Uważaj na spacerze! Trwa akcja szczepienia lisów, jest drugi w 2024 r. przypadek wścieklizny w Polsce

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
„Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie” - podaje Główny Inspektorat Weterynarii.
„Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie” - podaje Główny Inspektorat Weterynarii. pixabay.com/rottonara
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym potwierdza drugi w tym roku przypadek wścieklizny, tym razem u odstrzelonego zwierzęcia. Wścieklizna jest bardzo groźną, śmiertelną chorobą, także dla ludzi. Dlatego co roku w Polsce prowadzona jest akcja szczepienia lisów. Szczepionka jest rozrzucana na dużych przestrzeniach, dlatego trzeba szczególnie uważać na spacerze z psem.

Spis treści

Drugi przypadek wścieklizny w Polsce w 2024 roku

Główny Lekarz Weterynarii przekazał 17 kwietnia komunikat o wystąpieniu na terytorium Polski drugiego w 2024 r. ogniska wścieklizny. Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 4 kwietnia 2024 r.

„Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie”, podaje Główny Inspektorat Weterynarii.

Wcześniej wściekliznę wykryto u padłego lisa w województwie lubelskim. Poinformował o tym 26 lutego Główny Lekarz Weterynarii. Pierwsze ognisko w 2024 roku w Polsce zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 lutego. Lisa znaleziono w miejscowości Gozdów, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski.

W całym 2023 roku służby weterynaryjne potwierdziły 7 ognisk wścieklizny u zwierząt w Polsce. Ostatnie 23 grudnia.

Na wściekliznę chorują nie tylko lisy, na co wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny. Wymienia dziki i domowe zwierzęta, które są głównym rezerwuarem wirusa, m.in.:

  • psy,
  • wilki,
  • lisy,
  • nietoperze,
  • wiewiórki,
  • sarny,
  • koty.

Wirus (zoonoza), który jest przyczyną wścieklizny, przenosi się na ludzi ze śliną chorego zwierzęcia. Przeczytaj więcej na ten temat: Co robić, gdy ugryzie cię nieszczepiony pies lub dzikie zwierzę?

Akcja szczepienia lisów wiosną 2024. Gdzie trafiają szczepionki?

Główny Lekarz Weterynarii przekazuje, że w 2024 r. przeprowadzana jest wiosenna i planowana jesienna akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki są rozrzucane między 4 a 11 kwietnia w województwach:

  • lubelskim,
  • podlaskim,
  • mazowieckim,
  • kujawsko-pomorskim.

Natomiast między 18 a 26 kwietnia przeprowadzenie akcji zaplanowano na terenie województw:

  • łódzkiego,
  • małopolskiego
  • świętokrzyskiego,
  • podkarpackiego.

Podczas akcji jesiennej, oprócz województw wymienionych powyżej, szczepienia lisów zostaną przeprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim - podaje GLW.

Szczepionka co roku w okresie marca-kwietnia jest rozrzucana z samolotu, śmigłowca albo wykładana ręcznie. Trafia na obszary lasów oraz innych miejsc bytowania lisów wolno żyjących. Służby weterynaryjne apelują wówczas o szczególną ostrożność podczas spacerów i trzymanie psów na smyczy.

Zalecenia w okresie wykonywania szczepień:

  • Nie wypuszczaj zwierząt bez opieki. Podczas spacerów prowadź psy na smyczy i w kagańcu.
  • W przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką niezwłocznie zgłoś się do najbliższego lekarza weterynarii.
  • Nie dotykaj, nie podnoś i nie rozłamuj przynęt/szczepionek.

Obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie

Jednocześnie GLW przypomina, że posiadacze psów mają obowiązek ich corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Wynika on z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Na terenie Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia, podaje Główny Lekarz Weterynarii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.