IPT - pasek artykułowy

W Białymstoku udostępniono mapę ze szlakiem figurek niedźwiadków. To idealny pomysł na rodzinną wycieczkę

Patrycja Seklecka
Na turystów szukających białostockich figurek czeka spore ułatwienie.
Na turystów szukających białostockich figurek czeka spore ułatwienie. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Szukasz pomysłu na ciekawy weekend w Białymstoku? A może chcesz zwiedzić stolicę woj. podlaskiego podczas dłuższej wycieczki? Do długiej listy atrakcji miasta dołączyły kolejne, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Teraz wszystkie je znajdziesz na specjalnej mapie – szczegóły znajdziesz poniżej.

Spis treści

Białystok ma nową atrakcję

W ramach projektu "Białystok WidziMisie", na terenie miasta stanęły figurki niedźwiadków. Mierzące ok. 40-50 cm rzeźby, zaprojektowane przez Damiana Kucabę, pojawiły się w różnych zakątkach miasta już w 2021 roku. W czerwcu 2024 roku dołączyło do nich 8 kolejnych, tworząc nowy szlak turystyczny, znany jako "Białystok WidziMisie".

Figurka niedźwiedzia w Białymstoku
Na turystów szukających białostockich figurek czeka spore ułatwienie. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press

Figurki od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Do tej pory trzeba ich było poszukać, a niewielkie rozmiary figurek nie ułatwiały zadania.

Mapa ułatwia poszukiwania

Teraz zainteresowani mogą skorzystać ze specjalnej mapy, która nie tylko wskazuje poszukiwaczom lokalizacje misiów, ale także opisuje historię każdego z nich.

Aby ułatwić poszukiwanie misiów, powstała specjalna mapka, o którą zainteresowani pytali od dawna - powiedziała we wtorek na prezentacji mapy dyrektorka PTTK Białystok, Katarzyna Pierwienis.

Mapka jest teraz dostępna w formie papierowej. Zainteresowani mogą się po nią udać do punktu informacji turystycznej przy ul. Legionowej 2. Nakład to 7 tys. egzemplarzy.

To rzeczywiście wygodna rzecz, mieć mapę z zaznaczonymi punktami, gdzie znajdują się te misie. Do tej pory one były w tej przestrzeni, ale trochę kazaliśmy ich szukać w Białymstoku. Od dzisiaj misie są na mapie - mówił pomysłodawca Widzimisiów, Łukasz Leończuk.

Miś Kinoman, Miś Rzeźbiarz, Miś Kupidyn...

Na trasie znajduje się wiele interesujących figurek, które warto zobaczyć. Miś Rzeźbiarz stoi przy Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego, Miś Kinoman przy Białostockim Ośrodku Kultury, gdzie działa studyjne Kino Forum. Miś Kupidyn umiejscowiony jest przy Pałacyku Gościnnym, który nazywany jest Pałacykiem Ślubów, ponieważ znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego. Miś Bojarski zwraca uwagę na dzielnicę Bojary, która słynie z drewnianych domów.

Przy Alei Bluesa można znaleźć Misia Bluesmana, a przy ul. Zamenhofa jest Miś Ursido, nawiązujący do twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa. Przy dwóch wejściach do Pałacu Branickich można szukać figurek Jana Klemensa i Izabeli Branickich. W okolicach Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza znajduje się Miś Aktor.

W innych miastach Polski także znajdują się podobne szlaki. Wrocław „zamieszkują” sympatyczne krasnale, Łódź – bohaterowie bajek, a Elbląg – figurki Piekarczyka.

Zobacz też: Białystok na weekend – co warto zobaczyć? 9 najlepszych atrakcji stolicy Podlaskiego, nie tylko Pałac Branickich i „Dziewczynka z konewką”

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży