Spis treści
- Sposób na wakacje bez stresu? Ubezpiecz się! Sprawdź, dlaczego nie warto oszczędzać na polisie
- Bagaż to nie tylko walizka. Zobacz, co daje ubezpieczenie bagażu
- Po co się ubezpieczać od odpowiedzialności cywilnej?
- Alergia, cukrzyca, nadciśnienie. Na to też warto się ubezpieczyć
- Jakie ubezpieczenia wykupują Polacy?
Sposób na wakacje bez stresu? Ubezpiecz się! Sprawdź, dlaczego nie warto oszczędzać na polisie
Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ci ochronę finansową w czasie wojaży po świecie. Wiele osób lekceważy ten aspekt podróżowania, uznając, że wakacje to nie czas na papierkową robotę. Tymczasem odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne to właśnie najlepszy sposób na to, by móc wypoczywać w spokoju ducha, bez martwienia się o konsekwencje ewentualnych nieprzewidzianych sytuacji czy wypadków, jakie mogą zdarzyć się w czasie urlopu.
A z wypadkami za granicą żartów nie ma! Dane popularnego ubezpieczyciela, Nationale-Nederlanden, wskazują, że hospitalizacja i transport medyczny w popularnych wśród turystów krajach Azji, takich jak Tajlandia, mogą w przeliczeniu kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie lepiej jest np. w USA:
- Obowiązkowym elementem dobrze dobranego ubezpieczenia turystycznego jest ochrona przed kosztami leczenia za granicą – tłumaczy Mateusz Rostek, menadżer ds. produktów Nationale-Nederlanden. - Koszty medyczne mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza w krajach takich jak USA czy Kanada, gdzie hospitalizacja może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Dlatego polisa, która pokryje koszty leczenia, transport medyczny oraz powrót do Polski, jest niezwykle ważna.
Bagaż to nie tylko walizka. Zobacz, co daje ubezpieczenie bagażu
Turyści wprawdzie dość często wykupują ubezpieczenie bagażu, ale nie zawsze wiedzą, co ono właściwie obejmuje. Kradzież czy zniszczenie to kwestie dość oczywiste.
- W przypadku kradzieży lub zniszczenia bagażu, odpowiednie ubezpieczenie może zrekompensować straty do 5 tysięcy złotych – mówi Mateusz Rostek.
Bagaż to jednak nie tylko nasze walizki, ale też rzeczy osobiste, które mamy na sobie, jak telefon komórkowy czy okulary przeciwsłoneczne.
- Jeśli takie przedmioty zostaną zniszczone i skradzione, odpowiednie ubezpieczenie także może zrekompensować straty – tłumaczy ekspert.
Po co się ubezpieczać od odpowiedzialności cywilnej?
Ubezpieczenie OC w podróży działa tak samo jak w przypadku samochodu. Zabezpiecza cię finansowo, jeśli spowodujesz jakieś szkody, np. zepsujesz coś w swoim pokoju hotelowym, doprowadzisz do kolizji z innym rowerzystą itp. Bez ubezpieczenia pokrycie kosztów takich wypadków może cię bardzo drogo kosztować.
- Dostępne na rynku polisy oferują ochronę odpowiedzialności cywilnej nawet do miliona złotych, co może zabezpieczyć nas przed poważnymi konsekwencjami finansowymi – uspokaja ekspert Nationale-Nederlanden.
Alergia, cukrzyca, nadciśnienie. Na to też warto się ubezpieczyć
Każde ubezpieczenia można poszerzyć, co jest ważne w przypadku osób cierpiących na różne choroby, zwłaszcza przewlekłe, jak alergie, cukrzyca czy nadciśnienie. Leczenie ich za granicą może wiązać się z ogromnymi wydatkami, których możesz uniknąć, jeśli zadbasz o odpowiednie ubezpieczenie:
- Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi powinny szczególnie zadbać o rozszerzenie ochrony swojej polisy – mówi Mateusz Rostek. - Nawet standardowe ubezpieczenie turystyczne może obejmować zaostrzenie takich chorób do 20 proc. wybranej sumy ubezpieczenia bez dodatkowej składki. Istnieje również możliwość rozszerzenia tej ochrony do 100 proc. sumy ubezpieczenia, co jest szczególnie istotne dla osób zmagających się z cukrzycą, nadciśnieniem czy alergiami.
Jakie ubezpieczenia wykupują Polacy?
Ubezpieczenie turystyczne na wakacje staje się powoli normą, choć nadal to jedna z ostatnich rzeczy, o jakiej myślimy, planując wakacje. Według danych Nationale-Nederlanden, 33 proc. klientów wykupuje ubezpieczenie na dzień przed wyjazdem, 30 proc. na 2 do 4 dni przed.
Ubezpieczenia wykupywane przez Polaków najczęściej obejmują 7 dni (37 proc.) i okres od 8 do 14 dni (27 proc.). Krótsze ubezpieczenia wykupujemy w przypadku wakacji w Europie, dłuższe obejmują najczęściej podróże do Azji czy USA.
- Ubezpieczenie turystyczne zaczyna działać już od momentu wyjścia z domu, a nie dopiero po przekroczeniu granicy – wyjaśnia Mateusz Rostek. - Oznacza to, że jesteśmy chronieni również w trakcie podróży na lotnisko czy do innego miejsca wyjazdu.
Polacy coraz chętniej wykupują też dodatkowe ubezpieczenia, które chronią ich w czasie wakacji:
- 74 proc. osób wybiera ubezpieczenie Odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
- 62 proc. osób wybiera ubezpieczenie Następstw wypadków (NW),
- 31 proc. osób wybiera ubezpieczenie Bagażu.
Pamiętaj: ubezpieczenie turystyczne nie kosztuje dużo, a może uratować cię przed naprawdę poważnymi wydatkami! Przed wyruszeniem na wakacje wykup odpowiednią polisę. Akurat na ubezpieczeniu wakacji nie warto oszczędzać.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło: Nationale-Nederlanden
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?