IPT - pasek artykułowy

Wakacje all inclusive w Polsce: opłaca się? Ceny, kierunki, wady i zalety. Eksperci opowiadają o nowej formie wypoczynku

Emil Hoff
Emil Hoff
Wakacje all inclusive w Polsce zyskały na popularności w niepewnych czasach pandemii COVID-19. Do ulubionych kierunków Polaków, wybierających taką formę wypoczynku, należą: wybrzeże Bałtyku i góry, chętnie Sudety.
Wakacje all inclusive w Polsce zyskały na popularności w niepewnych czasach pandemii COVID-19. Do ulubionych kierunków Polaków, wybierających taką formę wypoczynku, należą: wybrzeże Bałtyku i góry, chętnie Sudety. Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Wakacje all inclusive to jedna z najpopularniejszych wśród Polek i Polaków form wypoczynku za granicą. Popularność wycieczek all inclusive rośnie nieprzerwanie od dekady i nawet kryzysy, takie jak pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie, strajk kontrolerów lotu czy galopująca inflacja nie zdołały zatrzymać tego trendu. Pojawiła się od niedawna nowa forma wakacji all inclusive – w kraju. Czy to się opłaca? Czym wakacje all inclusive różnią się od zwykłej rezerwacji, czy są popularne, jak kształtują się ceny wypoczynku nad morzem czy w górach? Zapytaliśmy ekspertów z branży turystycznej.

Spis treści

Wakacje all inclusive – letnia miłość Polaków

Wakacje all inclusive to wygodna forma wypoczynku. Wykupienie tego rodzaju oferty zdejmuje z turystów ciężar samodzielnej organizacji wakacji i daje im dostęp do dodatkowych usług w cenie wycieczki.

Nic dziwnego, że przeszło 70% polskich turystów udających się na zagraniczne wakacje wybiera oferty all inclusive, a odsetek ten stale rośnie już od ponad dekady.

Istnieje kilka odmian wakacji all inclusive, dlatego zawsze warto zapoznać się ze szczegółami oferty, by przekonać się, co właściwie wchodzi w cenę wycieczki.

  • Najczęściej wakacje all inclusive to pobyt w hotelu lub kurorcie z bezpłatnymi posiłkami i napojami, alkoholowymi lub bezalkoholowymi, dostępnymi w określonych godzinach lub bez limitu czasowego.
  • Wersja all inclusive soft zapewnia najczęściej tylko napoje bezalkoholowe,
  • Wersja plus lub ultra daje dostęp do baru, czasem przez 24 godziny na dobę.

All inclusive – co kraj to obyczaj

Adrianna Rudaniecka z biura podróży Traveliada uczula klientów, by zawsze upewniali się, co dokładnie wchodzi w skład danej oferty all inclusive. Szereg usług w opcji all inclusive może być jednak dodatkowo płatne, np. dostęp do sauny, pokoju gier, czasem do wifi. All inclusive najczęściej nie uwzględnia też napiwków w restauracjach.

- W skład ofert all inclusive z reguły wchodzi śniadanie, obiad, kolacja oraz napoje bezalkoholowe i alkoholowe w określonych godzinach w zależności od hotelu – mówi ekspertka Traveliady. - Większość hoteli oferuje również podwieczorek lub bary serwujące w określonych godzinach lody i przekąski. Czasem w ofercie są również inne atrakcje, np. sauna, niektóre sporty, animacje itd. All Inclusive może trwać przez całą dobę albo przez 12 godzin np. do godziny 22. Im lepszy hotel, im więcej ma, gwiazdek tym all inclusive jest bardziej rozbudowane.

Turyści powinni zwracać uwagę na szczegóły oferty także dlatego, że wiele krajów ma odmienne standardy dotyczące all inclusive.

- Każdy kraj, do którego jedziemy, w inny sposób prezentuje formę all inclusive – mówi Rudaniecka. - Jednak zasada podstawowa jest prosta: w skład ofert all inclusive z reguły wchodzi śniadanie, obiad, kolacja oraz napoje z alkoholem lub bez, w określonych godzinach.

Więcej o różnych wariantach all inclusive i praktycznych poradach dla turystów możecie przeczytać w poniższym artykule:

Wakacje all inclusive w Polsce zyskały na popularności w niepewnych czasach pandemii COVID-19. Do ulubionych kierunków Polaków, wybierających taką formę
Wakacje all inclusive w Polsce zyskały na popularności w niepewnych czasach pandemii COVID-19. Do ulubionych kierunków Polaków, wybierających taką formę wypoczynku, należą: wybrzeże Bałtyku i góry, chętnie Sudety. Marcin Oliva Soto / Polskapresse

All inclusive, czyli pieniądze rozsądnie wydane

Popularność wakacji all inclusive opiera się nie tylko na wygodzie, ale i oszczędnościach, jakie może wygenerować ta forma wypoczynku.

- Trzeba powiedzieć, że all inclusive jest formą oszczędności i racjonalizowania wydatków, a nie rozpasania czy nadmiernego luksusu – mówi Jarosław Kałucki, ekspert z biura Travelplanet. - Kiedyś owszem, wielu turystów uważało oferty all inclusive za niepotrzebny wydatek, ale z czasem zorientowali się, że bez all inclusive ich wakacje stają się droższe, bo za napoje do posiłków i inne usługi trzeba było płacić osobno. Euro tu, euro tam i w końcu zbierała się istotna kwota, dodatkowy wydatek.

Oferta all inclusive pozwala więc oszczędzać pieniądze w czasie wyjazdu. Polscy turyści uwielbiają tę formę wypoczynku nie tylko dlatego, że nie muszą przejmować się samodzielną organizacją wszystkich wakacyjnych aktywności, ale także z powodu poczucia rozsądnego wydawania pieniędzy, jakie daje all inclusive.

- Teraz klienci biur podróży rozumieją, że np. 300 zł dopłacone do oferty all inclusive to forma oszczędności, bo nie trzeba już wydawać pieniędzy na napoje do posiłków, na lody, przekąski itp. – tłumaczy Kałucki. - All inclusive opłaca się: to forma racjonalizowania wydatków, a nie wydawania pieniędzy na zbędny luksus.

Zagraniczne wakacje all inclusive to już nie luksus, lecz podstawowa potrzeba

Wakacje all inclusive dawno też przestały być uważane za dobro luksusowe, na które mogą sobie pozwolić tylko najwięksi szczęściarze. Ten typ wypoczynku cieszy się popularnością we wszystkich niemal grupach społecznych.

- Standardowy wyjazd do Egiptu czy Grecji przeszedł ze sfery luksusu do sfery potrzeb podstawowych – mówi Jarosław Kałucki. - Badania ankietowe, przeprowadzone przez SW Research i Travelplanet.pl, wskazują, że Polacy bardzo chętnie chcieli wydawać świadczenia 500 plus na wypoczynek i bardzo niechętnie skreślali wakacje z pozycji planowanych wydatków. To świadczy o tym, że wypoczynek nie jest już postrzegany jako fanaberia. Nawet skromy wyjazd bez luksusów uważany jest raczej przez klientów biur podróży za niezbędne minimum.

Popularność wakacji all inclusive nie słabnie. Niestraszne im epidemie i wojny

Choć czasy są niepewne, popularność wakacji all inclusive nie słabnie, lecz stale rośnie. Polacy nie tylko nie chcą zarzucać wakacyjnych planów z powodu inflacji czy wojny na Ukrainie, ale wręcz każdego roku coraz tłumniej zgłaszają się do biur podróży.

- Ceny wakacji, nie tylko all inclusive, rzeczywiście idą do góry, ale to nie powoduje zastoju w rezerwacjach. Takie zastoje zdarzają się w sytuacjach nagłych kryzysów, kiedy klienci nie są pewni, jak rozwinie się sytuacja – mówi ekspert Travelplanet. - Zauważyliśmy zastój w rezerwacjach all inclusive po wybuchu wojny na Ukrainie, a potem w czasie konfliktu kontrolerów lotu z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Ale takie zastoje trwają zawsze krótko, obecnie liczba rezerwacji wakacji wróciła do normy, a nawet wzrasta, zresztą stale od dekady.

Choć stale rosnące ceny wyjazdów wakacyjnych wyglądają groźnie, biura podróży mają się z czego cieszyć. W Travelplanet ilość rezerwacji wakacji przekroczyła nie tylko wskaźniki z minionego roku, ale też z rekordowego roku 2019.

- Obecnie mamy rekordowy sezon, jeśli chodzi o rezerwacje wakacji, w tym all inclusive. Ilość rezerwacji przekroczyła tę z 2019 r., ostatniego przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa – wylicza Jarosław Kałucki. - Liczba rezerwacji rośnie wolniej niż ceny, ale turyści nie rezygnują z wyjazdów. Zamiast tego optymalizują koszty, dostosowują je do zakładanego budżetu, w razie potrzeby obniżają standard lub wybierają tańszy kierunek.

Wakacje all inclusive w Polsce. Już trend czy jeszcze eksperyment?

W tym roku odsetek rezerwacji wakacji all inclusive w Polsce spadł. Wynika to z końca pandemii. Polacy coraz śmielej samodzielnie organizują sobie wypoczynek
W tym roku odsetek rezerwacji wakacji all inclusive w Polsce spadł. Wynika to z końca pandemii. Polacy coraz śmielej samodzielnie organizują sobie wypoczynek w kraju. mariusz_prusaczyk, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Od niedawna w ofercie niektórych obiektów wypoczynkowych i polskich biur podróży znajdują się wakacje all inclusive w Polsce. Pozornie taka forma wypoczynku może wydawać się atrakcyjna w niepewnych czasach, ale analitycy biur podróży na razie nie chcą wróżyć sukcesu lub porażki tej formy spędzania wakacji.

- All inclusive to przede wszystkim forma wypoczynku za granicą, nie w Polsce – mówi Kałucki. - Oferta wypoczynku all inclusive w Polsce to względna nowość, więc trudno mówić o znacznej popularności. Większość ofert to propozycje na wypoczynek poza sezonem. All inclusive w Polsce najczęściej ma też formę light, tzn. napoje alkoholowe, jak piwo czy wino, podawane są tylko do posiłków, a nie bez żadnych ograniczeń, jak w typowym all inclusive np. w Turcji.

Także ekspertka Traveliady uważa, że nie sposób jeszcze mówić o sukcesie lub porażce wakacji all inclusive w Polsce, skoro tego rodzaju oferty dopiero niedawno weszły na rynek.

- Jeszcze niedawno forma wypoczynku all inclusive w polskich hotelach była zupełną rzadkością, teraz jednak coraz częściej hotelarze oferują tę opcję wyżywienia – mówi Adrianna Rudaniecka. – Na pewno jednak all inclusive w Polsce dopiero się zaczyna. Tylko ok. 10% hoteli, z którymi współpracujemy, posiada tę opcję.

COVID-19 pomógł nowej formule wakacji w kraju

Wydaje się, że wakacjom i urlopom w formie all inclusive w Polsce pomogła pandemia koronawirusa. Ten trend jednak w sezonie 2022 już zanika.

- W zeszłym roku Polska znajdowała się w pierwszej dziesiątce krajów, w których Polacy najchętniej dokonywali rezerwacji wakacji z biurami podróży, a w sezonie 2022 spadła już na 12 miejsce. Czy to świadczy o spadku zainteresowania wakacjami w Polsce w sezonie 2022? Na pewno świadczy to o zaniku ryzyka związanego z pandemią COVID-19 i lockdownami, które w minionym sezonie skłaniało turystów do wykupywania raczej zorganizowanych imprez turystycznych. Teraz Polacy wracają do organizowania sobie wypoczynku w kraju na własną rękę – tłumaczy Kałucki.

Agata Biernat z portalu Wakacje.pl potwierdza, że wzrost zainteresowania wakacjami all inclusive w Polsce wiązał się do tej pory głównie z niepewną sytuacją na świecie, wywołaną pandemią COVID-19.

- Ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczenia w podróżowaniu wiele osób jeszcze chętniej niż do tej pory decydowało się na wypoczynek nad Bałtykiem czy w polskich górach, szukając przy tym obiektów o porównywalnym do zagranicznych wczasów standardzie – mówi ekspertka.

Oferta wakacji all inclusive w Polsce stale się powiększa

Pod wpływem zwiększonego zainteresowania prawie nieznaną wcześniej formą wypoczynku all inclusive w Polsce, wiele krajowych ośrodków wypoczynkowych zaczęło wprowadzać do swojej oferty także usługi dodatkowe, wliczone w cenę pobytu. Jak zauważa Agata Biernat, choć to dopiero początek, oferta wakacji all inclusive w Polsce stale się powiększa:

- Baza noclegowa w Polsce na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła – mówi ekspertka Wakacje.pl. - Do wyboru mamy nie tylko kwatery prywatne, urokliwe pensjonaty, kempingi i pola namiotowe, ale też 3-4-, a nawet 5-gwiazdkowe hotele. W części obiektów możemy wybrać też formę all inclusive.

Jak zapewnia Maciej Nykiel z biura podróży Nekera, standard wakacji all inclusive w Polsce wcale nie odbiega od zagranicznych:

- Polski klient na wakacjach w Polsce otrzymuje dokładnie taki sam pakiet jak zagranicą: przelot samolotem, transfer z lotniska do hotelu, pobyt w hotelu z wybraną formą wyżywienia, ubezpieczenie, opiekę rezydenta - wylicza Nykiel. - Polskie hotele reprezentują już światowy poziom i niczym nie odbiegają od popularnych resortów w Grecji, Turcji czy Egipcie, a często są nawet lepsze, nowsze i bardziej komfortowe.

Także w Polsce oferty all inclusive bywają zróżnicowane i klienci powinni zawsze dokładnie zapoznać się ze szczegółowym wyliczeniem darmowych usług.

- W zależności od oferty danego hotelu będą w nią wliczone główne posiłki – śniadanie, obiad, kolacja, a także napoje alkoholowe i bezalkoholowe, lody czy słone przekąski. Czasem w cenie będziemy mieli też dostęp do leżaków na plaży, sprzętu wodnego nad jeziorem (kajaków, rowerków) czy wejściówek do pobliskich atrakcji, takich jak parki liniowe i parki wodne – tłumaczy Agata Biernat.

Polskie all inclusive – gdzie warto się wybrać?

Sezon letni 2022 zapowiada się bardzo dobrze. Biura podróży już teraz odnotowały rekordowe wyniki. Wśród kierunków all inclusive jak zawsze króluje egzotyka,
Sezon letni 2022 zapowiada się bardzo dobrze. Biura podróży już teraz odnotowały rekordowe wyniki. Wśród kierunków all inclusive jak zawsze króluje egzotyka, ale na popularności zyskuje także Pomorze, głównie Kołobrzeg i Ustronie Morskie, przyciągające turystów np. z Trójmiasta. Karolina Misztal / Polska Press

Jeśli zdecydujemy się na wakacje all inclusive w Polsce, mamy do wyboru cały szereg ofert, także last minute. Podobnie jak w przypadku wypoczynku organizowanego we własnym zakresie, turyści korzystający z opcji all inclusive najczęściej wybierają wybrzeże Bałtyku i góry.

- Urlop all inclusive w Polsce to dobra alternatywna na przedłużony weekend czy drugi po zagranicznym wyjazd w ciągu roku – mówi Agata Biernat. - Największym zainteresowaniem w miesiącach letnich cieszą się miejscowości wypoczynkowe na Pomorzu Zachodnim, między innymi Ustronie Morskie i Kołobrzeg. Oferty all inclusive – lub all inclusive light (który nie obejmuje napojów alkoholowych) - znajdziemy też w górach, na przykład w Sudetach.

Zabierz muzykę ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Ile kosztują wakacje all inclusive w Polsce?

Wakacje all inclusive w Polsce zdają się mieć trudny start także dlatego, że szalejąca inflacja odbiła się szczególnie niekorzystnie na cenach wypoczynku w kraju. Z analiz biura Travelplanet wynika, że w ciągu niecałych minionych dwóch miesięcy średni koszt zagranicznych wakacji wzrósł o 6%, podczas gdy wypoczynek w Polsce zdrożał o 20%. Także formuła all inclusive wypoczynku w kraju stała się w tym sezonie droższa. W porównaniu do 2019 r. ceny są o ponad połowę wyższe.

- Średni wzrost cen hoteli all inclusive w Polsce rok do roku (sierpień 21’ do sierpień 22”) wynosi 37% - wylicza Maciej Nykiel. - Średni wzrost cen hoteli all inclusive z ostatniego przedcovidowego roku 2019 do 2022 wynosi zaś 56%.

Między innymi dlatego krajowe kurorty nad Bałtykiem czy w Tatrach nie zdołały i raczej prędko nie zdołają zdetronizować ulubionych przez polskich turystów kierunków na wakacje all inclusive, którymi niezmiennie od lat pozostają Turcja, Grecja i Egipt (za nimi plasują się jeszcze Bułgaria, Tunezja i Hiszpania).

Ceny wakacji typu all inclusive w Polsce na lato 2022 kształtują się oczywiście różnie w zależności od obiektu i terminu, ale wyliczona Travelplanet średnia zdaje się wypadać na korzyść wyjazdów zagranicznych.

Za tygodniowy wypoczynek nad Bałtykiem w hotelu 4-gwiazdkowym z dwoma posiłkami w czerwcu 2022 trzeba będzie zapłacić między 1600 a 1800 zł, w lipcu i sierpniu ceny sięgną powyżej 2 tys. zł. Oferty all inclusive nie obejmują najczęściej kosztów dojazdu i parkowania.

W tym samym czasie wakacje all inclusive w Bułgarii mogą kosztować ok. 1800 zł, a w cenę wliczony jest przelot. W podobnych cenach można wypocząć np. w Turcji, na Cyprze czy w Bułgarii.

All inclusive w Polsce – warto się pospieszyć

Coraz więcej hoteli, kurortów i biur podróży oferuje turystom możliwość spędzenia wakacji i urlopu w formule all inclusive. Być może ten branżowy eksperyment
Coraz więcej hoteli, kurortów i biur podróży oferuje turystom możliwość spędzenia wakacji i urlopu w formule all inclusive. Być może ten branżowy eksperyment przerodzi się w trend. Marcin Oliva Soto / Polskapresse

Adrianna Rudaniecka z Traveliady zachęca klientów, by pospieszyli się z rezerwacją wakacji, czy to w Polsce, czy za granicą.

- Sezon 2022 nie będzie raczej należał do ofert last minute – tłumaczy. - Każdego dnia ceny idą do góry o 50 czy 100 zł. Na pewno w tym roku zyskali wszyscy klienci, którzy zakupili oferty w first minute. Ale i tak zainteresowanie wyjazdami każdego dnia rośnie coraz bardziej.

Codzienny wzrost cen zayważa także eksprt biura Nekera:

- Trzeba się spieszyć i kupować wycieczki już teraz. Nie będzie ofert „last minute”, bo ceny są napędzane inflacją i zwiększają się codziennie (sytuacja jest tu podobna do cen paliwa na polskich stacjach benzynowych).

Agata Biernat z Wakacje.pl również nie ma wątpliwości, że w tym roku termin rezerwacji wakacji ma wyjątkowe znaczenie dla naszych kieszeni:

- Jeśli wstrzymujemy się z rezerwacją, licząc na wysokie obniżki w last minute, lepiej nie czekajmy i zarezerwujmy wyjazd już teraz – mówi ekspertka. - Co prawda okres największych rabatów przypadał na zimę i wczesną wiosnę, ale zarówno w przypadku wypoczynku krajowego, jak i wycieczek zagranicznych możemy jeszcze znaleźć atrakcyjne cenowo wyjazdy.

Gdzie szukać wakacji i urlopów all inclusive w Polsce?

Jeśli chcecie spróbować wypoczynku w formie all inclusive w Polsce, możecie sprawdzić, czy taką ofertę proponuje klientom Wasz ulubiony, sprawdzony hotel czy pensjonat, albo też poszukać czegoś zupełnie nowego specjalnie pod kątem darmowego wyżywienia i usług.

Poniżej zebraliśmy kilka wygodnych internetowych wyszukiwarek ofert. Zwróćcie uwagę, czy dany obiekt honoruje bon turystyczny. Polskim Bonem Turystycznym można płacić do końca września 2022.

  • Oferty wakacji all inclusive w Polsce chętnie proponuje klientom biuro Nekera, które kilka miesięcy temu nawiązało współpracę z PLL LOT, by usprawnić transport turystów nad Bałtyk. Przeloty do Szczecina odbywają się z 4 polskich lotnisk: Kraków Balice, Warszawa Chopin, Warszawa Modlin i Rzeszów.
  • Oferty nadmorskie zbiera także portal Wakacje.pl.
  • Szereg ofert wypoczynku all inclusive w różnych obiektach w Polsce znajdziecie też na portalu Traveliada.
  • Oferty wakacji all inclusive znajdziecie także na Travelplanet.pl – tutaj można znaleźć obiekty nie tylko nadmorskie, ale też zlokalizowane w Sudetach czy we wnętrzu kraju.
Wakacje all inclusive w Polsce zyskały na popularności w niepewnych czasach pandemii COVID-19. Do ulubionych kierunków Polaków, wybierających taką formę wypoczynku, należą: wybrzeże Bałtyku i góry, chętnie Sudety.

Wakacje all inclusive w Polsce: opłaca się? Ceny, kierunki, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży