Wakacje 2022 na Bali. Indonezja skróciła kwarantannę do 7 dni

Emil Hoff
Emil Hoff
W Indonezji żyją we względnej harmonii wyznawcy islamu, hinduizmu i buddyzmu, a także wielu pomniejszych religii lokalnych i plemiennych.
W Indonezji żyją we względnej harmonii wyznawcy islamu, hinduizmu i buddyzmu, a także wielu pomniejszych religii lokalnych i plemiennych. Photo by Jeremy Bishop on Unsplash
W połowie października 2021 rząd Indonezji ogłosił częściowe zniesienie restrykcji dla zagranicznych turystów. To odpowiedź na potężny kryzys ekonomiczny, jaki wywołało niemal całkowite zamknięcie kraju na 18 miesięcy. W przeddzień szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział dalsze kroki w kierunku odbudowania ruchu turystycznego w regionie. Niestety, wariant omikron koronawirusa pokrzyżował plany rządu i podróżników.

Branża turystyczna stanowiła istotną część przychodów Indonezji. Pandemia koronawirusa zadała jej potężny cios. Jak donosi PAP, jeszcze w 2019 r. turystyczne centrum Indonezji – wyspę Bali – odwiedziło ponad 6 mln turystów. W pierwszej połowie 2021 r. było to zaledwie 35 osób. Po trwającym półtora roku ścisłym odcięciu kraju od zagranicznych turystów, Indonezja zdecydowała się znowu otworzyć swoje granice dla obywateli 19 państw.

Wakacje 2022 na Bali znów możliwe od 14 października 2021. Indonezja zniosła część obostrzeń

Władze Indonezji zdecydowały się na otwarcie kraju dla turystów, ale proces uruchamiania ruchu turystycznego ma być ostrożny i dość powolny. Na razie dla przybyszów z zagranicy udostępniono znowu wyspę Bali, ale nadal obowiązują liczne obostrzenia i restrykcje dla podróżnych.

Przede wszystkim, Indonezja wpuszcza na swój teren tylko obywateli 19 wybranych państw. Na szczęście jest wśród nich Polska. By spędzić wakacje na Bali, przybysze muszą mieć ze sobą świadectwo pełnego szczepienia przeciw COVID-19, paszport z wizą (płatną), dowód rezerwacji hotelu, a także ubezpieczenie na wypadek zarażenia się koronawirusem na sumę co najmniej 70 tys. dolarów.

Poza tym każdy podróżny musi na własny koszt odbyć 7-dniową kwarantannę w hotelu. To ustępstwo z początku 2022 r. wobec wcześniejszych restrykcji, kiedy kwarantanna wynosiła aż 10 dni.

Wakacje na Bali w cieniu koronawirusa: obostrzenia nadal odstraszają turystów

Jak się zdaje, obowiązujące nadal w Indonezji restrykcje związane z koronawirusem są na tyle uciążliwe, że turyści nie spieszą się z odwiedzinami na tropikalnej wyspie Bali. Jak donosi PAP, pierwszego dnia po otwarciu granic wyspy na lokalnym lotnisku nie zjawił się ani jeden zagraniczny turysta, ku wielkiemu rozczarowaniu taksówkarzy, hotelarzy, restauratorów i wszystkich właścicieli lokalnych biznesów, skupionych na obsłudze turystów.

Opóźnienie w przybyciu gości wynika zapewne z nadal obowiązujących procedur bezpieczeństwa i załatwiania wiz. Jak ustalił New York Times, balijscy hotelarze w pierwszym tygodniu po otwarciu Wyspy dla podróżnych wielokrotnie spotkali się z sytuacją, gdy po telefonicznym wyjaśnieniu obowiązujących zasad i obostrzeń, klienci rezygnowali z wakacji w tropikalnym raju.

Wakacje na Bali znów możliwe? Prezydent Indonezji zapowiedział luzowanie obostrzeń, ale omikron wszystko zmienił

W poniedziałek 25 października 2021 prezydent Indonezji Joko Widodo spotkał się w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, z przywódcami innych państw Azji Południowo-Wschodniej w przeddzień październikowego szczytu ASEAN.

W oficjalnym przemówieniu Widodo zapowiedział, że Indonezja będzie dalej luzować obostrzenia dla zagranicznych turystów. Wskazał, że Azja Południowo-Wschodnia ma obecnie jedne z najsurowszych przepisów przeciw COVID-19, a zarazem najszybciej spadającą liczbę zachorowań. To oznacza, że już najwyższa pora zacząć postępować śmielej i otwierać kraje regionu na turystów.

- Jeśli kraje ASEAN zgodnie wprowadzą wspólną politykę i zasady dla podróżnych z zagranicy, nasze gospodarki szybko odżyją – powiedział prezydent Widodo.

Niestety, pojawienie się wariantu omikron koronawirusa zmusiło rząd Indonezji do przywrócenia wielu dotkliwych obostrzeń, w tym kwarantanny dla wszystkich podróżnych, trwającej aż 10 dni. Dopiero w styczniu 2022 r. kwarantannę skrócono do 7 dni.

Wakacje na Bali znów możliwe: wszystko zależy od poziomu zaszczepienia populacji

Indonezja ma stopniowo otwierać kolejne regiony dla turystów z zagranicy, choć wariant omikron zapewne opóźni cały proces.
Kluczem jest procent lokalnej populacji, który został zaszczepiony przecie koronawirusowi. Tam, gdzie wskaźnik wyniesie 70% lub więcej, turyści z zagranicy będą mogli znowu przylecieć na wakacje. Obecnie wskaźnik zaszczepionych w skali całego kraju wynosi ok. 30%, na Bali to ponad 80%.

Inne kraje ASEAN także mają zacząć otwierać się na turystów. Istotne kroki poczyniła np. Tajlandia, która zapowiedziała, że będzie wpuszczać obywateli aż 46 krajów. Stopień zaszczepienia populacji przeciw koronawirusowi jest jednak bardzo różny w poszczególnych krajach, co utrudnia wprowadzanie wspólnej polityki i zasad dla turystów. Najwięcej zaszczepionych jest obecnie w Singapurze, Malezji i Kambodży.

Wakacje na Bali znów możliwe. Co trzeba załatwić, by polecieć do Indonezji?

W tej chwili podróż do Indonezji, choć możliwa, nadal jest dość trudna.

Aby spędzić wakacje na Bali, trzeba:

  • zaszczepić się przeciw COVID-19 (i uzyskać certyfikat szczepienia w j. polskim i angielskim)
  • wykonać test na koronawirusa i otrzymać negatywny wynik (trzeba mieć przy sobie wydruk wyniku testu w j. angielskim)
  • wykupić ubezpieczenie na wypadek zarażenia się koronawirusem,
  • wykupić wizę turystyczną (ok. 65 dolarów),
  • zarezerwować hotel i lot, ale tylko bezpośredni,
  • wypełnić elektroniczny formularz zdrowotny przez aplikację mobilną Pedulilindungi,
  • wykonać drugi test PCR zaraz po przylocie do Indonezji,
  • a także odbyć 7-dniową kwarantannę na miejscu

Przeczytajcie nasz wywiad z Piotrem Śmieszkiem, stałym mieszkańcem Jawy i autorem książek o Indonezji.

W Indonezji żyją we względnej harmonii wyznawcy islamu, hinduizmu i buddyzmu, a także wielu pomniejszych religii lokalnych i plemiennych.

Wakacje 2022 na Bali. Indonezja skróciła kwarantannę do 7 dni

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży