Spis treści
Polscy nie rezygnują z wakacji 2023
Agencja badawcza Stem/Mark przeprowadziła na zlecenie portalu Kiwi.com zakrojone na szeroką skalę badanie podróżniczych planów mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków. Wyniki mogą być zaskakujące.
Okazuje się, że Polacy nie zamierzają rezygnować z podróżowania nawet mimo inflacji i stale rosnących cen biletów lotniczych i wycieczek all inclusive.
Podróżowania najwyraźniej weszło nam w krew. Ponad 30% ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 6 lat wyjechało na zagraniczne wakacje co najmniej 5 razy. Teraz 54% Polaków twierdzi, że nie zrezygnuje z podróżowania w najbliższych miesiącach, mimo niepewnej sytuacji ekonomicznej.
Gdzie chcą latać Polacy w nadchodzącym 2023 r. i jak zamierzają zaoszczędzić na wymarzone wakacje?

Wakacje daleko od domu. Najpopularniejsze kierunki na 2023 r.
Polacy nie tylko nie rezygnują z podróży, ale zaczynają coraz śmielej myśleć o szerokim świecie. Wzmaga się zainteresowanie dalekimi lotami, które wcześniej były utrudnione przez pandemię.
Według nowego badania, do najczęściej wskazywanych kierunków dalekich podróży przez respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej, należą:
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Tajlandia
- USA
- Wietnam
- Malediwy
Statystyki Kiwi.com dowodzą, że opłaca się rezerwować dalekie loty jak najwcześniej. Rezerwacja biletów lotniczych na podróż w 2023 r. kosztuje obecnie średnio ok. 339 euro. To aż o 170 euro mniej niż średnia cena biletu lotniczego w 2022 r. (516 euro).

Tanie wakacje. Polacy szukają sposobów, by wydawać mniej pieniędzy
Oczywiście nikt nie udaje, że zmieniona sytuacja ekonomiczna nie ma wpływu na plany podróżnicze Polaków. Respondenci przyznają, że nie zamierzają rezygnować z podróży, wycieczek i wakacji zagranicznych, ale jednocześnie chcą szukać obszerności i sposobów na obniżenie kosztów.
Większość respondentów deklaruje, że zamierza przede wszystkim szukać tańszych lotów, korzystać z programów lojalnościowych i promocji linii lotniczych, a także wybierać tańsze kierunki na wakacje i urlopy. 11% ankietowanych planuje skrócić swoje pobyty za granicą.
18% ankietowanych twierdzi jednak, że nie zamierza zmieniać swoich turystycznych planów bez względu na wzrastające ceny. Polecą tam, gdzie chcą. Tutaj największy odsetek (23%) stanowią osoby w wieku średnim 45-59 lat, a więc takie, które najczęściej mają już ugruntowaną pozycję zawodową i oszczędności, nie muszą więc liczyć się ze zmianami cen wyjazdów tak bardzo, jak np. studenci.

Jak Polacy oszczędzają na wakacje 2023?
W ankietach znalazło się pytanie o to, w jaki sposób respondenci zamierzają oszczędzać w ciągu roku, by polecieć na wymarzone wakacje. Odpowiedzi na to pytanie są szczególnie ciekawe:
- Aż 18% mężczyzn i 12% kobiet śmiało zadeklarowało, że w zasadzie nie musi oszczędzać, aby podróżować. Jednak większość ankietowanych zadeklarowała przynajmniej kilka sposobów oszczędzania na podróże. Jak Polacy chcą zbierać pieniądze na wakacje i urlopy za granicą?
- Ponad 50% ankietowanych planuje ograniczyć spotkania towarzyskie na mieście i przenieść je do domu. Taki sposób generowania oszczędności zadeklarowało 53% kobiet i 43% mężczyzn.
- 37% ankietowanych w wieku 18-29 lat ograniczyłoby także kupowanie nowej elektroniki (smartfonów, laptopów itp.). Chodzi tu o tzw. upcykling, czyli korzystanie z rzeczy, które się już posiada, dłużej, mądrzej i wydajniej, zamiast kupowania nowych.
- Wśród młodych osób często wskazywaną metodą oszczędzania jest także zmiana zwyczajów żywieniowych: rezygnacja z posiłków na mieście na rzecz dań przygotowywanych samodzielnie w domu.

Źródło: Kiwi.com
Śpij tam, gdzie chcesz
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?