IPT - pasek artykułowy

Troki na Litwie - wznosi się tu jeden z najpiękniejszych zamków Europy! Poznaj atrakcje Troków na weekend, urlop i wakacje

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niedaleko Wilna leżą Troki, dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego z zamkiem położnym spektakularnie na wyspie pośrodku jeziora. Jaka legenda się z nim wiąże, jaką zaskakującą historię ma zamek w Trokach, który powstał z ruin dopiero w drugiej poł. XX w.? I jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w tej ciekawej miejscowości? Przekonaj się w krótkim przewodniku po Trokach. Nadają się w sam raz na weekendową wycieczkę czy nawet dłuższy wakacyjny wypoczynek!

Spis treści

Zamek w Trokach – serce miasta pośrodku jeziora. Co ma wspólnego z pierogami?

Najważniejszą atrakcją turystyczną Troków jest średniowieczny zamek, dawna siedziba wielkich książąt litewskich. Trudno się dziwić, że to miejsce budzi tak wielkie zainteresowanie turystów – zamek w Trokach jest naprawdę spektakularny! Leży na największej wyspie na jeziorze Galwe, a prowadzi do niego drewniana grobla, zwana Mostem Zamkowym.

Zamek w Trokach z lotu ptaka
Jakie atrakcje czekają na turystów w Trokach, dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego? Na dobry początek - wznosi się tam jeden z najbardziej malowniczych zamków w całej Europie! Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w Trokach w czasie weekendu, urlopu czy wakacji na Litwie. Giedrius Askelis, mat. Lithuania Travel

Praktycznie z każdej strony budowla wygląda niesamowicie. Od południa, przy ul. Karaimskiej 53, zbudowano drewnianą platformę, z której rozciąga się wyjątkowo piękny widok na zabytkową twierdzę.

Początki zamku w Trokach owiane są legendami. Według jednej szczególnie popularnej, twierdzę na jeziorze miał wznieść książę Kiejstut specjalnie dla swojej żony, która wywodziła się z Połągi na Żmudzi i tęskniła za morzem. Wody jeziora Galwe miały jej zastąpić Bałtyk.

Historycy uważają jednak, że budowę obecnego zamku rozpoczął raczej książę Witold na początku XV w., by wzmocnić i uświetnić Troki, będącą już wówczas stolicą Litwy. Zamek, choć piękny, szybko stracił na znaczeniu, bo po bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. zagrożenie ze strony krzyżackiej praktycznie zniknęło.

Mimo to warownia stanowiła mocne oparcie dla wielkich książąt litewskich i gwarancję bezpieczeństwa dla mieszkańców Troków. Co ciekawe, pieczę nad zamkiem mieli na rozkaz Witolda sprawować Karaimowie, lud pochodzenia tureckiego, których Witold specjalnie osiedlił w tym celu nad jeziorem Galwe. Do dziś część trockiej starówki stanowi dzielnica karaimska z zabytkowymi kolorowymi domami, a jeden z najsłynniejszych litewskich przysmaków, kibiny, czyli pierogi z mięsem i grzybami lub warzywami, to wynalazek właśnie karaimski.

Zamek w Trokach – mapa:

Punkt widokowy przy ul. Karaimskiej:

Upadek i odbudowa zamku w Trokach

Stopniowo zamek w Trokach popadał w zaniedbanie. Został poważnie uszkodzony w czasie wojen z Moskwą w XVII w. i nie odbudowano go potem. Kolejne ciosy zadała mu II wojna światowa. Dopiero po II wojnie światowej Litwini z pomocą Polaków i na podstawie polskich projektów, sporządzonych jeszcze przed 1939 r., odbudowali zamek w Trokach, nadając mu domniemany wygląd z czasów największej świetności w XV w.

Dziś turyści mogą zwiedzać piękny zamek pośrodku jeziora. Część pomieszczeń zajmuje muzeum, a do tego latem twierdza w Trokach gości wiele imprez, od rekonstrukcji historycznych po koncerty. Romantycy mogą wybrać się na nocne zwiedzanie zamku, a miłośnicy adrenaliny – wykupić przelot nad Trokami w balonie na gorące powietrze!

Zamek w Trokach nocą
Zamek w Trokach można zwiedzać także nocą, zarówno od środka, jak i od zewnątrz, z pokładu łódki sunącej po jeziorze Galwe. Laimona Ciunys, mat. Lithuania Travel

Inne atrakcje Troków na weekend, urlop czy wakacje na Litwie

Choć piękny zamek w Trokach to magnes na turystów, nie jest bynajmniej jedyną atrakcją miasta. Co jeszcze warto zobaczyć w dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego w czasie weekendowych lub wakacyjnych wycieczek?

Poniżej dwie propozycje!

Dla miłośników pięknych zabytków: pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu

To piękny neoklasycystyczny pałac, wnoszący się na skarpie nad jeziorem Galwe. Zbudował go w XIX w. potężny ród Tyszkiewiczów, ale długo się nim nie cieszył. Pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej, ale potem starannie odbudowany, tak jak zamek w Trokach. Dziś można go zwiedzać, we wnętrzu znajduje się galeria sztuki i muzeum.

Dla entuzjastów aktywnego wypoczynku: sporty wodne w Trokach

Troki leżą nad trzema dużymi i kilkoma mniejszymi jeziorami, więc nic dziwnego, że bardzo rozwinięta jest tu oferta sportów i zabaw wodnych. Zimą po zamarzniętych taflach można śmigać na łyżwach, wiosną i latem miejscowi i turyści korzystają np. z SUP-ów, rowerów wodnych, łodzi i kajaków. Chętni mogą zabrać się na zorganizowane rejsy po okolicy, w czasie których przewodnicy opowiadają o historii Troków i pokazują uczestnikom najciekawsze miejsca nad brzegami trzech jezior.

Zamek w Trokch od strony jeziora
Zamek w Trokach zbudowano na wyspie na jeziorze Galwe. To jedno z trzech dużych jezior, nad którymi leżą Troki. Nic dziwnego, że miejscowość jest zagłębiem sportów i zabaw wodnych. Simas Bernotas, mat. Lithuania Travel

Jak dojechać do Troków?

Gdzie dokładnie leżą Troki? Miejscowość znajduje się w południowo-wschodniej Litwie, ok. 30 km od Wilna. Troki są wyjątkowo malowniczo położone na brzegach aż czterech jezior: Galwe, Akmena, Skaistis i mniejszego Babrukas.

Troki na mapie:

Dojazd do Troków

Najłatwiej dostać się tu pociągiem z samego Wilna, przejazd trwa ok. 30 minut. Do Wilna kursują pociągi i autobusy Flixbus z Polski, do stolicy Litwy można też dolecieć samolotem z Warszawy w niecałą godzinę.

Zachód słońca nad zamkiem w Trokach
Troki leżą ledwie 30 minut jazdy pociągiem od Wilna. Jest tu pięknie i dość spokojnie, a atrakcje znajdą dla siebie zarówno miłośnicy historii i zabytków, jak też entuzjaści aktywnego wypoczynku. Laimona Ciunys, mat. Lithuania Travel

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ass
nic specjalnego.. ...takie prymitywne wystawki...szkoda czasu.. ...watro pojechać do Palangi.. ..pośpiewać polskie biesiadne piosenki, po polsku, przy ognisku, z ludźmi, którzy nic nie kumają w naszym języku.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży