IPT - pasek artykułowy

Trasy rowerowe do 33 km od Skoczowa. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 11 - 12 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na wyprawę rowerową w pobliżu Skoczowa? Proponujemy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji. Mają różne stopnie trudności czy dystansu, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 33 km od Skoczowa. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe niedaleko Skoczowa warto wybrać w weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w okolicy Skoczowa

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 33 km od Skoczowa, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 11 maja w Skoczowie ma być 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 36%. W niedzielę 12 maja w Skoczowie ma być 19°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 33%.

🚲 Trasa rowerowa: Turysta Ziemi Raciborskiej 4

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 72,24 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 202 m
  • Suma podjazdów: 1 117 m
  • Suma zjazdów: 1 193 m

Yaneck60 poleca trasę mieszkańcom Skoczowa

Czwarty wyjazd wg książeczki Turysta Ziemi Raciborskiej, tym razem w trójkę, Bogdan, Lucek i ja. Trasą: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie, Szymocice, Nędza, Zawada Książęca, Łęg i powrót przez Zawadę Książęcą do Ciechowic, Turze, Ruda, Budziska, Siedliska, Kuźnia Raciborska, drogą nr 425 skręt w prawo na drogę leśną do Góry Zamkowej (Schlossberg), Krasiejów leśniczówka, Jankowice, drogą 919, skręt w lewo do leśniczówki Wildek, Ruda Kozielska, Rudy - Pocysterski Zespół Pałacowo-Klasztorny, Rudy Nadleśnictwo, Rudy Zabytkowa Kolej Wąskotorowa, Stodoły, Orzepowice i Rybnik. Pieczątki były uzyskiwane w różnych miejscach takie jak, parafie, sklepy, u sołtysa itp. W czasie tego wyjazdu udało nam się uzyskać 13 kontrolnych pieczątek. Pogoda fajna, tylko wiało i to dość mocno. Cała trasa wg mojego licznika to 75.74 km. Dziękuję kolegą Bogdanowi i Luckowi za towarzystwo. Pozostały jeszcze miejscowości za rzeką Odrą i zapewne będą to wyjazdy rozłożone na dwa razy, a może i więcej. Zależy to od pogody.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Rudzica u św. Wendelina

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 38,81 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 3 min.
  • Przewyższenia: 109 m
  • Suma podjazdów: 971 m
  • Suma zjazdów: 990 m

Trasę rowerową mieszkańcom Skoczowa poleca Ireneusz

Zabrzeg-Ligota-Bronów.
W Zabrzegu falę wzmożonego terroru na przełomie kwietnia i maja 1942 r. spowodowało zlikwidowanie przez ruch oporu miejscowego faszystowskiego aktywisty. Bezpośrednio po zdarzeniu, na początku maja 1943 r. aresztowano ok. 30 mieszkańców Zabrzega, których po krótkim przesłuchaniu na posterunku policji w Bielsku wywieziono do obozów koncentracyjnych. Chcąc zastraszyć mieszkańców okolicy, w dniu 27 maja 1942 r. hitlerowcy aresztowali pięciu cywili, których powieszono na dębie na oczach miejscowej ludności.
Po wojnie, aby upamiętnić zdarzenie i uczcić męczeńską śmierć ww., społeczeństwo Zabrzega ufundowało pomnik stojący obecnie w miejscu kaźni.

Jednym z najciekawszych miejsc w Rudzicy jest Dolina Świętego Wendelina, z kaplicą poświęconą temu nieco egzotycznemu świętemu, oraz źródełkiem, z którego wypływa woda o cudownych, ponoć, właściwościach. Aby trafić do doliny, należy jadąc z Rudzicy do Strumienia skorzystać z informacji na drogowskazie i skręcić w prawo, a następnie zatrzymać się na niewielkim parkingu. Dalej czeka nas miły, śródleśny spacer do kaplicy i źródełka. Według przekazywanej w Rudzicy z dziada pradziada historii, za czasów cesarskiej Austrii wzięto jednego z tutejszych chłopaków do wojska. Stacjonował w górach, w Tyrolu. Od tamtejszych mieszkańców otrzymał obraz św. Wendelina. Żołnierz był pobożny, więc przywiózł go w rodzinne strony. Tutaj, w zalesionej ciemnej dolince zwanej Piekłem, powiesił obraz na wierzbie. Po pewnym czasie dolina z „Piekła” przemieniła się w Dolinę Świętego Wendelina. Jej rozsławieniu dopomógł fakt, że znajdowało się tu także źródło krystalicznej wody. Bardzo wcześnie okoliczna ludność uznała ją za cudowną. Szczególnie miała pomagać w chorobach oczu, a także gardła. Wnet wieść o cudownych właściwościach źródełka w Rudzicy rozeszła się szeroko po sąsiedztwie. Zaczęła przyciągać coraz więcej wiernych. Przybywali nawet z najdalszych zakątków Polski, a także sąsiednich Czech. Widząc to, miejscowi kapłani otoczyli źródełko i drzewo płotkiem. W roku zaś 1876 zainicjowali wybudowanie kapliczki, do której wstawiono wizerunek św. Wendelina. Obraz, który można teraz oglądać, jest wierną kopią obrazu z bazyliki Świętego Wendelina w Sankt Wendel. To centrum kultu tego świętego. Żył on ponoć w VI wieku i był synem jednego z królów na Wyspach Brytyjskich. Zrezygnował jednak z bogactwa i jako żebrak wywędrował na kontynent. Zajmował się pasaniem świń. Wreszcie osiadł w górskiej pustelni, a później został zakonnikiem. W aurze świętości pochowano go w Sankt Wendel w zachodnich Niemczech. Św. Wendelin wspomaga pasterzy i chroni przed epidemią. Ale dba także o podróżników. 25 kwietnia, co roku, przy kapliczce w Rudzicy modlą się okoliczni mieszkańcy o urodzaje. Na św. Huberta przybywają też tutaj myśliwi.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Dziergowice - "Betlejem"

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 65,52 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 21 min.
  • Przewyższenia: 109 m
  • Suma podjazdów: 2 279 m
  • Suma zjazdów: 2 284 m

Rowerzystom ze Skoczowa trasę poleca Yaneck60

Wyjazd do Dziergowic zobaczyć "Betlejem”, czyli Żywą Szopkę. Wewnątrz znajdują się koziołki, baranki, koniki, osiołki oraz lamy. Ruszyliśmy o godz.08.00 w dwójkę Bogdan i ja. Był to najtrudniejszy wyjazd zimowy ze względu na temperaturę, dochodziło z rana do -20°C i bardzo ślisko. Pomimo takich warunków postanowiliśmy wyjazd kontynuować. Trasa: Jejkowice, Gzel, Chwalęcice, Zwonowice, Sumina, Górki Śląskie, Szymocice, Nędza Wieś, Kuźnia Raciborska, Budziska, Ruda, Księża Łąka i Dziergowice i powrót: Dziergowice, Solarnia, drogą leśną "Zakazana" do "Kotlarskiej", Brantołka, Rudy, Paproć, Stodoły, Orzepowice i Rybnik. Trasa ta wyznaczona była tak, by "przy okazji" zdobyć kolejne pieczątki do książeczki Turysta Ziemi Rybnickiej, chodzi o pieczątki z Gzela i Zwonowic. Natura pokazuje swe piękno i gdy tylko pojawiło się słonko, towarzyszył nam tzw. Pył Diamentowy, jest to zjawisko spotykane w specyficznych warunkach zimowych. Wyjazd ekstremalny, ale udany, nie było upadków (mimo że czasem niewiele do nich brakowało). Cała trasa wg licznika to 68.33 km.

Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Rachowice - "Szwajcaria Rachowicka".

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 70,25 km
  • Czas trwania wyprawy: 9 godz. i 13 min.
  • Przewyższenia: 84 m
  • Suma podjazdów: 1 652 m
  • Suma zjazdów: 1 649 m

Yaneck60 poleca trasę mieszkańcom Skoczowa

Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Lasy Rudzkie - atrakcje.

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 89,7 km
  • Czas trwania wyprawy: 10 godz. i 53 min.
  • Przewyższenia: 85 m
  • Suma podjazdów: 1 009 m
  • Suma zjazdów: 1 013 m

Yaneck60 poleca trasę rowerzystom ze Skoczowa

Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trasy rowerowe do 33 km od Skoczowa. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 11 - 12 maja? - Skoczów Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży