IPT - pasek artykułowy

Wakacje samochodem? Sprawdź, gdzie znajdują się najniebezpieczniejsze drogi w Europie

Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podróżowanie samochodem po Europie może być ekscytującym i niezapomnianym doświadczeniem, jednak w niektórych krajach wiążę się z dużym ryzykiem. W których europejskie kraje są najbardziej niebezpieczne drogi i gdzie lepiej uważać podczas samochodowej wycieczki? Oto lista najbardziej niebezpiecznych miejsc do jazdy w Europie oraz porady, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Spis treści

Najniebezpieczniejszy kraj Europy na podróż samochodem

Planujesz długą podróż samochodem tego lata? Zachowaj szczególną ostrożność na europejskich drogach, zwłaszcza w krajach o wysokiej liczbie wypadków śmiertelnych. Popularne kierunki wakacyjne mogą stanowić zagrożenie dla kierowców.

Droga pomiędzy lasem
Popularne kierunki wakacyjne znalazły się na liście miejsc z najbardziej niebezpiecznymi drogami w Europie. Ivan Nedelchev/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Analizując najnowsze dane Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), serwis Vignette Switzerland zidentyfikował kraje o największej liczbie ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. Wśród nich najbardziej niebezpieczna okazała się Bułgaria. W 2023 roku w kraju tym zginęło 526 osób, co daje prawie 82 ofiary na milion mieszkańców, czyli o 79% więcej niż wynosi średnia UE.

Poza stolicą Sofią wielu turystów decyduje się na wynajem samochodu, aby zwiedzić bałkański kraj. Mimo to Bułgarię można odkrywać, korzystając także z transportu publicznego. Bułgarskie pociągi, choć wolne i pozbawione luksusów, są niezawodne i tanie. Dla tych, którzy chcą zwiedzić pasma górskie Riła, Pirin i Rodopy, doskonałym wyborem jest wąskotorowa linia kolejowa Rhodope.

Inne niebezpieczne kraje

Bułgaria nie jest jedynym krajem, gdzie bezpieczeństwo na drogach pozostawia wiele do życzenia. Zaraz za nią plasuje się Rumunia, która w 2023 roku odnotowała 1545 ofiar śmiertelnych, czyli 81 na milion mieszkańców. To o 78% więcej niż średnia unijna. Rumunia, podobnie jak Bułgaria, posiada rozbudowaną sieć połączeń kolejowych i autobusowych, co stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla podróży samochodem.

Droga w odbiciu samochodowego lusterka
Uważaj na jedne z najbardziej niebezpiecznych dróg w Europie. Bułgaria, Rumunia i inne popularne kierunki wakacyjne mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Zachowaj szczególną ostrożność i rozważ alternatywne środki transportu. coffmancmu/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się Serbia i Łotwa, gdzie liczba ofiar śmiertelnych na drogach była o 66% wyższa od średniej unijnej. W obu krajach transport publiczny jest tani i niezawodny. Nowa linia szybkich pociągów łącząca Belgrad z Budapesztem ma być w przyszłości przedłużona do Skopje i Aten, co jeszcze bardziej ułatwi podróżowanie po regionie.

Wakacyjne hotspoty, takie jak Chorwacja, Portugalia i Grecja, również znalazły się na liście najbardziej niebezpiecznych miejsc do jazdy w Europie. Chorwacja zajęła piąte miejsce z 56% więcej zgonów niż średnia, Portugalia szóste z 32%, a Grecja siódme z 31%. Włochy uplasowały się na dziewiątym miejscu z liczbą 3094 ofiar śmiertelnych w 2023 roku, co daje 54 na milion mieszkańców, czyli o 15% więcej niż średnia unijna. Litwa zajęła ósme miejsce z 23%, a Polska dziesiąte z 13% więcej zgonów na drogach.

Jak zachować bezpieczeństwo?

W letnie miesiące, gdy na drogach Europy panuje wzmożony ruch, szczególne znaczenie ma zachowanie bezpieczeństwa. Słoweńska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego AVP uruchomiła kampanię ostrzegawczą, przypominając kierowcom o robieniu przerw podczas dłuższych podróży oraz o nawadnianiu się w upalne dni. Chorwacka Organizacja Turystyczna rozdawała butelki wody i odświeżacze powietrza w głównych punktach poboru opłat i portach promowych jako gest powitalny dla turystów.

Górska droga
Podróże samochodowe po Europie mogą być niezapomnianym doświadczeniem, ale bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Milada Vigerova/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Pamiętaj również o specyficznych przepisach drogowych obowiązujących w różnych krajach. Na przykład, w wielu krajach małe dzieci nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu, a kierowcy noszący okulary muszą mieć przy sobie zapasową parę we Francji, Hiszpanii i Szwajcarii. Zwracaj też uwagę na ograniczenia prędkości, które są wprowadzone dla twojego bezpieczeństwa. Przekraczanie prędkości może skutkować mandatami, które mogą dotrzeć do ciebie nawet kilka miesięcy po podróży.

Podróżowanie samochodem po Europie może być wygodne, ale wiąże się również z ryzykiem. Wybierając się na letnie wakacje, warto rozważyć alternatywy, takie jak pociągi czy autobusy, które często są bezpieczniejsze, tańsze i bardziej ekologiczne. Jeśli jednak zdecydujesz się na jazdę samochodem, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegaj przepisów drogowych, aby twoja podróż była bezpieczna i przyjemna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Zobacz też: 17 zakazanych miejsc na świecie, których nie wolno ci odwiedzić. Co kryje się w lodach Svalbardu czy za drzwami Kaplicy Arki Przymierza?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: euronews.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży