Wakacje 2022. Czy rezerwować wyjazd w tak niepewnych czasach? Pandemia i zamknięte niebo wpływają na plany biur podróży i turystów

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jak nie pandemia, to wojna. Branża turystyczna zmienia się pod wpływem kolejnych nieszczęść, a Polacy nabierają nowych nawyków związanych z rezerwowaniem wakacji. Czy warto rezerwować wakacje już teraz i jak napięta sytuacja w Europie może płynąć na plany turystów latem 2022?
Jak nie pandemia, to wojna. Branża turystyczna zmienia się pod wpływem kolejnych nieszczęść, a Polacy nabierają nowych nawyków związanych z rezerwowaniem wakacji. Czy warto rezerwować wakacje już teraz i jak napięta sytuacja w Europie może płynąć na plany turystów latem 2022? anyaberkut, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Wakacje 2022 mogą przypaść na dziwny i niepewny czas. Wojna na Ukrainie trwa, sytuacja w Europie jest coraz bardziej napięta, co odbija się na wszystkich dziedzinach życia. Z problemami boryka się także branża turystyczna. Nie wiecie, czy warto rozglądać się za wakacyjnymi ofertami w tak niepewnych czasach? Chociaż biura podróży odnotowują duże spadki sprzedaży, zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą i nie ma się czego obawiać. Sprawdziliśmy!

Spis treści

Wakacje w niepewnych czasach. Czy warto planować letni wypoczynek już w kwietniu?

Im wcześniej, tym lepiej? Tak wynika z analizy "Rzeczpospolitej", która zwraca uwagę na fakt, że Polacy w 2022 roku chętniej korzystają z możliwości wykupienia wakacyjnych wyjazdów z dużym wyprzedzeniem (takich rezerwacji jest już o 1/3 więcej niż w 2021 roku!).

Niestety, po pandemii koronawirusa ceny wyjazdów zagranicznych na całym świecie rosną w ekspresowym tempie: już teraz kwota, którą trzeba zapłacić za rezerwację wycieczki czy noclegu, jest średnio wyższa o ok. 10 procent w stosunku do roku ubiegłego. Także w związku z wojną w Europie i całą lawiną komplikacji, które spowodował ten konflikt, ceny wakacji, wycieczek i urlopów w najbliższym czasie prawdopodobnie jeszcze wzrosną.

Prezes Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz w rozmowie z Onetem zauważa, że choć oferty wczasów wyglądają nadal dość atrakcyjnie, to obecne ceny raczej się nie utrzymają, choćby przez dynamiczny wzrost cen paliw oraz kursów euro i dolara.

Czy wakacje będą drożeć? Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Jak się wydaje, raczej nie stanieją, a wakacje w Polsce zdrożeją bardziej niż te zagraniczne, bo inflacja w Polsce należy do najwyższych w Europie - mówi Damasiewicz w Onecie.

W niepewnych czasach polscy turyści zrobili się jednak dużo ostrożniejsi i częściej niż wcześniej korzystają z możliwości ubezpieczenia od rezygnacji z wakacyjnych wojaży.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Duży wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi

Jak podaje rynek-turystyczny.pl, w ostatnich latach Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdów. W czasach, kiedy cały świat boryka się z epidemią koronawirusa, obostrzenia zmieniają się w błyskawicznym tempie, a kolejne sektory nieba zamykane są w ramach sankcji na Rosję, wydaje się to racjonalne posunięcie.

Nigdy w naszej już ponad 20-letniej historii działania w Polsce nie widzieliśmy takiego zainteresowania tego typu ubezpieczeniami. Podsumowaliśmy już wstępnie rok 2021 i okazało się, że wystawiliśmy około 75 tys. takich polis. Przyjmując w uproszczeniu, że każda z nich obejmuje przeciętnie 3 osoby, to oznacza, że objęliśmy ochroną około 225 tys. Polaków. To rekord – powiedział w rozmowie z portalem rynek-turystyczny.pl Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

Na to, jak ogromna jest to zmiana w stosunku do lat poprzednich, wskazują same liczby. Portal, powołując się na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podaje, że w latach 2018 i 2019 rocznie Polacy wykupili ok. 2,7 mln wycieczek. W 2020 roku był to już tylko 1 mln, a w 2021 roku branża odnotowała niewielki wzrost sprzedaży wyjazdów - w sumie sprzedano ich ok. 1,4 mln. Oznacza to, że mimo ogromnego spadku zainteresowania wycieczkami, Polacy dużo chętniej (w stosunku do lat poprzednich) korzystali z ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu.

Wakacje 2022 w Polsce czy za granicą? Pandemia i wojna odciskają piętno

Sytuacja na świecie ma wpływ na plany wakacyjne Polek i Polaków, a więc i politykę biur podróży. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie wojna w Europie wpłynie na branżę turystyczną, ale można już dokonać pewnych obserwacji na temat skutków zanikającej już na szczęście pandemii COVID-19.

Badanie społeczne przeprowadzone na zlecenie travelplanet.pl wskazuje, że w 2021 roku Polacy szczególnie często decydowali się na wyjazdy krajowe. Powód może jednak zaskakiwać - nie chodziło bowiem o strach przed zakażeniem wirusem, ale o męczące procedury związane z powrotem do kraju.

82 proc. turystów, którzy wyjechali za granicę w 2021 roku, zaszczepiło się na Covid-19. Ci, którzy woleli spędzić w tym sezonie wakacje w kraju, zdecydowali tak nie tyle z obawy przed zarażeniem koronawirusem, co raczej z powodu uciążliwości, związanych z procedurami dotyczącymi wyjazdów zagranicznych. - czytamy w raporcie z badania.

Na spędzenie urlopu w kraju zdecydowało się w 2021 roku aż 53 procent respondentów (wyjazdy organizowane samodzielnie oraz przez biura podróży). Wczasy za granicą wybrało 27 procent badanych. Pozostałe osoby wolały spędzić czas wolny w domach.

Travelplanet.pl zwraca uwagę na fakt, że biura podróży starają się uelastyczniać proponowane rozwiązania, by zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty m.in. poprzez możliwość darmowej zmiany terminu oraz destynacji, czy możliwości rezygnacji za niewielką opłatą przy wykupieniu ubezpieczenia.

To typ ubezpieczenia o największej dynamice sprzedaży, nie tylko w wersji podstawowej, ale także wszystkim w wariantach obejmujących szerokie spektrum zabezpieczeń - powiedział nam Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży ITAKA, wiceprezes PIT.

Z danych wyraźnie wynika, że w 2022 roku do skorzystania z ofert biur podróży respondentów najbardziej zachęciłaby możliwość zmiany lokalizacji - w końcu obostrzenia COVID czy sytuacja na świecie mogą się zmieniać bardzo gwałtownie, a wolne dni trzeba zaplanować ze sporym wyprzedzeniem.

Oferty biur podróży na wakacje - naprawdę takie elastyczne?

Wchodząc w zakładkę “Lato 2022” na stronie Rainbow Tours oczom od razu ukazują się komunikaty o możliwości bezpłatnego odwołania wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 (do 30 dni) w przypadku wykupienia wczasów z ofert Second Minute. Wpłacone środki zwrócone zostaną w formie vouchera i można je przeznaczyć na inny wyjazd z wakacyjnego wachlarza ofert. Z kolei koszt ubezpieczenia od rezygnacji to 4,56 procent - biuro podaje, że środki mogą zostać zwrócone nawet w wysokości całej wpłaconej kwoty.

Podobnie jest w przypadku biura podróży ITAKA. Na stronie operatora wycieczek wyszczególniono kilka wariantów ubezpieczeń (również w przypadku zachorowania kupującego lub osób mu bliskich). Za dodatkową opłatą, która wynosi aktualnie 139 zł/os., w przypadku zachorowania można zmienić termin swojego wyjazdu. ITAKA uruchomiła także bezpłatny pakiet, który umożliwia zmianę wakacyjnych rezerwacji w 2022 roku do 22 dni przed planowaną wycieczką.

