Wakacje 2022 jednak nieodwołane. Ceny rosną, inflacja szaleje, ale turyści się nie boją. Jak kryzys wpływa na wakacyjne plany Polaków?

Emil Hoff
Emil Hoff
Polacy nie rezygnują z wakacji mimo wojny, inflacji i szybkiego wzrostu cen. Szereg najnowszych badań wykazuje, że zamierzają mimo wszystko wypocząć tego lata, choć ich plany i strategie urlopowe uległy zmianom. Co wynika z ankiet i badań, prowadzonych przez branżowe ośrodki?
Polacy nie rezygnują z wakacji mimo wojny, inflacji i szybkiego wzrostu cen. Szereg najnowszych badań wykazuje, że zamierzają mimo wszystko wypocząć tego lata, choć ich plany i strategie urlopowe uległy zmianom. Co wynika z ankiet i badań, prowadzonych przez branżowe ośrodki? Łukasz Gdak, Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Najnowsze badania różnych ośrodków branżowych wskazują, że mimo rosnących cen i pogłębiającej się inflacji Polacy mimo wszystko nie rezygnują z wakacji i urlopów. Chociaż branża turystyczna obawia się kryzysu, kolejne analizy wykazują, że wakacje 2022 będą dla wszystkich lepsze niż przed rokiem, choć do rekordowego sezonu 2019 może jeszcze trochę zabraknąć. Jak zmieniły się wakacyjne plany i strategie Polaków pod wpływem koronawirusa, inflacji i wojny? Przedstawiamy wyniki najnowszych badań i ankiet – pożyteczne dane w jednym miejscu.

Spis treści

Wakacje w dobie kryzysu. Turyści nie chcą kolejnego roku bez wyjazdów

Wszystko wskazuje na to, że polscy turyści nie boją się wojny ani nawrotu pandemii koronawirusa i coraz chętniej przyjeżdżają na weekendy, urlopy i city breaki do miast, zwłaszcza Krakowa i Trójmiasta.

Wyniki rezerwacji pokoi z początku maja 2022, zdaniem analityków firmy Sun&Snow, pozawalają na ostrożny optymizm w stosunku do zbliżającego się letniego sezonu – wbrew obawom wielu przedstawicieli branży turystycznej.

Wakacje i urlopy Polaków w 2022 r. Widać już dwa trendy

Firma Sun&Snow zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Ma ponad 2 tys. apartamentów w 41 miejscowościach w Polsce, głównie wypoczynkowych, z rozwiniętą ofertą turystyczną. Analizy poziomu i rodzaju rezerwacji w lokalach Sun&Snow dają wgląd w plany i nastroje panujące wśród polskich turystów.

Z najnowszej analizy rezerwacji wynikają dwa trendy:

  • po pierwsze, Polscy turyści coraz chętniej podróżują po kraju, zwłaszcza do miast.
  • po drugie, tak jak przypuszczali już wcześniej przedstawiciele branży turystycznej, z powodu niepewnej sytuacji w kraju i regionie Polacy zwlekają z rezerwacjami do ostatniej chwili. Ta maniera wprawia w niepokój hotelarzy, którzy narzekają na niski poziom rezerwacji na sezon wakacyjny, jednak badanie Sun&Snow daje powody do ostrożnego optymizmu.

Majówka 2022 dobrze wróży na sezon wakacyjny

Z analizy rezerwacji apartamentów przez turystów na majówkę 2022 wynika, że tegoroczny poziom obłożenia był tylko niewiele mniejszy od tego z roku 2019 – ostatniego „normalnego” roku bez pandemii COVID-19 i widma, a potem otwartej wojny na Ukrainie.

Apartamenty Sun&Snow były w tegoroczną majówkę obłożone w stopniu zaledwie o 5% niższym niż w 2019 r., nawet mimo tego, że 1 maja przypadł w niedzielę.

- Cały czas wyraźnie widzimy wśród turystów silną potrzebę wypoczynku i oderwania się od codzienności – mówi Marcin Dumania, prezes Sun&Snow. – Jednak prognoza pogody na tegoroczną majówkę nie zachęcała do dalekich wycieczek. Pierwszy weekend maja nie spełnił więc całkowicie oczekiwań właścicieli apartamentów, ale i turyści mieli chyba pewien niedosyt.

Ostatecznie jednak wynik majówkowych rezerwacji okazał się całkiem imponujący, choć nie wszędzie turyści dopisali w podobnym stopniu.

- Ostatecznie wyniki majówki były nieznacznie niższe od sezonu 2019 – tłumaczy Dumania. – Zapewne przez pogodę spadki rezerwacji dotknęły przede wszystkim kurorty nadmorskie. Jednak samo Trójmiasto oraz Kraków osiągnęły dawno nie notowane poziomy turystycznych rezerwacji.

W porównaniu do majówki 2019, tegoroczne obłożenie w kurortach nadmorskich było o 11% niższe, a górskich – o 6%. Jednak obłożenie w Gdańsku wyniosło aż 95% wszystkich miejsc, a w Krakowie 85%. To wskazuje na powrót turystów, zwłaszcza do miast z rozbudowaną ofertą atrakcji.

Marcin Dumania uważa, że wyniki majówki pozwalają na optymizm wobec planów polskich turystów na wakacje 2022.

- Jeśli pogoda dopisze, możemy być świadkami bardzo dobrych wyników w miesiącach wakacyjnych – mówi prezes Sun&Snow.

Rezerwacje w ostatniej chwili, czyli wakacje z poślizgiem

Analizy firmy potwierdzają także, że chociaż Polacy ostatecznie zaczynają coraz chętniej wyjeżdżać na weekendy i urlopy, to jednak z powodu niepewnej sytuacji – inflacji, wojny na Ukrainie i nadal utrzymujących się, choć słabnących obaw przed koronawirusem – są ostrożni i czekają z rezerwacjami na ostatni moment.

- Aż 15% rezerwacji nasi klienci wygenerowali w ostatnim tygodniu przed majówką – mówi Karolina Orłowska, dyrektor operacyjna Sun&Snow. – Zapewne wpłynęła na to pogoda i wzrost cen rezerwacji, które niestety w tym roku wzrosły średnio o niecałe 30%. Średnia cena w naszych apartamentach nad morzem wyniosła w tę majówkę 365 zł, a w górach 345 zł.

Wzrost cen wakacji 2022 to smutna rzeczywistość

Majówkowe ceny bywają szczególnie wysokie, ale zjawisko wzrostu kosztów urlopów i wakacji jest niestety bardzo realne. Analitycy zgadzają się, że wynika to z trzech powodów:

  • Słaby złoty powoduje znaczący wzrost cen zagranicznych wakacji.
  • Niepewna sytuacja na rynkach, wzrost cen energii i paliw, a do tego zmiany łańcuchów dostaw, wywołane wojną na Ukrainie, powodują, że wzrosły koszty wytworzenia i transportu niemal wszystkich dóbr, co przekłada się też na zdrożenie usług turystycznych.
  • Inflacja uderzyła z kolei w kieszenie Polaków i naturalnie także wywindowała ceny.

Zagraniczne wakacje drożeją więc, bo złotówka traci na wartości, a inflacja podnosi jeszcze ceny w euro.

- W 2019 r. wydatek rzędu 1000 euro przekładałby się na mniej więcej 4300 zł. Dziś jest to ok. 4670 zł – mówi Paweł Majtkowski, analityk finansowy eToro.

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przygotowuje regularnie raporty dotyczące cen zagranicznych wakacji w sezonie letnim 2022. Niestety, ceny rosną z tygodnia na tydzień, a w porównaniu z minionym rokiem wakacje w egzotycznych krajach są droższe średnio o 700-800 zł. Najbardziej zdrożały: Hiszpania, Portugalia, Egipt, Kanary, Baleary, Włochy i Grecja.

Hotel i nocleg także wyjątkowo drogi

Ankieta przeprowadzona przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wskazuje, że także w polskich hotelach ceny stale rosną. W stosunku do roku 2021 wzrost cen w maju 2022 zakomunikowało 80% z przebadanych hoteli. 1/3 obiektów zgłosiła podwyżki cen sięgające 20%.

Niepewna sytuacja i wymuszony nią wzrost cen wywołały niepokój u wielu hotelarzy – ze zgłoszeń zebranych przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wynika, że turyści ociągają się z rezerwacjami na sezon wakacyjny. Aż 60% przebadanych hoteli w połowie maja zaksięgowało tylko 30% dostępnego obłożenia.

Być może wyższe ceny wpłyną na zmianę zachowania Polaków i powrót do wcześniejszego rezerwowania wakacji. Marcin Dragan, ekspert Profitroom, tłumaczy, że odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę wcale nie jest dobrą strategią planowania urlopu.

- Im wcześniej dokonuje się rezerwacji hotelowej, tym taniej, bo mechanizm rezerwacji w hotelach jest taki sam, jak np. w liniach lotniczych – mówi Dragan. – Jeśli chcemy zarezerwować pobyt w wymarzonym hotelu, lepiej zrobić to już teraz niż czekać do ostatniej chwili.

Polacy chcą na wakacje. Turyści nie boją się wzrostu cen

Najnowsza analiza Sun&Snow potwierdza jednak to, czym pocieszali się przedstawiciele branży turystycznej już od paru tygodni: kiedy czasy są niepewne, polscy turyści zwlekają z rezerwacją wakacji i noclegów do ostatniej chwili, nawet ostatniego tygodnia przed wyjazdem.

Mimo inflacji i wojny zamierzają jednak wybrać się w tym roku na wakacje. Z badań przeprowadzonych przez firmę Profitroom wynika, że aż 71% ankietowanych zamierza gdzieś wyjechać w lipcu i sierpniu 2022. W odpowiedzi na wzrost cen, Polacy przygotowali zwiększone budżety wakacyjne, na co częściowo pozwoliły oszczędności, zgromadzone w czasie chudych lat pandemii COVID-19, gdy wyjazdy w egzotyczne miejsca były utrudnione lub niemożliwe.

Do najczęściej wskazywanych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków należą według najnowszych ankiet:

  • Chorwacja
  • Hiszpania
  • Niemcy
  • Włochy
  • Grecja

Na popularności nie tracą też ulubione egzotyczne destynacje: Turcja i Egipt.

W tym roku Polacy nie skupiają się jednak na egzotyce, może z obawy przed powrotem komplikacji lotniczych w przypadku zaostrzenia się konfliktu na Ukrainie lub nawrotu pandemii COVID-19. Z badania Profitroom wynika, że ponad 83% Polek i Polaków planuje spędzić wakacje w kraju. To jednak dobra wiadomość dla hotelarzy, którzy mogą spodziewać się wzrostu rezerwacji, choć zapewne z dużym opóźnieniem.

Źródło: Sun&Snow, Profitroom, ighp.pl, TravelDATA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży