Wakacje 2022 w Świnoujściu. Drożyzny nad morzem ciąg dalszy - ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY 3.0
CC BY 3.0 Wikipedia.org / Andrzej Łuczak / CC BY 3.0
Świnoujście to miasto uzdrowiskowe położone w woj. zachodniopomorskim. Rozmieszczone na trzech wyspach, dysponujące dostępem do Bałtyku i piaszczystych plaż, od lat stanowi idealne miejsce na letni wypoczynek rodaków. Z powodu pandemii i wojny ceny w całym kraju gwałtownie wzrosły, stawiając pod znakiem zapytania urlopowe plany Polaków. Sprawdziliśmy, jak przygotować się na wakacje w Świnoujściu - czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Spis treści

Wakacyjny wyjazd do Świnoujścia. Na co się przygotować?

Świnoujście to jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Polsce. Zlokalizowane w woj. zachodniopomorskim, może poszczycić się nie tylko piaszczystą plażą i dostępem do morza, ale także wieloma atrakcjami i zabytkami. To także znana i ceniona miejscowość uzdrowiskowa - bogata w borowiny i solankę umożliwia leczenie wielu schorzeń. Okoliczności te sprawiają, że w sezonie jest tam wielu turystów, którzy generują ogrom hałasu. Jeżeli nie jesteście pewni, czy urlop w Świnoujściu jest dla was, polecamy wybrać się tam na wycieczkę i na własnej skórze sprawdzić, czy klimat tego nadmorskiego kurortu wam odpowiada.

Do Świnoujścia pociągiem czy samochodem? Porównanie cen

Podróż samochodem do Świnoujścia może być długa i wyczerpująca. Do miasta można dotrzeć także pociągiem - które rozwiązanie jest lepsze i bardziej opłacalne?

Samochód
Przy obowiązujących cenach paliwa, podróż samochodem może wydawać się opcją tylko dla zamożnych. Średnia cena, którą musimy zapłacić za litr benzyny to (na czerwiec 2022 roku) ok. 7,97 zł. Przyjmując, że średnie spalanie samochodu osobowego wynosi 6 litrów/100 km, a auto zatankujemy benzyną Pb95, obliczyliśmy cenę dojazdu do Świnoujścia samochodem. Nie wzięliśmy pod uwagę często spotykanych na popularnych trasach korków, w których samochody spalają raczej więcej niż mniej, płatnych odcinków drogi oraz ciężaru pasażerów, który również może mieć wpływ na zwiększenie kosztów.

 • Warszawa - Świnoujście (dystans: ok. 659 km, koszt paliwa w obie strony: 630,26 zł)
 • Gdańsk - Świnoujście (dystans: ok. 353 km, koszt paliwa w obie strony: 337,60 zł)
 • Białystok - Świnoujście (dystans: ok. 849 km, koszt paliwa w obie strony: 811,98 zł)
 • Szczecin - Świnoujście (dystans: ok. 107 km, koszt paliwa w obie strony: 102,34 zł)
 • Łódź - Świnoujście (dystans: ok. 548 km, koszt paliwa w obie strony: 524,10 zł)
 • Wrocław - Świnoujście (dystans: ok. 481 km, koszt paliwa w obie strony: 460,02 zł)
 • Poznań - Świnoujście (dystans: ok. 353 km, koszt paliwa w obie strony: 337,60 zł)
 • Kraków - Świnoujście (dystans: ok. 740 km, koszt paliwa w obie strony: 707,74 zł)
 • Zakopane - Świnoujście (dystans: ok. 849 km, koszt paliwa w obie strony: 811,98 zł)

Podróż samochodem ma jednak dużo plusów, za które kierowcy są w stanie zapłacić praktycznie każdą cenę. Można do nich zaliczyć z pewnością wygodę (możliwość zabrania wielu rzeczy, które ma się zawsze pod ręką oraz jazda w towarzystwie znanych nam osób) oraz swobodę (elastyczne godziny wyjazdu, możliwość zorganizowania postoju w każdej chwili). O ile wyjazd z grupą osób, dla których rozdzielenie rachunku za paliwo jest możliwe, może nie być tak dotkliwy finansowo, o tyle rodzice wyjeżdżający ze swoimi dziećmi muszą pokryć często niemałe koszty z własnej kieszeni.

Pociąg
Sprawną podróż do Świnoujścia zapewniają pociągi przewoźników POLREGIO oraz Intercity.

 • IC Podlasiak, IC Mewa, TLK Uznam - z Warszawy
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (IC Podlasiak / IC Mewa / TLK Uznam): od ok. 74,80 zł / od ok. 74,80 zł / od ok. 74,80 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (IC Podlasiak / IC Mewa / TLK Uznam): od ok. 47,12 zł / od ok. 47,12 zł / od ok. 47,12 zł
 • IC Chełmoński, TLK Wolin, IC Przemyślanin - z Krakowa
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (IC Chełmoński / TLK Wolin / IC Przemyślanin): od ok. 95 zł / od ok. 95 zł / od ok. 95 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (IC Chełmoński / TLK Wolin / IC Przemyślanin): od ok. 59,85 zł / od ok. 59,85 zł / od ok. 59,85 zł
 • TLK Uznam, POLREGIO, IC Podlasiak - z Poznania
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (TLK Uznam / POLREGIO / IC Podlasiak): od ok. 49,70 zł / od ok. 39,70 zł / od ok. 49,70 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (TLK Uznam / POLREGIO / IC Podlasiak): od ok. 31,30 zł / od ok. 25,01 zł / od ok. 31,30 zł
 • TLK Wolin, IC Przemyślanin, IC Chełmoński, TLK Wyczółkowski - z Wrocławia
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (TLK Wolin / IC Przemyślanin / IC Chełmoński / TLK Wyczółkowski): od ok. 80 zł / od ok. 80 zł / od ok. 80 zł / od ok. 80 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (TLK Wolin / IC Przemyślanin / IC Chełmoński / TLK Wyczółkowski): od ok. 50,40 zł / od ok. 50,40 zł / od ok. 50,40 zł / od ok. 50,40 zł

Przemieszczanie się pociągiem to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza tłok i podróżowanie z nieznanymi ludźmi. Wybierając ten środek transportu możecie odpoczywać (zamiast skupiać się na jeździe), omijać zakorkowane trasy i poznać ciekawych ludzi.

Wybór najlepszego środka transportu zależy od potrzeb podróżujących. Na wycieczkę z małym dziećmi polecamy wybranie auta - maluchy będą czuły się spokojniej i bezpieczniej, możliwe będzie także zorganizowanie postoju w dowolnym momencie. Pociąg to świetne rozwiązanie dla osób kontaktowych, które uwielbiają przebywać w towarzystwie innych ludzi i łatwo nawiązują nowe znajomości. Oczywiście, i w tych przypadkach istnieją wyjątki od reguły - najlepiej skorzystać z obu tych rozwiązań i sprawdzić, które jest najodpowiedniejsze.

Za przejazd pociągiem TLK Wolin w obie strony (z Krakowa) 4-osobowa rodzina musiałaby zapłacić ok. 620 zł. Koszt podróży samochodem z tej samej lokalizacji to koszt ok. 707 zł (licząc ze średnim ciężarem pasażerów: ok. 849 zł) co daje dużą różnicę - ok. 230 zł.

Noclegi w Świnoujściu - ceny

Świnoujście jest miejscowością turystyczną, która może pochwalić się bardzo dużą ilością obiektów noclegowych - w sezonie wprost pękają w szwach. Należą do nich miejsca o ogromnym przekroju cenowym. Ile za dobę musiałaby zapłacić rodzina z dwójką dzieci w wieku 12 lat?

 • Pokój w pensjonacie / apartament - od ok. 240 zł do 1724 zł
 • Domek - od ok. 368 do 810 zł
 • Hotel 3-gwiazdkowy - od ok. 1000 zł do 1838 zł
 • Hotel 4-gwiazdkowy (lub wyżej) - od ok. 1439 zł do 2366 zł

Podziemne miasto na wyspie Wolin: bilety, cennik, godziny otwarcia

Podziemne miasto to kompleks schronów zlokalizowanych pod ziemią, na wyspie Wolin. Świnoujście, do 1945 roku zlokalizowane na terenie Niemiec, było idealnym miejscem na budowę tego typu obiektów. Do 1938 roku (na zlecenie marynarki wojennej III Rzeszy) wzniesiono schrony bojowe i pomocnicze, które dziś są jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Świnoujścia. Schrony, wraz z pobliskimi zabytkowymi obiektami należą do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Cennik

 • Bilet normalny / łączony (ze zwiedzaniem Fortu Gerharda) - 30 zł / 50 zł
 • Bilet ulgowy / łączony (ze zwiedzaniem Fortu Gerharda) - 20 zł / 35 zł

Godziny otwarcia
Zwiedzanie kompleksu w sezonie wakacyjnym 2022 (codziennie od 1 lipca do 31 sierpnia) jest możliwe w godzinach: 10:30, 11:30, 12:30, 14:00, 15:00 oraz 16:30.

Lokalizacja
Podziemne miasto mieści się przy ul. Wolińskiej 10 w Świnoujściu.

Latarnia Morska Świnoujście: bilety, cennik, godziny otwarcia

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Endymion2000 / CC BY-SA 3.0

Światło tej niezwykłej konstrukcji dociera na wysokość 65 metrów n.p.m. - to najwyższa latarnia morska nie tylko w całej Polsce, ale i jedna z najwyższych na świecie. Zbudowana z cegły wieża powstała pod koniec lat 50. XIX wieku i już wtedy budziła ogromny podziw. Od 2000 roku można ją zwiedzać i podziwiać Bałtyk oraz okoliczne miejscowości.

Cennik

 • Bilet normalny - 9 zł
 • Bilet ulgowy - 5 zł

Godziny otwarcia
Latarnia w sezonie wakacyjnym jest dostępna dla zwiedzających codziennie w godz. 10:00 - 18:00.

Lokalizacja
Latarnia zlokalizowana jest przy ul. Ku Morzu 5a w Świnoujściu.

Woliński Park Narodowy: cennik, lokalizacja, atrakcje

Świnoujście od Wolińskiego Parku Narodowego dzieli odległość zaledwie 21 kilometrów. Park słynie z wysokich klifów (najwyższe mają wysokość nawet 93 metrów), wzgórz morenowych i bagnistych wysepek. Wyspa Wolin, na której znajduje się Woliński PN, stanowi trasę przelotową ptaków wzdłuż Bałtyku. W parku występuje ponad 230 gatunków ptaków, w tym bielik zwyczajny czy muchołówka mała. WPN to także kraina zachwycającej flory - zbocza stromych klifów przyozdobione są zaroślami rokitnika zwyczajnego, a w obszarach ochrony ścisłej występuje wolińska buczyna storczykowa, która jest niezwykle rzadko występującym drzewem. Ten nadmorski park narodowy to obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich wielbicieli natury.

Na terenie WPN znajduje się wiele ciekawych atrakcji, m.in.:

 • Jezioro Turkusowe,
 • Muzeum Przyrodnicze WPN,
 • Zagroda Pokazowa Żubrów,
 • latarnia morska Kikut
 • Kawcza Góra,
 • Wzgórze Gosań czy
 • Wzgórze Zielonka.

Wstęp do Zagrody Pokazowej Żubrów i Muzeum Przyrodniczego WPN jest płatny - ceny biletów znajdują się poniżej.

Cennik

 • Bilet normalny - 7 zł
 • Bilet ulgowy - 5 zł
 • Bilet ulgowy (Karta Dużej Rodziny) - 2 zł

Godziny otwarcia
Zagroda Pokazowa Żubrów w sezonie (od 1 maja do 30 września) jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00 (ostatnie wejście do godz. 17:30).

Muzeum Przyrodnicze WPN w sezonie (od 1 maja do 30 września) jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 9:00-17:00 (ostatnie wejście do godz. 16:30).

Lokalizacja
Woliński Park Narodowy zlokalizowany jest na wyspie Wolin.

Świnoujście: inne atrakcje. Stawa Młyny, Fort Anioła, park zdrojowy, promenada... Jakie miejsca warto odwiedzić?

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Halina Ciszewska-Czyż / CC BY-SA 3.0
 • Stawę Młyny
 • Fort Anioła
 • Park zdrojowy
 • Promenadę
 • Muzeum Rybołówstwa Morskiego
 • Karsiborską Kępę
 • Kościół pw. Chrystusa Króla
 • Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza

Plaża w Świnoujściu - kamera, atrakcje. Jakie są plaże w Świnoujściu?

Za co turyści uwielbiają plaże w Świnoujściu? Prawdopodobnie za czystość i szerokość (dochodzącą nawet do 70 metrów). Niektóre kąpieliska w Świnoujściu mogą poszczycić się nawet certyfikatem „Błękitnej Flagi”. Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego stają się one nie tylko miejscem błogiego relaksu, ale także centrum rozrywek zarówno dla młodszych, jak i starszych plażowiczów. To, co dzieje się na plaży w Świnoujściu (w czasie rzeczywistym) możecie zobaczyć tu.

Wakacje w Świnoujściu z dziećmi - ile zapłacimy za najciekawsze atrakcje?

Świnoujście to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Polsce - nic więc dziwnego, że tamtejsi mieszkańcy są świetnie przygotowani na wakacyjne szaleństwo. Na terenie miasta znajduje się wiele rozrywek, z których mogą korzystać goście w najróżniejszych przedziale wiekowym. Rodzinna podróż wiąże się z urozmaicaniem czasu najmłodszym uczestnikom, czyli dzieciom. Gdzie zabrać je podczas wizyty w Świnoujściu (i okolicach) i ile to kosztuje?

 • Baltic Park Molo Aquapark (bilet normalny / ulgowy na 3 godziny) - 70 zł / 50 zł
 • Rejs statkiem (bilet normalny / ulgowy) - 55 zł / 30 zł
 • Park linowy - ceny biletów wahają się od 20 zł do 50 zł w zależności od wybranej trasy

Wycieczka do Świnoujścia na 5 dni: ile za wakacje zapłaci 4-osobowa rodzina?

 • Transport (samochód): ok. 849 zł
 • Nocleg w pensjonacie (5 nocy, średnia cena to ok. 350 zł za dobę): ok. 1750 zł
 • Podziemne miasto (bilety łączone dla czterech osób): 170 zł
 • Latarnia morska (bilety dla czterech osób): 32 zł
 • Wejście do WPN (bilety dla czterech osób): 24 zł
 • Wydatki na plaży (dmuchańce, trampoliny): ok. 60 zł
 • Atrakcje rodzinne (rejs, park linowy itp.), bilety dla rodziców i dzieci: ok. 470 zł
 • Jedzenie (ryba w restauracji raz dziennie + zakupy spożywcze): ok. 1000 zł + 250 zł
 • Pamiątki: ok. 100 zł
 • Razem: 4705 zł

Podsumowując, wyjazd 4-osobowej rodziny (rodzice i dwoje dzieci w wieku 12 lat), która na co dzień mieszka w Krakowie, to koszt ok. 4705 zł. Oczywiście, w zależności od potrzeb i miejsca zamieszkania, ceny mogą być odpowiednio niższe lub wyższe - przy założeniu, że chcemy nocować w hotelu 3-gwiazdkowym (średnia cena za dobę ok. 1000 zł), koszt wyjazdu wzrasta do blisko 8 tys. złotych… Już za podstawową cenę wyjazdu można wykupić wczasy all inclusive (wliczona cena transportu samolotem) w Bułgarii czy Hiszpanii, gdzie koszt za wszystkich uczestników to kolejno 4820 zł i 5316 zł.

Przy tak dużych wzrostach cen, granica między wypoczynkiem krajowym i zagranicznym mocno się zaciera. Wydaje się więc, że o ostatecznej lokalizacji decydują raczej osobiste preferencje, a nie kwestie finansowe rodaków - koszty wyjazdów zagranicznych i krajowych niewiele się różnią. Jeżeli uwielbiacie Polskę i doceniacie jej piękno, z pewnością nie będziecie wahać się podczas wyboru wakacyjnej destynacji.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: wakacje.pl, meteor-turystyka.pl, booking.com, Polskie Linie Kolejowe, swinoujscie.pl, swinoujscie.info.pl, podziemne-miasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wildlife Photographer Of The Year 2022

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie