Turystyka w kosmosie. Japoński miliarder wrócił z wakacji all inclusive pośród gwiazd

Emil Hoff
Emil Hoff
Yusaku Maezawa przeciera turystyczny szlak w kosmos. Japoński miliarder spędził 12 dni na wycieczce po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Yusaku Maezawa przeciera turystyczny szlak w kosmos. Japoński miliarder spędził 12 dni na wycieczce po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Photo by Greg Rakozy on Unsplash
Turystyka nie ma łatwo z powodu pandemii koronawirusa. Jednak są miejsca, gdzie odsetek zaszczepionych wynosi 100%, liczba zakażeń COVID-19 to optymistyczne 0, a widoki zapierają dech w piersiach. Chodzi o statki kosmiczne. W mijającym 2021 r. kwitła turystyka kosmiczna, czego dowodem trwająca 12 dni wycieczka japońskiego miliardera Yusaku Maezawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Yusaku Maezawa dorobił się prawie 2 miliardów dolarów na modzie. Jest właścicielem portalu Zozotown, największego w Japonii internetowego sklepu modowego. Sukces w branży ubraniowej pozwolił Japończykowi zrealizować swoje marzenie: polecieć w kosmos.

Turystyka all inclusive w kosmosie. Japoński miliarder poleciał na ISS

Yusaku Maezawa wybrał się na Międzynarodową Stację Kosmiczną w towarzystwie asystenta, Yozo Hirano, którego zadaniem było dokumentowanie wyprawy na wideo, i doświadczonego rosyjskiego kosmonauty, Alexandra Misurkina, który czuwał nad przebiegiem całej wycieczki.

Maezawa spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 12 dni. Swoje przygody jako jednego z pionierów turystyki kosmicznej dokumentował w postaci filmów publikowanych na kanale YouTube. Japończyk postanowił wykonać w kosmosie 100 czynności, które w stanie nieważkości są trudniejsze niż na Ziemi. Na swoich filmach zdradził m.in. tajniki korzystania z kosmicznej toalety, picia herbaty i grania w badmintona bez grawitacji.

Przykładowy filmik z życia Maezawy na ISS możecie obejrzeć poniżej:

Turystyka kosmiczna kwitnie dzięki komercyjnym lotom orbitalnym

Yusaku Maezawa nie jest pierwszym turystą, który na swoją kolejną urlopową destynację wybrał kosmos. Turystyka kosmiczna zaczęła stawiać pierwsze kroki na początku XXI w. Chętnych turystów wysyłała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej amerykańska firma Space Adventures, współpracująca z rosyjskim Roscosmosem. Turystów transportowano na Stację w specjalnej kapsule Sojuz. Do 2009 r. z oferty turystycznego lotu na ISS skorzystało ośmiu bogaczy. Wycieczka all inclusive w kosmos kosztowała wtedy między 20 a 40 mln dolarów.

Kiedy jednak w 2011 r. NASA zamknęła program wahadłowców, kapsuła Sojuz stała się jedynym środkiem transportu na ISS i wszystkie loty zarezerwowane zostały dla astronautów. Dopiero w ostatnich latach, gdy SpaceX Elona Muska zaoferował NASA tańszy statek kosmiczny, kapsuła Sojuz znowu stała się dostępna dla turystów.

Turystyka kosmiczna w ostatnich latach kwitnie. We wrześniu 2021 czterech kolejnych turystów o odpowiednio grubych portfelach poleciało na orbitę w kapsule Dragon, należącej do SpaceX. Pierwszy lot orbitalny ma za sobą m.in. CEO Amazona Jeff Bezos.
Jednak nadal tylko spółka Space Adventures-Roscosmos z ich kapsułą Sojuz jest w stanie zawieźć turystów aż na ISS. Wyprawa Yusaku Maezawy to pierwsza tego rodzaju wycieczka turystyczna na Międzynarodową Stację Kosmiczną od 2009 r.

Turystyka kosmiczna szansą na spełnienie marzeń

Japończyk przygotowywał się do lotu w kosmos przez ok. rok. Trzeba było wykonać dla niego kombinezon na miarę, a także nieco podszkolić bogacza z rosyjskiego.

W wywiadzie dla CNN Maezawa przyznał, że lot w kosmos jest od dawna jego marzeniem.

Zawsze kochałem gwiazdy i ciała niebieskie. Nie spodziewałem się, że moje marzenie się spełni.

Zapytany o to, co zrobi, gdy wreszcie dostanie się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Maezawa odparł szczerze:

Pierwszym, co zrobię po przybyciu na Stację, będzie udanie się do toalety, bo to bardzo długi lot.

Ostatecznie Japończyk, jego asystent i rosyjski kosmonauta wylecieli z Ziemi planowo w środę 8 grudnia 2021 z kazachskiego kosmodromu i osiągnęli Stację po nieco ponad 6 godzinach lotu. Wrócili z ISS 20 grudnia 2021, po 12 dniach pobytu w kosmosie.

Ile kosztuje turystyka kosmiczna? Droższa nawet niż wczasy nad Bałtykiem

Przygody Maezawy w kosmosie można obejrzeć na filmach, które opublikował na swoim kanale na YouTube. Japończyk dzieli się na nich swoimi wrażeniami i zdobytymi umiejętnościami. Widać, że jest przeszczęśliwy. W wywiadach dla prasy często powtarza sformułowanie:

Jeśli podążasz za marzeniami, któregoś dnia je zrealizujesz!

W wywiadzie na żywo ze stacji, udzielonym agencji Associated Press, Maezawa udzielił jednak wymijającej odpowiedzi na pytanie o koszty kosmicznej turystyki. Szacuje się, że pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kosztował Japończyka ok. 80 milionów dolarów. Najwyraźniej poza marzeniami i wiarą w siebie, chętni na turystykę kosmiczną powinni mieć także luźnych kilkadziesiąt milionów dolarów.

Dla Maezawy, którego majątek Forbes oszacował na prawie 2 miliardy dolarów, nie jest to jednak duży wydatek. Japończyk już dawno zapowiedział, że planuje także zostać pierwszym turystą na księżycu i już zarezerwował sobie miejsce na statku kosmicznym, budowanym przez SpaceX. Pierwszy turystyczny lot na księżyc pod skrzydłami Elona Muska jest planowany na 2023 r.

Filmy Yusaku Maezawy z podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną, możecie obejrzeć TUTAJ.

Źródło: PAP, cnn.com, theguardian.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży