Wakacje 2022 bardzo słabe dla Europy, zima może być jeszcze gorsza. Nowy raport: turystyka nadal kuleje po pandemii COVID-19

Emil Hoff
Emil Hoff
Międzynarodowa europejska organizacja, zrzeszająca dziesiątki tysięcy agencji turystycznych, biur podróży i organizatorów turystyki, opublikowała wyniki badania, przeprowadzonego wśród swoich członków. Jak wyglądał rok 2022 dla branży turystycznej? Czy Turystyka wróciła do normy po pandemii? Przedstawiciele branży są nastawianie raczej pesymistycznie.
Międzynarodowa europejska organizacja, zrzeszająca dziesiątki tysięcy agencji turystycznych, biur podróży i organizatorów turystyki, opublikowała wyniki badania, przeprowadzonego wśród swoich członków. Jak wyglądał rok 2022 dla branży turystycznej? Czy Turystyka wróciła do normy po pandemii? Przedstawiciele branży są nastawianie raczej pesymistycznie. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Międzynarodowa europejska organizacja, zrzeszająca tysiące organizatorów turystyki, opublikowała wyniki badania rynku i nastrojów panujących wśród przedstawicieli biur podróży, agencji turystycznych i organizatorów wyjazdów w mijającym 2022 r. Czy ich zdaniem wakacje 2022 były wreszcie normalne? Jak zapowiada się sezon zimowy 2022/23? Obraz rynku i trendów jest raczej pesymistyczny. Co jest nadal nie tak z turystyką?

Spis treści

Wakacje, urlopy i turystyka w 2022 r. Czy wreszcie było normalnie? Międzynarodowa organizacja odpowiada

Czy rok 2022 był wreszcie normalny dla turystów i przedstawicieli branży turystycznej? Kto wypoczął latem nad ciepłym morzem, zapewne jest zadowolony, ale w biurach i agencjach turystycznych panują raczej ponure nastroje.

Pozornie mamy powody do optymizmu. W 2022 r. podróże wypoczynkowe znowu stały się możliwe i względnie wygodne po zniesieniu obostrzeń COVID-19, choć w niektórych popularnych przed pandemią krajach, zwłaszcza w Azji, restrykcje zniesiono późno. Ożywienie podróży w okresie wakacji 2022 dało nadzieję na pierwszy normalny sezon turystyczny po 2019 r.

Ale jak rzeczywiście wyglądało podróżowanie w 2022 r.? Czy rzeczywiście poziom rezerwacji wyjazdów i podróży lotniczych wrócił do tego sprzed pandemii koronawirusa? Czy to był faktycznie pierwszy normalny rok po pandemii dla turystów, podróżników i biur podróży?

Odpowiedzi na te pytania przynosi interesujący raport Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży (ECTAA).

Choć wzmożenie wyjazdów w okresie wakacyjnym 2022 mogło sugerować, że turystyka wreszcie wróciła do normy, statystyka mówi co innego: 60% organizatorów
Choć wzmożenie wyjazdów w okresie wakacyjnym 2022 mogło sugerować, że turystyka wreszcie wróciła do normy, statystyka mówi co innego: 60% organizatorów turystyki zgłasza sporo mniejsze zainteresowanie wyjazdami niż w 2019 r. Jakub Steinborn / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Turystyka 2022 oczami biur podróży i agencji turystycznych. Nowy raport ECTAA

ECTAA to międzynarodowa organizacja, reprezentująca ponad 70 tys. agencji turystycznych i organizatorów turystyki z 30 europejskich państw. ECTAA zajmuje się opiniowaniem przepisów unijnych dotyczących branży turystycznej, lobbowaniem na rzecz ich poprawy i bieżącą analizą rynku turystycznego.

ECTAA właśnie opublikowała nową, interesującą infografikę, ukazującą stan i trendy rynku turystycznego i rezerwacji hotelowych w Europie w 2022 r. Dane ECTAA, zbierane od tysięcy podmiotów, pozwalają stworzyć wiarygodny obraz sytuacji i wyjaśnić kilka kwestii, które mogą być interesujące zarówno dla przedstawicieli branży, jak i samych turystów, planujących np. wyjazdy i wypoczynek w sezonie zimowym 2022/23.

Jaki był w turystyce rok 2022 i co może nas czekać w sezonie zimowym?

Czytaj też: Samoloty, lotniska i podróże lotnicze: jak lataliśmy w 2022 r.? Nowy raport ujawnia zachowania i preferencje pasażerów samolotów

Wakacje 2022. Było lepiej czy gorzej niż przed pandemią?

Niestety, obraz, jaki wyłania się z danych ECTAA, psuje nieco optymizm, wykazywany przez wiele organizacji turystycznych po względnie udanym sezonie wakacyjnym 2022.

Okazuje się, że 60% organizatorów turystyki zgłosiło poziom rezerwacji na lato 2022 niższy o ok. 20% w porównaniu do przedpandemicznego roku 2019 (w tym 5% biur zgłosiło duży spadek powyżej 20%). Pozostałe biura zgłosiły poziom rezerwacji równy lub większy temu z 2019 r. Łącznie 22,2% biur zdołało osiągnąć większe obroty niż przed pandemią.

Widać też, że Europa nie była w mijającym roku tak popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych, jak przed pandemią COVID-19. 86% europejskich biur przyjazdowych odnotowało w 2022 r. spadki rezerwacji wynoszące co najmniej 20%.

W 2022 r. nadal zmagaliśmy się z utrudnieniami na lotniskach i w samolotach. Chaos doprowadził do odwołania wielu lotów.
W 2022 r. nadal zmagaliśmy się z utrudnieniami na lotniskach i w samolotach. Chaos doprowadził do odwołania wielu lotów. Szymon Starnawski /Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Podróże lotnicze w 2022 r. nadal dalekie od normy

Podróże powietrzne po Europie nie były zresztą takie łatwe w okresie wakacji 2022.

Ok. 1/3 lotów została opóźniona lub odwołana między czerwcem a wrześniem 2022. Chaos na lotniskach, spowodowany niedoborem pracowników i gwałtownym wzrostem popytu na podróże po zniesieni obostrzeń COVID-19, musiały zniechęcać wielu podróżnych do zwiedzania kontynentu. ECTAA podaje, że wakacyjne zaburzenia lotów dotknęły aż 68 mln pasażerów (w tym 3,6 mln miało odwołane loty), z których ok. 3,6 mln ma prawo do rekompensaty.

Czytaj też: Wakacje 2023 oczami turystów. Ankieta zdradza najnowsze trendy i wskazuje, które kierunki są najpopularniejsze na wypoczynek 2023

Wypoczynek zimowy 2022/23. Branża przewiduje duży spadek obrotów

Sytuacja na zimę 2022/23 także nie nastraja optymistycznie.

Zaledwie 16% biur podróży i organizatorów wyjazdów zimowych przewiduje poziom rezerwacji zbliżony do tego z 2019 r. Pozostali spodziewają się spadku, sięgającego 20%. Biura przyjazdowe przejawiają jeszcze gorsze nastroje: nikt nie spodziewa się przekroczyć zimą poziomu rezerwacji z 2019 r., ok. 13% przewiduje wynik zbliżony do przedpandemicznego, 40% spodziewa się spadku do 20%, a aż 47% przewiduje duży spadek powyżej 20% rezerwacji.

Dane ECTAA wskazują, że główną przyczyną przewidywanego słabego sezonu zimowego 2022/23 będą rosnące koszty życia, które naturalnie zniechęcają do podróżowania.

Obawy przedstawicieli branży turystycznej budzą także inne czynniki, jak np.:

  • Możliwość powrotu pandemii COVID-19 (na razie żadne z państw Europy nie zapowiada przywrócenia dokuczliwych obostrzeń)
  • Niedobór wykwalifikowanych pracowników i ekspertów
  • Trwające zaburzenia w pracy lotnisk
  • Rosnące ceny energii
  • Skracanie się okna rezerwacyjnego (czyli rezerwowanie wycieczek i pobytów w ostatniej chwili)
  • Inwazja Rosji na Ukrainę
Badanie ECTAA wykazało pesymizm przedstawicieli branży turystycznej dotyczący nadchodzącego sezonu zimowego. Zwłaszcza turystyka przyjazdowa do Europy
Badanie ECTAA wykazało pesymizm przedstawicieli branży turystycznej dotyczący nadchodzącego sezonu zimowego. Zwłaszcza turystyka przyjazdowa do Europy odnotowuje duży spadek rezerwacji w porównaniu z 2019 r. Dariusz Bloch / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Rok 2022 w turystyce? Większość twierdzi, że jest źle lub bardzo źle

ECTAA przeprowadziła także badanie ogólnych nastrojów wśród biur turystycznych, agentów podróży i innych przedstawicieli branży turystycznej.

Łącznie 17,6% respondentów stwierdziło, że biznes w 2022 r. idzie mimo wszystko dobrze, 6% zgłosiło stagnację, prawie 53% uznało, że rok ten jest gorszy od przeciętnego (spadek do 20%), a 23,5% ankietowanych stwierdziło, że rok 2022 jest wyjątkowo zły (spadek powyżej 20%).

Obejrzyjcie infografikę, opublikowaną przez ECTAA:

Zabierz kawę w drogę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży