Turystyka piwna w Polsce. Browary, które można zwiedzać, festiwale kraftowe, a nawet piwne SPA. Pomysły na weekend z okazji Dnia Piwa

Emil Hoff
Emil Hoff
W pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was weekendowy poradnik: atrakcje piwne w Polsce, od browarów i warzelni, przez festiwale piwa, po piwne SPA. Na zdjęciu: przygotowanie do otwarcia browaru restauracyjnego Wyszak Browar Rodzinny w Poznaniu, 2015.
W pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was weekendowy poradnik: atrakcje piwne w Polsce, od browarów i warzelni, przez festiwale piwa, po piwne SPA. Na zdjęciu: przygotowanie do otwarcia browaru restauracyjnego Wyszak Browar Rodzinny w Poznaniu, 2015. PAP/ Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne
W pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa – humorystyczne święto, ustanowione przez Amerykanów ledwie kilka lat temu cieszy się dużym zainteresowaniem na całym globie. I trudno się dziwić – piwo to jeden z najstarszych napojów świata. Przedstawiamy piwne atrakcje w Polsce w sam raz na weekend: wycieczki po browarach, święta i festiwale dla koneserów piwa, a nawet hotel, w którym można zażyć piwnej odnowy biologicznej. Dzieci zostawcie w domu - to wycieczki tylko dla dorosłych.

Spis treści

Piwo gasi pragnienie od sześciu tysięcy lat. Gdzie powstał pierwszy browar?

Statystycznie każdy Polak powyżej 15. roku życia wypija rocznie średnio 136 litrów piwa, co stawia nas w czołówce europejskich narodów. Nawyku picia piwa raczej nie trzeba się wstydzić – ten trunek znany jest ludzkości już od przeszło sześciu tysięcy lat, czego nie można powiedzieć o innych napojach, często uchodzących za szlachetniejsze, jak wódka, whisky czy brandy. Od piwa starsze jest prawdopodobnie tylko wino.

W starożytności na Bliskim Wschodzie napoje sfermentowane, o niskiej zawartości alkoholu, jak piwo i wino, były często preferowane od wody, ciepłej i zanieczyszczonej pyłem (a przynajmniej tak uważały wyższe warstwy społeczeństwa). Już starożytni Sumerowie warzyli gęsty napar ze zbóż, który przypominał raczej zupę niż dzisiejszy napój. To prawdopodobnie im należy przypisać zasługę wynalezienia piwa i założenia pierwszego browaru. W średniowieczu mnisi wpadli na pomysł, by do piwa dodawać chmielu, a na początku XX w. wynaleziono proces pasteryzacji.

Browary i warzelnie w Polsce

O piwie w Polsce po raz pierwszy wspomina Kronika Thietmara z początku XI w. Można więc powiedzieć, że Polacy mieli piwo, zanim doczekali się pierwszego króla (Thietmar skończył pisać kronikę ok. 1018 r.; koronacja Bolesława Chrobrego miała miejsce w 1025 r.).

Dziś branża piwna rozwija się bujnie i eksperymentuje – jak grzyby po deszczu w całej Polsce wyrastają kraftowe browary, produkujące napój z lokalnych składników według własnych receptur. W końcu 2021 r. działały u nas 283 komercyjne gorzelnie.

Biroturystyka – co to takiego?

Skoro piwo dociera niemal pod każdą strzechę, trudno się dziwić, że u niejednego konsumenta rozwinęło się żywe zainteresowanie historią ulubionego trunku i skomplikowanym procesem jego produkcji. To zainteresowanie wykorzystały warzelnie i zaczęły oferować chętnym wycieczki po swoich zakładach.

Tak narodziła się biroturystyka, czyli zwiedzanie kraju lub regionu szlakiem piwa, najciekawszych gorzelni, warzelni i browarów, piwnych skansenów i miejsc związanych z piwem i piwoszami. Biroturystyka pomaga w promocji regionalnych piw; jest odpowiednikiem enoturystyki, czyli zwiedzania szlakami wina i winnic.

W przeciwieństwie jednak do enoturystyki, biroturystyka opiera się tylko na imprezach i zwiedzaniu zakładów produkcyjnych lub zakładowych muzeów; nie ma w Polsce (ani w innych krajach) rozwiniętej sieci gospodarstw biroturystycznych, w których można byłoby spędzić cały urlop, tak jak ma to w przypadku enoturystyki i winnic.

Biroturystyka najbardziej rozwinięta jest w Niemczech, Czechach, Belgii i Wielkiej Brytanii, ale także polskie browary coraz częściej organizują dla turystów wycieczki po swoich zakładach, często połączone z degustacją piwa.

Międzynarodowy Dzień Piwa – pomysły na piwny weekend

5 sierpnia 2022 wypada Międzynarodowy Dzień Piwa, gdy ludzkość jednoczy się, by celebrować złocisty napój. Na całym świecie i w Polsce organizowane są różnego rodzaju festiwale i imprezy piwne; nie brak też atrakcji w postaci wycieczek z przewodnikami po najsłynniejszych browarach i warzelniach.

Poniżej znajdziecie przewodnik po najciekawszych polskich warzelniach, które można zwiedzać i innych piwnych atrakcjach, w sam raz na weekendową wycieczkę dla smakoszy i pasjonatów piwa. Znajdziecie wśród nich:

  • Piwne muzea, w tym zabytkowe warzelnie
  • Festiwale piwa dla prawdziwych smakoszy
  • A nawet piwne SPA

Uwaga! Z oczywistych przyczyn piwne atrakcje Polski przeznaczone są tylko dla turystów, którzy ukończyli 18 lat.

Zabierz kawę w drogę

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Gunmetal

159,99 zł84,99 zł-47%

kup najtaniej

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Contigo Huron 0,47L Vivacious

129,77 zł69,99 zł-46%

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Granatowy Mat

159,99 zł89,00 zł-44%

kup najtaniej

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Byron 470Ml Matte Black Czarny

129,77 zł72,99 zł-44%

kup najtaniej

Stanley

Stanley Termos Stalowy Legendary Classic Zielony 1.4L

379,00 zł217,30 zł-43%

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Czarny Mat

159,99 zł99,99 zł-38%

kup najtaniej

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Byron 470Ml Vivaciuous Bordowy

129,77 zł79,90 zł-38%

kup najtaniej

Esbit

Esbit Termos obiadowy Food Jug 500Ml

154,99 zł99,99 zł-35%

kup najtaniej

Esbit

Esbit Termos Vacuum Flask 1l (VF1000ML)

169,99 zł109,99 zł-35%

kup najtaniej

Esbit

Esbit Vacuum Flask 750 Ml (159-001) czarny

149,99 zł100,00 zł-33%

kup najtaniej

Esbit

Esbit Food Jug 750ml

165,00 zł111,90 zł-32%

kup najtaniej

Rockland

Rockland Próżniowy Na Żywność Comet 0,5L

79,90 zł54,90 zł-31%

kup najtaniej

Dr.Bacty

Dr. Bacty Butelka Termiczna Na Wodę Stalowa Srebrna 500Ml

69,99 zł61,59 zł-12%

kup najtaniej

Tescoma

Tescoma Termobox FAMILY 1 5 l L

121,90 zł118,99 zł

kup najtaniej

Starke Pro

Starke Pro Termos Navigate 800ml

57,99 zł

kup najtaniej

Smart

Smart Termos Kubek Butelka Bidon 500Ml

21,40 zł

kup najtaniej

Esbit

Termos Vacuum 1l Esbit

99,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Biroturystyka w Polsce. Piwne atrakcje na weekend

Muzeum Browaru Żywiec
W Żywcu działa jedna z najstarszych czynnych warzelni piwa w Polsce. Już w 1856 r. założono tu Browar Arcyksiążęcy i rozpoczęto produkcję szlachetnego piwa, żeby arcyksiążę Fryderyk Habsburg miał w czym moczyć wąsy.

O jakości tutejszego piwa decyduje czysta woda z rzeki Leśnianki. Z czasem żywiecki wyrób zawojował nie tylko ziemie polskie, ale też USA i inne kraje – Grupa Żywiec odpowiada dziś za ok. 60% eksportu piwa w Polsce.

Dziś turyści mogą zwiedzać sam browar Arcyksiążęcy oraz Muzeum Browaru Żywiec w dawnych piwnicach leżakowych. W Browarze można oglądać wielkie kadzie i aparaturę do warzenia piwa, a w Muzeum m.in. zabytkowe beczki i kufle, a także materiały reklamowe piwa z dawnych lat. Tutejsza maszyneria warzelnicza jest tak imponująca, że Browar Arcyksiążęcy w Żywcu uczyniono ważnym elementem Szlaku Zabytków Techniki.

Niestety, w sezonie 2022 sam browar jest wyłączony ze zwiedzania. Bilety do Muzeum kosztują 30 zł, z przewodnikiem 40 zł.

W żywieckim muzeum można oglądać pamiątki z dziejów piwowarstwa, w tym tare reklamy.
W żywieckim muzeum można oglądać pamiątki z dziejów piwowarstwa, w tym tare reklamy. Skitof, C0

Tyskie Browarium
Tyskie Browarium w Tychach to obecnie największe centrum wycieczkowe w ofercie polskiej biroturystyki. To nietypowe muzeum pozwala zapoznać się z historią Tyskich Browarów Książęcych, liczącą sobie przeszło 400 lat, choć gwałtowny rozwój zakładu nastąpił w drugiej połowie XIX w. po serii modernizacji, wprowadzonych przez księcia Jana Henryka Hochberga.

Historia browaru opowiedziana jest za pomocą eksponatów w imponującej sali wystawowej i seansu animowanego filmu 3D. Na koniec zwiedzania pełnoletnich turystów czeka degustacja piwa.

Browarium można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00. Cena biletu: normalny 35 zł, ulgowy (dzieci 16-18 lat) 30 zł.

W Browarium w Tychach można oglądać wiele ciekawych eksponatów, w tym zabytkowe kufle.
W Browarium w Tychach można oglądać wiele ciekawych eksponatów, w tym zabytkowe kufle. Arkadiusz Lawrywianiec/Polska Press

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie
Na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, niedaleko słynnej Rotundy, działa browar, produkujący piwo już od niemal 200 lat, i to w otwartych kadziach, co jest rzadkością w całej Europie.

Browar można zwiedzać w ramach wycieczek z przewodnikiem z dodatkowymi atrakcjami, jak np. obserwacja procesu warzenia piwa. Wycieczki mogą trwać jeden dzień lub nawet dwa dni – cały weekend piwnych wrażeń!

Browar Zamkowy w Cieszynie można zwiedzać w piątki i weekendy. Cena bilety na wycieczkę z przewodnikiem, trwającą ok. 2 godzin, to 35 zł. Można też odbyć wirtualną wycieczkę po Browarze.

Cieszyńskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych ogłasza co roku konkurs piw domowych z degustacją, a zwycięskie piwo jest wprowadzane na rok do oferty Browaru Zamkowego. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbywa się na terenie Browaru; można wziąć w nim udział (wstęp płatny ok. 20 zł).

Browar Stu Mostów we Wrocławiu
To nie zabytkowa warzelnia, lecz całkiem nowy i nowoczesny browar, produkujący piwo kraftowe. Turyści mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który opowiada o procesie produkcji piw kraftowych i o tym, czym takie piwa różnią się od przemysłowych.

Wycieczki po Browarze Stu Mostów organizowane są w weekendy od 14:00 do 16:30, cena biletu to 35 zł. Na wycieczkę należy wcześniej zarejestrować się online.

Browar PINTA w Wieprzu koło Żywca
PINTA to największy rzemieślniczy browar w Polsce, wyspecjalizowany w warzeniu dzikich piw i starzenia piwa w beczkach. Produkuje się tu rocznie 3 mln litrów piwa w 100 rodzajach.

Zwiedzanie browaru PINTA jest możliwe dopiero od maja 2022 r. Bilet kosztuje 35 zł. Osoby indywidualne mogą zwiedzać w piątki i soboty w godz. 10:30 i 12:30, grupy zorganizowane powyżej 10 osób od poniedziałku do czwartku.

Piwne SPA w Warszawie i Częstochowie

W Polsce nie brak zakładów odnowy biologicznej, jest też kilka takich, które stosują dość niekonwencjonalne metody walki ze stresem i zmęczeniem. To specjalne piwne SPA, działające w kilku poslkich miastach. W Warszawie można skorzystać z łaźni piwnej i szeregu innych zabiegów na bazie chmielu w zakładzie przy ul. Roentgena 16. Trwająca 1,5 godziny sesja w łaźni kosztuje 300 zł.

Hotel Czestochovia w Częstochowie zorganizowany jest wokół piwa. Przez przeszklone ściany jadalni można oglądać kadzie, w których warzony jest trunek, serwowany następnie w restauracji, a w piwnicach na gości czeka niezwykłe piwne spa, oferujące kąpiele w piwie lub suszu piwnym, łaźnie piwne, maseczki odmładzające z piwa i masaże olejkami na bazie piwa. Pakiet „Piwne Spa” w hotelu Czenstochovia kosztuje 800 zł i obejmuje nocleg w pokoju dla dwóch osób ze śniadaniem.

W kilku miastach Polski można skorzystać z nietypowej metody relaksu: piwnego SPA. Na zdjęciu zakład w Warszawie, obecnie przy ul.  W.K. Roentgena 1
W kilku miastach Polski można skorzystać z nietypowej metody relaksu: piwnego SPA. Na zdjęciu zakład w Warszawie, obecnie przy ul. W.K. Roentgena 16. K.Dobuszynski / Polska Press

Browar Zwierzyniec
Browar w Zwierzyńcu mieści się w dobrze zachowanym zabytkowym budynku z XIX w. Zwiedzanie odbywa się od maja do września, od piątku do niedzieli w godz. 10:00-16:00. Bilety – w formie cegiełek – kosztują 20 lub 50 zł; dochód przeznaczany jest na utrzymanie browaru. Wycieczkę po browarze należy zarezerwować online.

Browar Szerniawa w Komornikach
Ten nowoczesny browar, działający przy Muzeum Narodowym Rolnictwa i przemysłu Rolniczego w Komornikach. Zwiedzanie browaru z degustacją zajmuje ok. 2 godzin, cena biletu to 30 zł.

Lotny Festiwal Piwa w Opolu
W dniach 12-14 sierpnia 2022 (drugi weekend miesiąca) odbędzie się Lotny Festiwal Piwa Rzemieślniczego w Opolu. To świetna okazja, by spędzić przyjemny weekend w towarzystwie innych miłośników piwa.

W czasie imprezy promowane są piwa rzemieślnicze i popularyzowana wiedza o nich. W programie przewidywane są dyskusje i wywiady z piwnymi ekspertami oraz koncerty.

Festiwal Piwa odbędzie się na Placu Kopernika w Opolu. Wstęp jest bezpłatny, ale jedzenie i trunki należy kupić we własnym zakresie na festiwalowych straganach.

Wśród atrakcji turystyki piwnej w Polsce znajdują się także liczne imprezy, organizowane dla entuzjastów i smakoszy piwa w wielu miejscach kraju przez
Wśród atrakcji turystyki piwnej w Polsce znajdują się także liczne imprezy, organizowane dla entuzjastów i smakoszy piwa w wielu miejscach kraju przez niemal całe lato. Na zdjęciu: Lotny Festiwal Piwa w Poznaniu, 2021. Lukasz Gdak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Dzień Piwa w Wieprzu
Z okazji dnia piwa browar PINTA organizuje w Wieprzu piwny festiwal, który zacznie się w piątek 5 sierpnia i potraw do soboty. W programie imprezy znajduje się degustacja lokalnych kraftowych piw i kuchni regionalnej, a także koncerty. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

One More Beer w Wieprzu
Równolegle z obchodami Dnia Piwa w Wieprzu trwać będzie festiwal One More Beer dla koneserów piwa. W ramach wejściówki kosztującej 276 zł uczestnik imprezy będzie miał nielimitowany dostęp do ponad 180 gatunków piw kraftowych na okres czterech godzin.

Z festiwali piwnych radzimy oczywiście wracać pociągami. Organizatorzy imprez w Wieprzu zapewniają nawet specjalny transport Kolejami Śląskimi do Bielsko-Białej.

Dodaj firmę
Logo firmy PKP Intercity S.A.
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 142 A
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wildlife Photographer Of The Year 2022

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie