Spis treści
Zagrożenie w wodach Gdańska! Kąpieliska zamknięte przez fale i wsteczne prądy
Kąpieliska u brzegów Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku zostały zamknięte, ale nie z powodu sinic, lecz złych warunków pogodowych. Czerwone flagi powiewają nad kąpieliskami:
- Sobieszewo
- Orle
- Świbno
Zakazu kąpieli nie można ignorować. Woda jest obecnie niebezpieczna z powodu wysokich fal i powstających przy brzegu prądów wstecznych. Właśnie prądy wsteczne mogą być śmiertelnie niebezpieczną pułapką dla kąpielowiczów, nawet doświadczonych pływaków.
Prąd wsteczny – czym jest groźne zjawisko u brzegów Bałtyku?
Czym jest prąd wsteczny? To wąski strumień wody, który bardzo szybko odpływa od brzegu i może porwać ze sobą sprzęty do zabaw wodnych i samych pływaków. Prąd wsteczny jest bardzo silny i nawet osoby o dobrej kondycji mogą nie zdołać mu się przeciwstawić. Prąd może w krótkim czasie porwać człowieka bardzo daleko od brzegu.
Jak rozpoznać prąd wsteczny? Wygląda jak poziomy pas ciemne, spienionej wody pomiędzy falami. W miejscu występowania prądów wstecznych fale często są mniejsze niż w pozostałych częściach wybrzeża lub nie ma ich wcale. Taki widok powinien wzbudzić twoje podejrzenia.
Co robić, jeśli porwie cię prąd wsteczny?
- Nie panikuj
- Wołaj o pomoc
- Płyń nie pod prąd prosto do brzegu, lecz raczej na bok, równolegle do plaży, aż wydostaniesz się z prądu wstecznego
- Uciekając na bok, płyń w tę stronę, w którą wieje wiatr
O prądach wstecznych w Bałtyku ostrzega Straż Pożarna. Zobacz infografikę objaśniającą to zjawisko, opublikowaną na profilu Facebook Prewencji Społecznej Państwowej Straży Pożarnej (rozwiń post i kliknij w obrazek na samym dole):
Kąpieliska w Polsce – jak sprawdzić, które zostały zamknięte?
Wiele kąpielisk w całej Polsce jest okresowo zamykanych z powodu zanieczyszczenia wody np. przez sinice lub bakterie coli. Najłatwiej sprawdzić jakość wody w wybranym kąpielisku na interaktywnej mapie w Serwisie Kąpieliskowym, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Bieżące raporty zawierają informacje o czystości wody i dopuszczeniu kąpielisk do użytkowania.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: PAP, Gdańsk Nasze Miasto, Facebook, Serwis Kąpieliskowy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?