IPT - pasek artykułowy

Uzdrowiska. Wypoczynek może nam dać zdrowie

Łucja Mazurek
W Szczawnie-Zdroju gościli m.in. Winston Churchill, Joseph Conrad, Wilhelm II, oraz Zygmunt Krasiński
W Szczawnie-Zdroju gościli m.in. Winston Churchill, Joseph Conrad, Wilhelm II, oraz Zygmunt Krasiński 123rf
Dobroczynny mikroklimat, bogactwa naturalne, piękna architektura i atmosfera sprzyjająca wypoczynkowi - to znak rozpoznawczy polskich uzdrowisk. Sprzyjają wypoczynkowi i poprawie samopoczucia.

Każde ma swój niepowtarzalny charakter. Można podziwiać urokliwe pijalnie wód, zażyć kąpieli w starych budynkach łazienek (supernowoczesnych w środku), podziwiać hale spacerowe z ujęciami wód mineralnych, pospacerować po zadbanych i ukwieconych parkach zdrojowych. Polskie uzdrowiska należą do najlepszych w naszej części Europy.

Uzdrowisko, zwane również kurortem, to miejsce, w którym odnaleziono naturalne surowce lecznicze. Mogą być nimi m.in. wody mineralne czy borowiny, które służą do kuracji pitnej lub kąpieli leczniczych. Status uzdrowiska zyskują tylko obszary dysponujące surowcami o właściwościach leczniczych, odznaczające się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i odpowiednio rozbudowaną infrastrukturą - pijalnią wód mineralnych, kąpieliskiem, inhalatornią lub parkiem zdrojowym.

W górach

Najciekawsze i najstarsze polskie uzdrowiska można znaleźć w Sudetach. Dobroczynne właściwości tutejszych wód znano i wykorzystywano od niepamiętnych czasów, a tradycje prawdziwej działalności uzdrowiskowej sięgają jeszcze okresu średniowiecza. Wśród sudeckich kurortów każdy znajdzie coś dla siebie.

Leżący w Górach Izerskich Świeradów-Zdrój jest niezwykle malowniczym miasteczkiem, w którym leczy się przede wszystkim choroby reumatyczne, dolegliwości narządów ruchu i układu krążenia oraz choroby ginekologiczne. Kuracjusze mają do dyspozycji piękną zabytkową pijalnię z najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową (ma 80 metrów), Park Zdrojowy z tarasami i egzotyczną roślinnością oraz profesjonalne sanatoria uzdrowiskowe.

Winston Churchill, Joseph Conrad, cesarz Wilhelm II, Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski - to zaledwie garstka słynnych osób, które korzystały z dobrodziejstwa uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. Dziś to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk (pierwsze wzmianki o leczniczych wodach mineralnych pochodzą z końca XVI w.) kusi piękną architekturą, licznymi parkami, bliskością malowniczych gór oraz bogatą ofertą medyczną i rehabilitacyjną. Pierwsze sanatorium w Szczawnie powstało w 1815 r., zgodnie z modą i standardami, wzorowane na ekskluzywnych kurortach Szwajcarii, Austro-Węgier i Prus. Dzięki temu w Szczawnie-Zdroju pojawiły się kawiarnie, restauracje, pijalnia wód mineralnych, teatr, sale koncertowe, parki, spacerowe aleje. Wiele z tych obiektów uzdrowiskowych przetrwało do dziś w formie, jaką otrzymały z końcem XIX w. Ogromny neobarokowy Dom Zdrojowy to jeden z najbardziej okazałych budynków uzdrowiskowych w Polsce. Jego charakterystyczna bryła była inspiracją dla budowniczych sopockiego Grand Hotelu.

Leżąca w sercu Beskidu Sądeckiego Krynica-Zdrój jest perłą wśród polskich uzdrowisk. Od ponad 200 lat miasteczko przyciąga kuracjuszy i turystów pięknym położeniem, korzystnym mikroklimatem, oryginalną architekturą, ciekawą ofertą kulturalną, a także dobrymi warunkami narciarskimi. To tutaj praktykował jeden z twórców polskiej balneologii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - Józef Dietl, to tutaj w XIX stuleciu bywali najwięksi polscy pisarze, malarze i poeci, to właśnie Krynica stała się najmodniejszym kurortem uzdrowiskowym wśród elit Polski międzywojennej.

Nad morzem

Korzystne działanie klimatu morskiego znane jest od wieków, dlatego nad Bałtykiem można znaleźć kilka doskonałych ośrodków uzdrowiskowych.

Świnoujście to klimatyczny kurort położony na północno-zachodnim krańcu Polski. To właśnie tu, na jednej z 44 wysp zlokalizowana jest jego uzdrowiskowo-turystyczna dzielnica, która słynie z wyjątkowo szerokiej piaszczystej plaży pełnej aerozolu morskiego i leczniczych składników naturalnych, tj. borowina czy solanki. W 1826 roku stanął tu pierwszy Dom Zdrojowy. Świnoujski Park Zdrojowy jest jednym z największych w Polsce i ma aż 17 km alejek. Rośnie w nim ponad 60 gatunków drzew i krzewów, a wiele okazów liczy sobie nawet ponad 150 lat. W Parku Zdrojowym posadzono mnóstwo roślinności śródziemnomorskiej, która przyjęła się tutaj wspaniale i cieszy oczy wczasowiczów i kuracjuszy.

Kołobrzeg to uzdrowisko nadmorskie i miasto uzdrowiskowe o ponad 1000-letniej historii. Moda na kąpiele w podgrzewanej morskiej wodzie dotarła tu w XIX wieku. Kąpiele i zabiegi solankowe przyciągają do nadbałtyckiego kurortu tysiące kuracjuszy z Polski i zagranicy. Niewiele znajdziemy w naszym kraju miejsc, w których można w równie dobry sposób połączyć profesjonalną troskę o zdrowie z wypoczynkiem tuż przy pięknej plaży.

Polska centralna

Centralna Polska nie jest zagłębiem uzdrowiskowym, ale i tu można znaleźć interesujące kurorty. Niezaprzeczalnie prym wiedzie Ciechocinek ze swymi zabytkowymi, unikatowymi tężniami. Tężnie i warzelnia soli w Ciechocinku to monumentalne budowle, wzniesione w latach 1824-33 i 1859 z inicjatywy Stanisława Staszica, według projektu Jakuba Graffa. Ciechocińskie tężnie są największymi w Europie konstrukcjami drewnianymi, które służą do odprowadzania wody z solanki.

Na Lubelszczyźnie

Opisując najbardziej urokliwe uzdrowiska w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o Nałęczowie. Mówi się, że to najbardziej romantyczne z polskich uzdrowisk. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że leczy się tu niemal wyłącznie dolegliwości sercowe - od nadciśnienia tętniczego po nerwice. Unikalny mikroklimat charakteryzujący się wysoką jonizacją powietrza samoczynnie obniża ciśnienie krwi. Założony w XVIII w. Park Zdrojowy kusi piękną architekturą i rzadko spotykanymi okazami egzotycznych roślin, chlubą miasteczka są również zabytkowe wille w stylu szwajcarskim, secesyjnym i zakopiańskim. W niektórych z nich bywali i tworzyli m.in. Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus oraz Ewa Szelburg-Zarembina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży