MKTG IPT - pasek artykułowy

Tu rządzą kobiety – nie tylko w Dzień Kobiet. W tych społecznościach mężczyźni nie mają zbyt wiele do powiedzenia! Zobaczcie listę

Patrycja Seklecka
Kobiety mają moc! W niektórych społecznościach bardzo dosłowną - to one mają decydujący głos w ważnych sprawach. Zobacz, w których społecznościach mężczyźni muszą mocno liczyć się z kobietami.
Kobiety mają moc! W niektórych społecznościach bardzo dosłowną - to one mają decydujący głos w ważnych sprawach. Zobacz, w których społecznościach mężczyźni muszą mocno liczyć się z kobietami. Atstock Productions/gettyimages.com
Patriarchat to dla wielu kobiet zmora przeszłości. Ten system społeczny opiera się na rządach mężczyzn i zakłada, że dziedziczenie czy władza to tylko męska domena. Niewiele mówi się natomiast o matriarchacie, czyli jego zupełnym przeciwieństwie. W niektórych miejscach na świecie tylko kobiety pełnią ważne funkcje i podejmują decyzje. Jednym słowem – rządzą, i to nie tylko w Dzień Kobiet. Zobaczcie, w których miejscach mężczyźni zdani są na łaskę kobiet.

Spis treści

Miejsca na świecie, w których rządzą kobiety

Czasy męskich rządów przemijają - twierdzą niektórzy. Rzeczywiście, coraz częściej ważne stanowiska obejmują kobiety, które pełnią decydujące funkcje - wystarczy spojrzeć na Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej, czy byłą premier Wielkiej Brytanii - Margaret Thatcher. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w niektórych częściach świata kobiety już od zamierzchłych czasów pełniły rolę “przewodniczek”. Przedstawiamy miejsca, w których pozycja kobiet w społeczeństwie jest naprawdę silna!

Tuaregowie: kobiety mają głos

Przedstawicielka afrykańskiego ludu
Tuagerowie zamieszkują obszary Sahary.

CC BY-SA 2.0Wikipedia.org / Alain Elorza / CC BY-SA 2.0

Tuagerowie zamieszkują obszary Sahary. Najczęściej lud ten można spotkać w Burkina Faso, Algierii, Libii, Nigrze czy Mali. Chociaż członkowie społeczności wyznają islam, kobiety chodzą tam z odkrytymi twarzami i mają decydujący głos w wielu sprawach. Co prawda zajmują się głównie podtrzymywaniem tradycji czy opieką nad domowym ogniskiem, jednak przed okresem kolonialnym to właśnie na ich korzyść rozstrzygano konflikty małżeńskie, a przedstawicielki płci pięknej posiadały majątki i same wybierały sobie mężów. Chociaż od tamtych czasów wiele się zmieniło, pozycja tuareskich kobiet w społeczności nadal jest silna i nic nie wskazuje na zbliżające się zmiany.

Mosuo: wolny wybór nie tylko dla mężczyzn

Uśmiechnięta przedstawicielka tej grupy etnicznej
Kobieta z ludu Mosuo.

CC BY-SA 2.0Wikipedia.org / Rod Waddington / CC BY-SA 2.0

Mosuo to chińska grupa etniczna, w której praktykowane są tzw. “małżeństwa chodzone”. Charakteryzują się przede wszystkim “wolnym wyborem” - kobieta i mężczyzna sami decydują o tym, z kim chcą spędzić noc, a jeśli w jej trakcie dojdzie do poczęcia - tylko kobieta ma prawo zajmować się dzieckiem. Członkowie Mosuo mieszkają na stałe w swoich domach rodzinnych. Kochankowie spotykają się na schadzki pod osłoną nocy (zawsze w domu kobiety!), a ich ewentualne rozstanie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami ekonomicznymi czy ostracyzmem społecznym.

Kobiety z Kihnu

Starsza kobieta zamieszkująca Kihnu
Kobiety pełną niezwykle ważną rolę na tej estońskiej wyspie.

CC BY-SA 2.0Wikipedia.org / Olev Mihkelmaa / CC BY-SA 2.0

Mężczyźni zamieszkujący tę maleńką estońską wyspę naprawdę muszą uważać! Kiedy oni wypływają w morze, by łowić ryby i polować na foki, ich żony i córki decydują o wszystkim, co dzieje się na lądzie - włącznie z podziałem pieniędzy. To właśnie kobietom Kihnu zawdzięczają rozwój swojej barwnej kultury i tradycji, która została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Chociaż merem Kihnu jest mężczyzna, to i tak męska społeczność nadal musi bardzo liczyć się ze zdaniem przedstawicielek płci pięknej.

Minangkabau: tu kobieta żyje w dobrobycie

Kobieta z grupu Minangkabau w tradycyjnym stroju
Minangkabau zamieszkują wyżyny środkowej Sumatry.

CC BY-SA 2.5Wikipedia.org / Michael J. Lowe / CC BY-SA 2.5

Ta sumatrzańska grupa etniczna skupia swoją uwagę przede wszystkim na kobietach. Mężczyznom już od najmłodszych lat wpaja się obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa siostrom i ich dzieciom, a w rodzinie to najstarszą kobietę obdarza się szczególnym szacunkiem. To ona trzyma w garści i dysponuje całym rodzinnym majątkiem oraz rozstrzyga spory. Funkcje przywódcze w wiosce mogą pełnić tylko odpowiednio urodzeni mężczyźni - na pozostałych spoczywa obowiązek pełnienia roli ojca, męża lub wuja. Ta ostatnia jest najważniejsza i sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia dobrobytu siostrze i jej potomkom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży