W Dzień Singla zaplanuj urlop i wakacje na własną rękę. Jak zorganizować bezpieczny wyjazd i dobrze się bawić? Rady dla podróżujących solo

Emil Hoff
Emil Hoff
Wyjazdy na wakacje i urlopy bez rodziny ani znajomych stają się coraz popularniejsze. Podróżowanie solo zapewnia niespotykaną swobodę. Przedstawiamy porady dla osób podróżujących samodzielnie.
Wyjazdy na wakacje i urlopy bez rodziny ani znajomych stają się coraz popularniejsze. Podróżowanie solo zapewnia niespotykaną swobodę. Przedstawiamy porady dla osób podróżujących samodzielnie. Photo by Tim Bogdanov on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Wakacje i urlop z rodziną to dla jednych frajda, dla innych mordęga. Coraz popularniejsze stają się wyjazdy solo. Na Dzień Singla dajemy kilka rad, jak bezpiecznie i z radością spędzić urlop w pojedynkę. Podróżowanie samodzielnie, bez towarzystwa krewnych ani znajomych, pozwala zasmakować wolności. Wiele osób jednak czuje niepokój na myśl o byciu zdanym na własne siły w obcym kraju. Prezentujemy poradnik dla turystów podróżujących solo: jak zadbać o bezpieczeństwo, jak zorganizować samodzielną wycieczkę i jak cieszyć się całkowitą wolnością na wakacjach.

Spis treści

Dzień Singla

Dzień po walentynkach, 15 lutego obchodzimy Dzień Singla. To święto z przymrużeniem oka, ale zwracające uwagę na osoby, które nie są w stałym związku, bez względu na to, jaki jest tego powód. Z okazji Dnia Singla wszystkim, którym marzy się podróżowanie solo dajemy rady, jak zabrać się za planowanie urlopu, by był udany i bezpieczny.

Wakacje i urlop solo. Posmakuj niezwykłej wolności

Podróżowanie solo może być jednym z najbardziej niezwykłych i cennych doświadczeń w życiu, niezależnie od wieku.

Wyjazd na wakacje, urlop czy citybreak w towarzystwie wyłącznie własnych planów, marzeń i celów daje ogromne poczucie wolności, uczy samodzielności i podejmowania odpowiedzialnych decyzji, a także wyrabia odruchy, które bardzo przydają się potem nie tylko na kolejnych wycieczkach, ale też w innych dziedzinach życia.

Podróż w pojedynkę. Trend przybiera na sile

Podróżowanie solo staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, gdy planowanie wyjazdów nadal jest niełatwe i niepewne.

Wyjazd w pojedynkę pozwala zachować większą elastyczność, ułatwia organizację, daje także szansę na realizację własnych zamierzeń, odkrywanie nowych miejsc i poznawanie niezwykłych ludzi bez konieczności dostosowywania się do gustów i możliwości osób towarzyszących.

Wiele osób obawia się jednak samotnych wyjazdów. Chociaż wakacje solo – odpoczynek na własną rękę i wedle własnego uznania – wydają się bardzo kuszące, nawet doświadczeni turyści i podróżnicy często przejawiają niepokój na myśl, że będą zdani tylko na siebie.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was praktyczne porady. Chcecie wiedzieć, jak zorganizować solowe wakacje, jak poradzić sobie w obcym kraju bez towarzystwa znajomych lub rodziny, jak zadbać o bezpieczeństwo, no i najważniejsze - jak dobrze się bawić na takim urlopie? Podpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości. Przydatne wskazówki znajdziecie poniżej.

Wakacje na własną rękę. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najlepszym sposobem na pokonanie strachu i obaw przed niebezpieczeństwem w podróży jest odpowiednie przygotowanie się. Jeśli podróżujesz solo, unikaj destynacji, które uchodzą za niebezpieczne. Aktualne rankingi państw bezpiecznych i niebezpiecznych znajdziesz poniżej.

Jeśli chodzi o pandemię COVID-19, zawsze przed zaplanowaniem podróży sprawdź, jakie są wymogi wjazdu do danego państwa i procedury kwarantanny oraz izolacji. W razie wykrycia koronawirusa u Ciebie lub np. któregoś z pasażerów Twojego samolotu zawsze należy wiedzieć, jakie są procedury postępowania i do kogo należy się zwrócić.

Poniższy poradnik o tym, co zrobić, gdy koronawirus dopadnie Cię w podróży, może okazać się przydatny:

Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo lub chcesz się dodatkowo zabezpieczyć, zawsze poinformuj o swojej podróży rodzinę, znajomych (zapisz w telefonie numer ICE), a także ambasadę swojego kraju. W Polsce pomoc podróżnym udzielana jest w ramach systemu Odyseusz.

Spokojną głowę zapewni Ci także porządne turystyczne ubezpieczenie, które pozwoli Ci uniknąć wielu ewentualnych kłopotów związanych z nagłymi wypadkami czy właśnie zachorowaniem na koronawirusa.

W czasie wycieczek solowych jesteśmy zdani na siebie. Korzystamy z wolności, ale też uczymy się odpowiedzialności. Samodzielna podróż to ważna lekcja
W czasie wycieczek solowych jesteśmy zdani na siebie. Korzystamy z wolności, ale też uczymy się odpowiedzialności. Samodzielna podróż to ważna lekcja życia. Photo by Drif Riadh on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Podróż solo. Twój bagaż to Twoja twierdza

Spakuj się rozsądnie – podróżowanie solo oznacza, że bagaż trzeba nosić samemu.

Oprócz zwykłego bagażu, który możesz zostawić w hotelu, skompletuj także swój „zestaw przetrwania”, czyli komplet rzeczy, które są Ci potrzebne w podróży i które chcesz mieć zawsze przy sobie. Noś go zawsze w podręcznym plecaku. Taki zestaw zapewni Ci komfort w każdym miejscu, do którego trafisz.

Dopasuj plan samodzielnego wyjazdu do swoich potrzeb i marzeń

Podróżowanie solo daje wielką swobodę wyboru kierunku i marszruty. Przed wyjazdem zastanów się, czego najbardziej Ci potrzeba.

Jeśli jesteś osoba towarzyską, zorganizuj sobie citybreak w którejś z wielkich metropolii słynących z bogatej oferty turystycznej i nocnego życia. Jeśli wolisz naturę, sprawdź, w którym parku narodowym wytyczono najpiękniejsze szlaki do wędrówek.
Gdy dobrze dopasujesz podróż do swoich potrzeb, Twoje pierwsze doświadczenie z turystyką solową będzie naprawdę niezapomniane.

Solo nie musi znaczyć drogo. Wynajmuj dzielone pokoje
Jeśli masz ochotę poznać nowych ludzi w podróży, a przy okazji zaoszczędzić nieco pieniędzy, rozważ wynajęcie apartamentu czy domku z kimś do spółki.
Airbnb coraz częściej oferuje dzielone noclegi, które dla wielu osób mogą stanowić dodatkową atrakcję. Hostel czy miejsce kempingowe nie zapewnią Ci luksusów, ale za to nie będziesz narzekać na brak towarzystwa, a to jest zawsze mile widziane, gdy podróżuje się solo po obcym kraju.,

Wyjazdy solowe na wakacje i urlopy to nowy trend, który w 2022 r. ma się jeszcze nasilić. Taki sposób zwiedzania świata daje większą elastyczność, ważną
Wyjazdy solowe na wakacje i urlopy to nowy trend, który w 2022 r. ma się jeszcze nasilić. Taki sposób zwiedzania świata daje większą elastyczność, ważną w czasach pandemii koronawirusa. Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Podróż na własną rękę i własny język

Kiedy podróżujesz samodzielnie, jesteś zdany na siebie. To dotyczy każdego aspektu podróżowania. Choć ten fakt może wydawać się niepokojący, to właśnie wolność i pełna swoboda decydowania o sobie, swoich planach i swoim dniu stanowią tak wielką atrakcję dla rosnącej rzeczy entuzjastów solowych podróży, wyjazdów, wakacji i urlopów.

Oczywiście, jeśli wybierasz się za granicę, powinieneś znać przynajmniej jako tako język kraju, który będziesz zwiedzać. Znajomość języka pozwoli Ci czerpać więcej z podróży, więcej zrozumieć i lepiej poznać obcą kulturę.

Wiele zależy od Twoich planów i zamierzeń. Język obcy wcale nie musi być opanowany perfekcyjnie, jeśli chcesz tylko odpoczywać na plaży, jeśli jednak planujesz wtopić się w nowe miejsce, zwiedzać z przewodnikiem i dużo zadawać się z tubylcami, komunikacja będzie odgrywała ważną rolę.

Językiem, w którym porozumiesz się w największej liczbie krajów świata, jest angielski. Bardzo popularny w rejonach egzotycznych i tropikalnych jest także hiszpański i francuski.

WAŻNE: przed samodzielnym wyjazdem warto sprawdzić, jak w danym języku brzmią podstawowe zwroty, np. „Proszę o pomoc”, „Gdzie jest toaleta” itp. Lista przydatnych zwrotów pomoże Ci załatwić najważniejsze i palące sprawy nawet w sytuacji, gdy nie znasz lokalnego języka, a nikt w pobliżu nie mówi w żadnym innym.

Podróżowanie solo, ale nie samotnie. Rozmawiaj z ludźmi

Kiedy podróżujesz solo, organizacja wyprawy zależy tylko od Ciebie. Ale w rozwiązywaniu codziennych problemów pomogą Ci inni ludzie.

Dlatego warto rozmawiać z mieszkańcami odwiedzanego kraju. Oni dadzą Ci najwięcej praktycznych wskazówek dotyczących miejsca do zatrzymania się, jedzenia, najciekawszych lokalnych sklepów, najlepszych plaż itp.

Zwiedzaj z innymi, poznawaj innych

Gdy masz ochotę pozwiedzać, dobrym pomysłem jest dołączenie do zorganizowanej wycieczki. Wtedy nie tylko poznasz lepiej okolicę dzięki lokalnemu przewodnikowi, ale też spotkasz na swojej drodze nowe osoby, które podobnie jak Ty postanowiły poświęcić swój czas i pieniądze na zwiedzanie. To potencjalne bratnie dusze, z którymi być może uda się zawrzeć bliższą znajomość!

Turystyka solowa tworzy okazje. Stawiaj przed sobą wyzwania

Chociaż wszyscy mamy dość gadania internetowych coachów o wychodzeniu ze strefy komfortu, akurat w przypadku podróży, zwłaszcza solowych, taki zabieg wyjdzie Ci na dobre.

Kiedy podróżujesz samodzielnie, nic ani nikt Cię nie krępuje i nie ocenia. Wykorzystaj to i spróbuj czegoś nowego, czego nigdy nie robisz w domu. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, pójdź na potańcówkę do klubu, a jeśli jesteś przyzwyczajony do luksusowych hoteli, zabaw się w zwiedzanie miasta tak, jakbyś nie miał grosza przy duszy i sprawdź, ile da się przeżyć i zobaczyć bez wydawania fortuny. Dużo jeździsz autem? W podróży korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo własnych nóg, itp. itd.

Gdy nie skupiamy się na rodzinie ani znajomych, całą uwagę poświęcamy nowemu miejscu i nowym ludziom. Podróżowanie solo to świetne rozwiązanie dla osób
Gdy nie skupiamy się na rodzinie ani znajomych, całą uwagę poświęcamy nowemu miejscu i nowym ludziom. Podróżowanie solo to świetne rozwiązanie dla osób chcących poznać nowy kraj i nasiąknąć jego kulturą. Photo by Austin Ban on Unsplash, zdjęcie liustracyjne

Solo na obcej ziemi. Zanurz się w lokalnym kolorycie

Kiedy trafiasz do niezwykłego miejsca, staraj się przede wszystkim doświadczyć tego, co jest w nim unikalne. Każdy kraj, region i miasto mają w sobie coś wyjątkowego – historię, kuchnię, święta i tradycje.

Postaraj się poznać te lokalne niezwykłości i wziąć w nich udział. Przydatna może okazać się wyszukiwarka lokalnych atrakcji i przeżyć, dostępna na Airbnb.

Podróż w pojedynkę pozwala na spontaniczność. Czasem warto się zgubić

Gdy zwiedzasz miasto, skorzystaj z wolności, jaką daje Ci podróżowanie solo i zbocz nieco ze szlaku najbardziej znanych atrakcji. Pobuszuj po mniej znanych uliczkach i placach, staraj się tylko unikać okolic cieszących się złą sławą.

Swobodna eksploracja miasta pozwoli Ci znaleźć miejsca, których być może nie ma w żadnym przewodniku – zaciszne parki, urocze knajpki, niszowe kluby, sklepy z rękodziełem itp. Podróżnicy często mówią, że kiedy zbaczasz ze szlaku, życie pisze najciekawsze historie.

Jedziesz solo? Nie spiesz się

Przy wszystkich atrakcjach i przygodach, jakie czekają na Ciebie w czasie solowej podróży, nigdy nie zapominaj, że Ty tu rządzisz.
To właśnie jest najlepsze w samodzielnym podróżowaniu. Nie spiesz się, nie stresuj i nie rób check-listy wszystkich atrakcji, które chcesz zobaczyć. Daj sobie czas, ciesz się chwilą i doceniaj wszystko, co spotyka Cię w solowej podróży.

Wyjazdy na wakacje i urlopy bez rodziny ani znajomych stają się coraz popularniejsze. Podróżowanie solo zapewnia niespotykaną swobodę. Przedstawiamy porady dla osób podróżujących samodzielnie.

W Dzień Singla zaplanuj urlop i wakacje na własną rękę. Jak ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie