Spis treści
Ranking biur podróży: eksperci analizują dane
28 kwietnia 2022 redakcja „Rzeczpospolitej” i portal Turystyka.rp.pl zorganizowały w Warszawie konferencję branżową „Spotkanie Liderów Turystyki – edycja wiosna 2022”. W czasie konferencji interesującą prelekcję wygłosił Andrzej Betlej, prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Jego wystąpienie miało tytuł „Rynek touroperatorski – stan po pandemii”.
Betlej przedstawił szczegółową analizę aktualnej kondycji działających w Polsce biur podróży. Pozwala ona stworzyć swoisty ranking biur, które najlepiej poradziły sobie w trudnych czasach pandemii COVID-19 i obecnie mają najbardziej atrakcyjną dla klientów ofertę.
Za podstawę do analizy Traveldata posłużyły dane przesłane przez głównych polskich touroperatorów i Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Dziwny czas dla biur podróży: jak nie COVID-19, to wojna na Ukrainie
Betlej stwierdził, że chociaż kończy się wreszcie pandemia COVID-19, to dziwny czas dla branży turystycznej może jeszcze trochę potrwać. Lata 2020 i 2021 były zdominowane przez koronawirusa, ale rok 2022 także może być nietypowy ze względu na wojnę na Ukrainie.
Prezes Traveldata podkreślił jednak, że polskie biura podróży wychodzą z tego dziwnego czasu obronną ręką, okazały się stosunkowo odporne na zmienne warunki i kryzysy na rynku.
Betlej stwierdził, że wszystko wskazuje na pomyślny przebieg zaczynającego się właśnie sezonu letniego 2022 w turystyce. Już w 2021 r. wzrost liczby lotów czarterowych wskazywał na powolne odżywanie rynku – było ich o 138% więcej niż w 2020 r., choć nadal o 35% mniej niż w ostatnim „normalnym” 2019 r. Podobne zjawisko – znaczny wzrost w porównaniu do 2020 r., ale nadal spadek wobec 2019 r. – biura podróży odnotowały także w dziedzinie przychodów.
Kryzys wywołany pandemią widać także w spadku liczby klientów wykupujących wycieczki do poszczególnych państw. Porównanie 2021 r. z 2019 wykazało, że najwięcej turystów straciły:
- Maroko – prawie 99%
- Cypr – 78%
- Hiszpania – 67%
- Włochy – 64%
Stosunkowo najmniej ucierpiały Egipt (29%) i Turcja (32%). Turystyka zimowa ucierpiała mniej niż letnia, a niektóre kierunki zanotowały nawet wzrost zainteresowania (największy był na Malcie – o 44% zimowych turystów więcej niż w 2019 r.).
Biura podróży wychodzą z kryzysu. Wraca apetyt na turystykę
Wszelkie dane, ukazane przez prezesa Instytutu Traveldata, wskazują, że turyści i branża turystyczna mogą patrzeć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Najcięższy rok 2020, kiedy załamała się zarówno liczba klientów, jak i przychody branży, mamy już za sobą. W sezonie 2021 oba wskaźniki odbiły mocno w górę. Nie wiadomo jeszcze, jak sytuacja ukształtuje się w 2022 r., ale możemy się spodziewać, że poza regionami zagrożonymi konfliktem zbrojnym turystyka stanie na nogi, a branża wróci – mniej więcej – do stanu sprzed pandemii COVID-19, albo przynajmniej bardzo się do niego zbliży.
Dla turystów może być szczególnie interesująca analiza obecnego ofert biur podróży. Jak wygląda polski rynek touroperatorów w przededniu sezonu turystycznego 2022? Które biura mają najwięcej tanich ofert i które są najczęściej wybierane przez polskich turystów? Także na te pytania dają odpowiedź analizy Instytutu Traveldata.
Zabierz energię ze sobą
Ranking biur podróży. Które mają najwięcej tanich ofert na wakacje 2022?
Po omówieniu zmian na rynku prezes Betlej przeszedł do porównania sytuacji poszczególnych biur podróży po sezonie 2021 i w przeddzień sezonu 2022. Oceniając touroperatorów, Betlej posłużył się wieloma wskaźnikami, w tym porównaniem przychodu w 2021 r., zmianami w przychodzie między 2021, 2020 i 2019 r. (ostatnim „normalnym” przed pandemią), liczbą klientów i jej zmianami, stabilnością finansową. Interesujące jest zestawienie biur podróży z największą ilością tanich ofert na wakacje 2022.
Zajrzyjcie do galerii, by poznać ranking działających w Polsce biur podróży, ułożony według różnych kategorii i wskaźników. Które biuro ma najniższe ceny, które klienci wybierają najczęściej, które odnotowało największe zyski, który touroperator rozwinął się w czasie pandemii, a który ucierpiał? O tym możecie się przekonać, zaglądając do galerii:
TUI, Rainbow, Coral, Exim: ranking biur podróży po pandemii ...
Źródło: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, turystyka.rp.pl
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?