Coral Travel również umożliwia klientom elastyczne zmiany rezerwacji bez podawania powodu. Z takiej usługi można skorzystać jednorazowo do 30 dni przed terminem wczasów, a jej koszt rozpoczyna się od 22 zł za osobę (Turcja, Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Tunezja) oraz 149 zł za osobę w przypadku podróży do Dubaju czy na Dominikanę. Dostępna jest również opcja, która pozwala na dokonywanie zmian do 3 razy, a jej cena wynosi 72 zł od osoby. Ubezpieczenie w przypadku rezygnacji z podróży w Coral Travel wynosi obecnie 4,9 procent ceny, a klientom przysługuje zwrot wszystkich kosztów.

Większość touroperatorów zachęca klientów także poprzez gwarancję najniższej ceny (kupujący tę samą wycieczkę w późniejszym terminie nie zapłaci za wyjazd mniej) lub gwarancję niezmienności ceny (okoliczności nie wpłyną na podwyższenie kosztów wyjazdu).

Wojna na Ukrainie negatywnie odbiła się na biurach podróży

O tym, czy konflikt na Ukrainie wpływa na branżę turystyczną udało nam się porozmawiać z członkiem zarządu Rainbow Tours Maciejem Szczechurą.

Oczywiście na ten moment możemy powiedzieć, że konflikt na Ukrainie wpływa na sprzedaż wycieczek. W okresie zimowym zainteresowanie wyjazdami do kierunków egzotycznych takich jak Dominikana, Meksyk czy Zanzibar, cieszyło się wśród klientów bardzo dużą popularnością - takiego zainteresowania nie odnotowaliśmy jeszcze nigdy wcześniej. Jesteśmy jednym z liderów podróżowania w czasach pandemii. W tym roku sprzedaż oferty letniej bardzo się rozpędzała po fali omikronu - mogę pokusić się nawet o stwierdzenie, że byliśmy w rekordowym jak na ten czas momencie. Od zeszłego czwartku sprzedaż spadła o kilkadziesiąt procent z dość oczywistego powodu - ludzie interesują się innymi tematami i odkładają decyzję o wakacjach na później. Zakładamy, że jest to zjawisko przejściowe, natomiast jak będzie - czas pokaże - powiedział nam Maciej Szczechura.

Rainbow Tours nie planuje w najbliższym czasie wprowadzania zmian w ubezpieczeniach z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jak stwierdził nasz rozmówca, turyści mogą bez obaw planować wyjazdy - gama pakietów ubezpieczeniowych opracowana w trakcie pandemii daje bardzo dużą ochronę klientom.

W tej chwili ciężko byłoby wymyślić ubezpieczenia dedykowane specjalnie tej okoliczności. W trakcie pandemii pakiety ubezpieczeniowe zostały już mocno rozbudowane, w szczególności w zakresie zabezpieczenia klientów na wypadek niespodziewanej rezygnacji z wyjazdu. W tym zakresie pandemia niejako przygotowała nas i turystów na trudne czasy. Niepewność związana z wyjazdami nie jest dla nas nowością. W ostatnich latach musieliśmy funkcjonować w warunkach zamykania granic czy centrów handlowych, w których są nasze salony oraz różnorakich restrykcji dotyczących wyjazdów i powrotów do Polski - dodał członek zarządu Rainbow Tours.

Jak widać, wycieczki organizowane przez biura podróży rzeczywiście stały się bardziej przyjazne klientowi i stawiają na jego komfort. Za niewielką z reguły dopłatą kupujący mogą być spokojni o swoje letnie wczasy.

Źródło: rp.pl,
rynek-turystyczny.pl, travelplanet.pl, r.pl, itaka.pl, coraltravel.pl, onet.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Irański reżim zaczyna się chwiać

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie