Ukraina, Odessa. Podziemne miasto. Czy ludzie znów mogą się skryć w nim przed wojną?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ukraina, Odessa. Podziemne miasto. Czy ludzie znów mogą się skryć w nim przed wojną?
Ukraina, Odessa. Podziemne miasto. Czy ludzie znów mogą się skryć w nim przed wojną? Małgorzata Trzcionkowska
Na Odessę, największe i najpiękniejsze miasto portowe w Ukrainie, nad Morzem Czarnym nadciągają ogromne siły Rosji. To miasto przed wojną było chętnie odwiedzane przez Rosjan, ale także Polaków i przedstawicieli innych nacji. Według doniesień agencji prasowych, na Odessę ruszyło co najmniej 14 okrętów wojennych. Trwa też ostrzał miasta, które przygotowuje się do odparcia ataków. Mało kto wie, że pod Odessą jest sieć tuneli i komnat, w których kryli się partyzanci, podczas II wojny światowej. Zobaczcie, jak wyglądają. Czy mogą jeszcze posłużyć obrońcom Odessy? Czytajcie tekst poniżej obrazka i zobaczcie zdjęcia w galerii. Przesuwajcie je strzałkami.

Katakumby, podziemne tunele pod Odessą mają 2,5 tys. km i ciągną się praktycznie pod całym miastem. Powstały przez eksploatację wapienia, na potrzeby budowlane, zaś w czasie II wojny światowej stanowiły kryjówkę dla partyzantów. W podziemiach mieszkało ok. 1,5 tys. osób. Ludzie wycinali wapienne bloki piłami i siekierami, tworząc miejsca do życia. Nad głównym wejściem jest muzeum, które można zwiedzać.

Sekretne życie w podziemnym mieście

Katakumby mają kilka wejść. Przed napaścią Rosji na Ukrainę bilety kosztowały 200 UAH.
Pod ziemią jest stała temperatura, plus 12 stopni Celsjusza. Jest kilka szlaków. Średni liczący ok. 750 metrów. Pod ziemią można oglądać kamienne łóżka, kuchnię, łaźnię i pralnię, a nawet szkołę, w której uczyły się dzieci partyzantów. W podziemnym szpitalu czekał na nas kolejny przewodnik, a który zachęcał do zwiedzania kryminalnej Odessy w dzielnicy Mołdawianka. To taki odpowiednik warszawskiej Pragi.

Można się zgubić w katakumbach

Nad katakumbami jest muzeum, w którym można oglądać plakaty patriotyczne z czasów II wojny światowej, broń i inne eksponaty.
Z podziemiami wiążę się kolejna historia, o imprezowiczce Maszy. W 2005 roku weszła do podziemi grupa nastolatków. Pili alkohol i dobrze się bawili. Nawet nie zauważyli, że Masza się oddaliła. Jej ciało zostało znalezione ponoć dopiero po dwóch latach. Dziewczyna zabłądziła, końcu zmarła z powodu odwodnienia.
Po zwiedzaniu katakumb trochę się martwiłam, jak wrócimy do miasta. Na szczęście był autobus, który zawiózł nas na Privoz za jedyne 24 UAH.

Czy zabytkowe katakumby mogą jeszcze posłużyć obrońcom miasta?

Z pewnością tak. Może jako magazyny i częściowo jako schrony. Zobaczcie zdjęcia w galerii. Robią niesamowite wrażenie.
Poniżej tekstu zobaczcie, jak Odessa wygląda teraz

Tak teraz wygląda Odessa

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży