddziela Ślężę od Raduni. Prowadzą tam trzy szlaki turystyczne: niebieski (ze Strzelina), zielony (z Przełęczy Srebrnej) oraz żółty (ze Świdnicy).
- Świdnica: dolnośląskie miasto, które pęka w szwach od atrakcji. Jednym z najważniejszych zabytków w Świdnicy jest zachwycający kościół, doceniony przez Komitet UNESCO.
- Czarny Bór: w Czarnym Borze możesz podziwiać panoramę Sudetów i zwiedzić kilka ciekawych miejsc, m.in. ruiny zamku gotyckiego, zabytkowy kościół czy barokowy pałac.
- Przełęcz Kowarska: jeśli zależy ci na wypoczynku wśród natury, wybierz się w okolice Przełęczy Kowarskiej, która mieści się na zachodniej granicy Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Etap 2.: Mysłakowice – Karpacz
- Skocznia narciarska Orlinek: w sezonie letnim skocznia to wspaniały punkt widokowy na zachwycające tereny Karpacza.
Etap 3.: Wałbrzych – Duszniki-Zdrój
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu: punkt obowiązkowy w planie zwiedzania dla miłośników zabytków techniki. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mieści się w dawnej kopalni węgla kamiennego i świetnie nada się na rodzinną wycieczkę.
- Przełęcz Walimska: popularną wśród turystów Przełęcz Walimską znajdziesz w Górach Sowich, skąd możesz ruszyć na szczyt Wielkiej Sowy.
- Przełęcz Jugowska: podczas pobytu w Górach Sowich nie możesz pominąć także Przełęczy Jugowskiej. Jugowska Polana przyciąga amatorów pięknych widoków, którzy pragną podziwiać panoramę Gór Sowich oraz wzgórz Wyrębińskich i Włodzickich.
- Góra Świętej Anny: tego miejsca nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu turyście. To idealne miejsce na wycieczkę. Znajdziesz tam sanktuarium, amfiteatr i sporo innych atrakcji, np. tor saneczkowy.
Etap 4.: Kudowa-Zdrój – Prudnik
- Kudowa-Zdrój: miasto słynie z wielu ciekawych atrakcji, jednak to istnienie Kaplicy Czaszek przyniosło mu sławę na świecie.
- Bystrzyca Kłodzka: ta dolnośląska miejscowość może pochwalić się wyjątkowym położeniem (stara część miasta wznosi się na wzgórzu) i licznymi zabytkami.
- Otmuchów: trasa zahacza także o urokliwe miasto woj. opolskim. Do zwiedzenia jest tam całkiem sporo (np. Brama Nyska, barokowy kościół, zabytkowa zabudowa), dlatego na pobyt w Otmuchowie warto poświęcić więcej niż godzinę czy dwie.
- Ząbkowice Śląskie: peleton zawita również w Ząbkowicach Śląskich. Tam na pewno nie będziesz się nudzić!
- Przełęcz Jaworowa: położona w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym przełęcz jest bramą do odkrycia piękna Gór Złotych. Dotrzesz tam żółtym szlakiem z Radochowa.
- Prudnik: jeśli mnogość zapierających dech w piersiach widoków nie przekonuje cię do wizyty w Prudniku (woj. opolskie), być może zainteresuje cię wiadomość, że Prudnik to jedno z najstarszych miast w Polsce.
Etap 5.: Katowice
- Jaworzno: marzysz o wczasach na Malediwach? Park Gródek w Jaworznie może okazać się idealnym miejscem dla ciebie!
- Jura Krakowsko-Częstochowska / Szlak Orlich Gniazd / Ojców: te tereny to prawdziwa perła wśród najpiękniejszych zakątków Polski. Więcej na ich temat dowiesz się z tego artykułu.
- Osiedle Nikiszowiec w Katowicach: Nikiszowiec jest zabytkową (i jedną z najchętniej odwiedzanych) dzielnicą Katowic i stanowi część Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Etap 6.: Wadowice – Bukowina
- Wadowice: miasto, które skrywa wiele przepięknych zakątków i atrakcji. To tu urodził się papież Jan Paweł II.
- Szaflary i Bukowina Tatrzańska: wizyta w Szaflarach i Bukowinie Tatrzańskiej zachwyci szczególnie rodziny z dziećmi, bowiem w tych malowniczych zakątkach woj. małopolskiego znajdują się popularne termy.
Etap 7.: Wieliczka – Kraków
Ostatni etap wyścigu rozpoczyna się w Wieliczce, w której znajduje się słynna kopalnia soli. Peleton przejedzie przez Myślenice, Czernichów i Kaszów, zatrzymując się w historycznej stolicy Polski, Krakowie.
Zobacz także: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce 2024. Są łatwe i niezwykle malownicze – w sam raz na wycieczkę z całą rodziną
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?