Spis treści
Miejsca na świecie, w których rządzą kobiety
Czasy męskich rządów przemijają - twierdzą niektórzy. Rzeczywiście, coraz częściej ważne stanowiska obejmują kobiety, które pełnią decydujące funkcje - wystarczy spojrzeć na Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej, czy byłą premier Wielkiej Brytanii - Margaret Thatcher. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w niektórych częściach świata kobiety już od zamierzchłych czasów pełniły rolę “przewodniczek”. Przedstawiamy miejsca, w których pozycja kobiet w społeczeństwie jest naprawdę silna!
Tuaregowie: kobiety mają głos
Tuagerowie zamieszkują obszary Sahary. Najczęściej lud ten można spotkać w Burkina Faso, Algierii, Libii, Nigrze czy Mali. Chociaż członkowie społeczności wyznają islam, kobiety chodzą tam z odkrytymi twarzami i mają decydujący głos w wielu sprawach. Co prawda zajmują się głównie podtrzymywaniem tradycji czy opieką nad domowym ogniskiem, jednak przed okresem kolonialnym to właśnie na ich korzyść rozstrzygano konflikty małżeńskie, a przedstawicielki płci pięknej posiadały majątki i same wybierały sobie mężów. Chociaż od tamtych czasów wiele się zmieniło, pozycja tuareskich kobiet w społeczności nadal jest silna i nic nie wskazuje na zbliżające się zmiany.
Mosuo: wolny wybór nie tylko dla mężczyzn
Mosuo to chińska grupa etniczna, w której praktykowane są tzw. “małżeństwa chodzone”. Charakteryzują się przede wszystkim “wolnym wyborem” - kobieta i mężczyzna sami decydują o tym, z kim chcą spędzić noc, a jeśli w jej trakcie dojdzie do poczęcia - tylko kobieta ma prawo zajmować się dzieckiem. Członkowie Mosuo mieszkają na stałe w swoich domach rodzinnych. Kochankowie spotykają się na schadzki pod osłoną nocy (zawsze w domu kobiety!), a ich ewentualne rozstanie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami ekonomicznymi czy ostracyzmem społecznym.
Kobiety z Kihnu
Mężczyźni zamieszkujący tę maleńką estońską wyspę naprawdę muszą uważać! Kiedy oni wypływają w morze, by łowić ryby i polować na foki, ich żony i córki decydują o wszystkim, co dzieje się na lądzie - włącznie z podziałem pieniędzy. To właśnie kobietom Kihnu zawdzięczają rozwój swojej barwnej kultury i tradycji, która została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Chociaż merem Kihnu jest mężczyzna, to i tak męska społeczność nadal musi bardzo liczyć się ze zdaniem przedstawicielek płci pięknej.
Minangkabau: tu kobieta żyje w dobrobycie
Ta sumatrzańska grupa etniczna skupia swoją uwagę przede wszystkim na kobietach. Mężczyznom już od najmłodszych lat wpaja się obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa siostrom i ich dzieciom, a w rodzinie to najstarszą kobietę obdarza się szczególnym szacunkiem. To ona trzyma w garści i dysponuje całym rodzinnym majątkiem oraz rozstrzyga spory. Funkcje przywódcze w wiosce mogą pełnić tylko odpowiednio urodzeni mężczyźni - na pozostałych spoczywa obowiązek pełnienia roli ojca, męża lub wuja. Ta ostatnia jest najważniejsza i sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia dobrobytu siostrze i jej potomkom.
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?