Spis treści
- Wakacje, urlopy i turystyka w 2022 r. Czy wreszcie było normalnie? Międzynarodowa organizacja odpowiada
- Turystyka 2022 oczami biur podróży i agencji turystycznych. Nowy raport ECTAA
- Wakacje 2022. Było lepiej czy gorzej niż przed pandemią?
- Podróże lotnicze w 2022 r. nadal dalekie od normy
- Wypoczynek zimowy 2022/23. Branża przewiduje duży spadek obrotów
- Rok 2022 w turystyce? Większość twierdzi, że jest źle lub bardzo źle
Wakacje, urlopy i turystyka w 2022 r. Czy wreszcie było normalnie? Międzynarodowa organizacja odpowiada
Czy rok 2022 był wreszcie normalny dla turystów i przedstawicieli branży turystycznej? Kto wypoczął latem nad ciepłym morzem, zapewne jest zadowolony, ale w biurach i agencjach turystycznych panują raczej ponure nastroje.
Pozornie mamy powody do optymizmu. W 2022 r. podróże wypoczynkowe znowu stały się możliwe i względnie wygodne po zniesieniu obostrzeń COVID-19, choć w niektórych popularnych przed pandemią krajach, zwłaszcza w Azji, restrykcje zniesiono późno. Ożywienie podróży w okresie wakacji 2022 dało nadzieję na pierwszy normalny sezon turystyczny po 2019 r.
Ale jak rzeczywiście wyglądało podróżowanie w 2022 r.? Czy rzeczywiście poziom rezerwacji wyjazdów i podróży lotniczych wrócił do tego sprzed pandemii koronawirusa? Czy to był faktycznie pierwszy normalny rok po pandemii dla turystów, podróżników i biur podróży?
Odpowiedzi na te pytania przynosi interesujący raport Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży (ECTAA).
Turystyka 2022 oczami biur podróży i agencji turystycznych. Nowy raport ECTAA
ECTAA to międzynarodowa organizacja, reprezentująca ponad 70 tys. agencji turystycznych i organizatorów turystyki z 30 europejskich państw. ECTAA zajmuje się opiniowaniem przepisów unijnych dotyczących branży turystycznej, lobbowaniem na rzecz ich poprawy i bieżącą analizą rynku turystycznego.
ECTAA właśnie opublikowała nową, interesującą infografikę, ukazującą stan i trendy rynku turystycznego i rezerwacji hotelowych w Europie w 2022 r. Dane ECTAA, zbierane od tysięcy podmiotów, pozwalają stworzyć wiarygodny obraz sytuacji i wyjaśnić kilka kwestii, które mogą być interesujące zarówno dla przedstawicieli branży, jak i samych turystów, planujących np. wyjazdy i wypoczynek w sezonie zimowym 2022/23.
Jaki był w turystyce rok 2022 i co może nas czekać w sezonie zimowym?
Wakacje 2022. Było lepiej czy gorzej niż przed pandemią?
Niestety, obraz, jaki wyłania się z danych ECTAA, psuje nieco optymizm, wykazywany przez wiele organizacji turystycznych po względnie udanym sezonie wakacyjnym 2022.
Okazuje się, że 60% organizatorów turystyki zgłosiło poziom rezerwacji na lato 2022 niższy o ok. 20% w porównaniu do przedpandemicznego roku 2019 (w tym 5% biur zgłosiło duży spadek powyżej 20%). Pozostałe biura zgłosiły poziom rezerwacji równy lub większy temu z 2019 r. Łącznie 22,2% biur zdołało osiągnąć większe obroty niż przed pandemią.
Widać też, że Europa nie była w mijającym roku tak popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych, jak przed pandemią COVID-19. 86% europejskich biur przyjazdowych odnotowało w 2022 r. spadki rezerwacji wynoszące co najmniej 20%.
Podróże lotnicze w 2022 r. nadal dalekie od normy
Podróże powietrzne po Europie nie były zresztą takie łatwe w okresie wakacji 2022.
Ok. 1/3 lotów została opóźniona lub odwołana między czerwcem a wrześniem 2022. Chaos na lotniskach, spowodowany niedoborem pracowników i gwałtownym wzrostem popytu na podróże po zniesieni obostrzeń COVID-19, musiały zniechęcać wielu podróżnych do zwiedzania kontynentu. ECTAA podaje, że wakacyjne zaburzenia lotów dotknęły aż 68 mln pasażerów (w tym 3,6 mln miało odwołane loty), z których ok. 3,6 mln ma prawo do rekompensaty.
Wypoczynek zimowy 2022/23. Branża przewiduje duży spadek obrotów
Sytuacja na zimę 2022/23 także nie nastraja optymistycznie.
Zaledwie 16% biur podróży i organizatorów wyjazdów zimowych przewiduje poziom rezerwacji zbliżony do tego z 2019 r. Pozostali spodziewają się spadku, sięgającego 20%. Biura przyjazdowe przejawiają jeszcze gorsze nastroje: nikt nie spodziewa się przekroczyć zimą poziomu rezerwacji z 2019 r., ok. 13% przewiduje wynik zbliżony do przedpandemicznego, 40% spodziewa się spadku do 20%, a aż 47% przewiduje duży spadek powyżej 20% rezerwacji.
Dane ECTAA wskazują, że główną przyczyną przewidywanego słabego sezonu zimowego 2022/23 będą rosnące koszty życia, które naturalnie zniechęcają do podróżowania.
Obawy przedstawicieli branży turystycznej budzą także inne czynniki, jak np.:
- Możliwość powrotu pandemii COVID-19 (na razie żadne z państw Europy nie zapowiada przywrócenia dokuczliwych obostrzeń)
- Niedobór wykwalifikowanych pracowników i ekspertów
- Trwające zaburzenia w pracy lotnisk
- Rosnące ceny energii
- Skracanie się okna rezerwacyjnego (czyli rezerwowanie wycieczek i pobytów w ostatniej chwili)
- Inwazja Rosji na Ukrainę
Rok 2022 w turystyce? Większość twierdzi, że jest źle lub bardzo źle
ECTAA przeprowadziła także badanie ogólnych nastrojów wśród biur turystycznych, agentów podróży i innych przedstawicieli branży turystycznej.
Łącznie 17,6% respondentów stwierdziło, że biznes w 2022 r. idzie mimo wszystko dobrze, 6% zgłosiło stagnację, prawie 53% uznało, że rok ten jest gorszy od przeciętnego (spadek do 20%), a 23,5% ankietowanych stwierdziło, że rok 2022 jest wyjątkowo zły (spadek powyżej 20%).
Obejrzyjcie infografikę, opublikowaną przez ECTAA:
Źródło: ectaa.org
Zabierz kawę w drogę
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?