Podróże zagraniczne w minionym 2021 r. były utrudnione przez kolejne fale koronawirusa. Właściwie tylko latem można było trochę polatać pomiędzy końcem wiosennej i początkiem jesiennej fali zakażeń i obostrzeń.
Gdy świat się zamknął, odżyła turystyka krajowa
Testy, paszporty covidowe, zamykanie i otwieranie granic – to wszystko zraziło polskich turystów do zwiedzania świata. Za to rok 2021 można uznać za wyjątkowy pod wieloma względami jeśli chodzi o turystykę krajową. Skoro nie dało się za granicą, odpoczywaliśmy głównie w kraju.
Do boomu turystyki krajowej przyczynił się także Polski Bon Turystyczny, ostatnio przedłużony aż do września 2022. Bony turystyczne odciążyły budżety wielu rodzin i umożliwiły wakacyjne wyjazdy mniej zamożnym dzieciom i ich opiekunom. Tylko w lipcu i sierpniu 2021 zrealizowano ponad 2 miliony bonów turystycznych.
Ulubione kierunki Polaków w turystyce krajowej? Morze i góry
W czasie wakacji 2021 najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi według danych zebranych przez portal Nocowanie.pl okazały się być: wybrzeże Bałtyku, Tatry i Karkonosze. Ok. 60% wszystkich zapytań klientów dotyczyło Pomorza i Pomorza Zachodniego, 13% Małopolski, 7% Dolnego Śląska.
Zimą oczywiście królowały góry, a wśród ośrodków górskiej turystyki pierwsze miejsce na podium zajęło – co nie zaskakuje – Zakopane. Intensywność ruchu turystycznego w Zakopanem była tak duża w minionym roku, że miasto uplasowało się na pierwszej pozycji w rankingu najchętniej odwiedzanych miejscowości w ogóle, nie tylko w górach, choć poza Zakopanem w pierwszej dziesiątce są jeszcze tylko dwie górskie miejscowości.
TOP 10 krajowych destynacji wśród Polaków za rok 2021
Oto, jak według portalu Nocowanie.pl wygląda ranking 10 najchętniej odwiedzanych przez Polki i Polaków turystycznych miejscowości w 2021 r.:
- Zakopane
- Władysławowo
- Karpacz
- Łeba
- Krynica Morska
- Mielno
- Kołobrzeg
- Sarbinowo
- Szklarska Poręba
- Gdańsk
Skoro miejscowości nadmorskie zajęły 7 miejsc, a górskie 3, to można powiedzieć, że średnia roczna popularność miejscowości oddaje mniej więcej średnią z okresu wakacyjnego.
Jeśli chodzi o rodzaj noclegów, wśród polskich turystów w 2021 r. najpopularniejsze były pokoje i kwatery (ok. 40% rezerwacji). Domki uplasowały się na drugim miejscu (26%), na trzecim apartamenty (13%). Poza podium znalazły się pensjonaty (10%) i wille (4%).
Źródło: Nocowanie.pl
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?