Wakacje w Egipcie. Co zobaczyć? Jak znaleźć dobry hotel? Ile wziąć pieniędzy na wyjazd? Wszystkie informacje w jednym artykule

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Egipt to wakacyjna destynacja wielu Polaków. Jakie zabytki warto zobaczyć w Egipcie? Ile kosztują wycieczki fakultatywne i na które z nich warto się udać? A także jak - w gąszczu ofert, kuszących bajkowymi zdjęciami - znaleźć bardzo dobry hotel? Wszystkie niezbędne informacje na temat tanich wakacji w Egipcie znajdziecie w tym artykule.

Wakacje w Egipcie - dlaczego warto odwiedzić ten kraj?

Egipt to jedno z miejsc, które tłumie odwiedzają polscy turyści. Oprócz słońca i morza, czekają tu na nich skarby faraonów sprzed tysięcy lat. A wszystko za przystępną cenę.

Egipt. Odrobina historii

Nawet zamieszki polityczne nie odstraszają polskich turystów, którzy co roku odwiedzają najpopularniejsze kurorty. Piaszczyste plaże i nurkowanie wśród raf koralowych to jednak tylko część atrakcji, które na nich czekają. Egipt to przede wszystkim tysiące lat historii, a symbolem dawnej potęgi państwa są piramidy w Gizie. Zostały one wzniesione 2500 tysiąca lat przed naszą erą i już w starożytności uznawano je za jeden z cudów świata. Największa z nich - piramida Cheopsa - ma wysokość aż 147 metrów i składa się z ponad 2,3 miliona kamiennych bloków, z których największe ważą nawet 15 ton! Dziś Giza to przedmieścia Kairu, a piramidy są obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Zawsze można tam spotkać tłumy turystów, którzy fotografują się na ich tle. Podczas zwiedzania piramid wielu turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcie na tle Sfinksa.

Piramidy - cena wycieczki, co zabrać na wycieczkę?

Ile kosztuje wycieczka do Kairu? To oczywiście zależy od biura podróży oraz od sezonu, w którym udajecie się do Egiptu. Pamiętajcie, że zawsze możecie się targować tj. negocjujcie cenę wycieczki, nawet jeśli chcecie wybrać się ze swoim biurem podróży i jego przedstawicielem (rezydentem). Wygodnie wybrać się na wycieczkę z Hurghady. Wówczas wycieczka fakultatywna zawiera w cenie: transport autokarem z hotelu (około 5-6 godzin, zazwyczaj w nocy), zwiedzanie Kairu oraz Muzeum Egipskiego, a także skromny obiad, prowiant oraz opiekę przewodnika. Zazwyczaj dodatkowo płatny jest rejs po Nilu i wstęp do piramid (w czasach pandemii nie jest możliwe zwiedzanie wszystkich obiektów). Cena za jedną osobę, za wycieczkę z Hurghady do Kairu to od 45 do 85 dolarów amerykańskich.

Jeśli chcecie zobaczyć piramidy w Egipcie, warto pamiętać o zabraniu szalików i okularów (pustynny piasek potrafi być dokuczliwy), wygodnych butów, kremu do opalania oraz napojów.

Hurghada

Wakacje w Egipcie. Co zobaczyć? Jak znaleźć dobry hotel? Ile...

Luksor

Najważniejsze zabytki dawnego Egiptu, poza piramidami, znajdują się na południu kraju, w Luksorze oraz w pobliskiej Dolinie Królów. Luksor już w starożytności był jednym z najważniejszych miast imperium. Stanął na miejscu Teb, które przez prawie tysiąc lat były stolicą Egiptu. Już wtedy miasto liczyło prawie pół miliona mieszkańców i słynęło z niezwykłego bogactwa. Dziś Luksor to ważny port na Nilu, skąd w rejs ruszają statki, którymi z jednej strony można dotrzeć aż do tamy asuańskiej, a z drugiej do Kairu. Na wschodnim brzegu rzeki do dziś przetrwały ruiny świątyń w Karnaku, zaś na zachodnim znajduje się świątynia Hatszepsut oraz grobowce zmarłych władców Egiptu w Dolinie Królów. Ze względu na olbrzymią ilość zabytków, Luksor nazywany jest największym muzeum świata na otwartej przestrzeni i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Karnak

Karnak to gigantyczny zespół starożytnych świątyń poświęconych bogom tebańskim, który zajmuje ponad sto hektarów powierzchni. Najważniejszym miejscem jest przybytek bóstwa Amona-Re, który był władcą wszystkich bogów. Prowadzi do niego aleja czterdziestu sfinksów, którą w starożytnych czasach wkraczały do świątyni procesje. Ogromne wrażenie na każdym robią też ruiny sali hypostylowej, która miała ponad 100 metrów długości i 50 szerokości, i podparta była 134 kolumnami. Najwyższe z nich mierzyły po 23 metry. Co ciekawe, Europejczycy dowiedzieli się o istnieniu świątyń dopiero w XVII wieku, a badania archeologiczne na ich terenie zostały zapoczątkowane dzięki wyprawie Napoleona w roku 1798.

Dolina Królów

Po drugiej stronie Nilu znajduje się słynna Dolina Królów, miejsce spoczynku dawnych władców Egiptu. W skałach wykuto ponad 60 grobowców, ale przez tysiące lat większość z nich zostało ograbionych. Do naszych czasów w stanie nienaruszonym dotrwał tylko jeden - grobowiec Tutanchamona. Został on odkryty w roku 1922, po szesnastu latach poszukiwań. Najbardziej znanym przedmiotem, który został tam znaleziony, była złota maska okrywająca mumię króla. Dzisiaj większość wyposażenia grobowca znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.

Niedaleko Doliny Królów znajduje się słynna świątynia Hatszepsut z XV w. p.n.e. Położona jest u stóp gigantycznej ściany skalnej i jest świątynią grobową królowej Hatszepsut. W dużej części wykuta została w skale i składa się z trzech ułożonych kaskadowo, połączonych ze sobą tarasów. Co ciekawe, rekonstrukcja świątyni wykonywana jest przez polską misję archeologiczną, a prace nad nią zostały rozpoczęte w roku 1961. Świątynia jest doskonale znana wszystkim miłośnikom przygód Indiany Jonesa. Właśnie tam rozgrywała się cześć akcji "Poszukiwaczy zaginionej arki", a swoją kwaterę mieli w niej hitlerowcy, którzy poszukiwali Świętego Graala.

Wycieczki fakultatywne - cena

Do Luksoru dojechać można wybrać się z Hurghady i Marsa Alam i wówczas podróż trwa około 4 godzin. Odległość od Hurghady to około 260 km. Z Szarm el-Szejk wycieczka jest droższa, ale niektóre biura oferują możliwość lotu balonem za ok. 330 dolarów. Cena wycieczki do Luksoru to 45-85 dolarów.

Spakuj się na wymarzoną podróż!

Egitpt - pogoda, choroby. O czym warto pamiętać

Latem temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza i zawsze trzeba mieć przy sobie coś do picia. Z powodu upałów turyści często zamiast myśleć o zwiedzaniu marzą głównie o tym, aby znaleźć odrobinę cienia lub wrócić do klimatyzowanego autokaru i napić się wody. Przekleństwem Egiptu jest też "zemsta faraona". Aby dolegliwości żołądkowe nie zepsuły nam urlopu, lepiej uważać na to, co jemy. Trzeba też pamiętać o bakszyszu czyli drobnych napiwkach. W hotelu warto zapłacić obsłudze za sprzątanie pokoju choćby jednego funta egipskiego. Jeśli chcemy zrobić sobie zdjęcie pod piramidami na tle wielbłąda, również należy zapłacić bakszysz jego właścicielowi. Inaczej może za nami biec aż do autokaru i domagać się zapłaty. Czasami bakszyszu żądają nawet policjanci za wskazanie drogi! Na szczęście nie wszyscy. Na bazarach bezwzględnie należy targować się o cenę, to nieomal obowiązek. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić.

Tekst: Mirosław Mikulski

Egiptu zimą. Czy warto? Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?

Planując podróż do Afryki warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli jesteście fanami ogromnych upałów - wówczas podróż w sezonie wakacyjnym jest dobrą decyzją, jeśli jednak preferujecie wiosenne temperatury wieczorami i chłodniejsze noce - warto wybrać się do Egiptu poza sezonem.

W styczniu, w ciągu dnia, w Hurghadzie jest trochę chłodniej. Możecie spodziewać się porywistego wiatru i chłodnych wieczorów oraz nocy. Za to w październiku, na przykład w rejonie Marsa Alam - możecie liczyć na gorącą pogodę, nieco chłodniejsze wieczory i noce, ale i wciąż całkiem ciepłe morze. Ten okres jest świetnym momentem na zobaczenie delfinów, które przypływają bliżej lądu. Za wycieczkę w poszukiwaniu urokliwych ssaków zapłacicie ok. 100 zł.

Egipt, Hurghada - destynację najlepiej wybrać pod kątem zakupów oraz wycieczek fakultatywnych do Kairu czy Doliny Królów

Jak znaleźć dobry hotel w Egipcie?

Poszukiwanie wymarzonego hotelu w Egipcie nie należy do najłatwiejszych. Wszystkie zdjęcia z biur podróży i opisy na stronach kuszą turkusową wodą, palmami i przepięknym widokiem. Może się jednak okazać, że na miejscu znacznie standardy odbiegają od europejskich. Pamiętajcie o tym, że klasyfikacja egipska i biur podróży jest trochę na wyrost w porównaniu do Europy. Tj. hotel 5* to dobry europejski hotel 3-4*.

Na co zwracać uwagę poszukując hotelu? Na opinie. Warto śledzić grupy w mediach społecznościowych, gdzie turyści chwalą się swoimi zdjęciami z pobytów i chętnie odpowiadają na każde pytanie. Podróżując do Egiptu warto pamiętać, że jedzenie nierzadko odbiega od europejskich norm, a serwowany alkohol - nie jest alkoholem europejskim. Ponadto często występują ograniczenia w sieci Wifi w hotelach, a więc warto uzbroić się we własny Internet na miejscu, jeśli nie chcemy zbankrutować korzystając z polskich sieci. W przypadku podróży poza sezonem (wiosną, jesienią, zimą) - warto poszukać hotelu z podgrzewanym basenem.

Jeśli zależy wam na prywatności - nie wybierajcie hoteli zlokalizowanych blisko lotniska. W Egipcie są też hotele przeznaczone tylko dla dorosłych.

Nurkowanie i snorkeling. "Nie chodź po rafie!"

Niesamowitą atrakcją w Egipcie jest rafa koralowa - przy wyborze hotelu zwracajcie uwagę czy mieści się on obok rafy, czy ma własną plażę i jakie opinie na temat rafy są w internecie (często rafa przy hotelach jest obumarła). Ważne, aby zabrać ze sobą maskę i rurę lub maskę do snorekelingu, w przypadku chłodniejszych miesięcy można wziąć także piankę. Pamiętajcie, aby nie chodzić po dnie morza - zazwyczaj od początku jest to skalna rafa koralowa, chodząc po niej - niszczycie naturę.

Przygotuj się na słoneczne dni!

Materiały promocyjne partnera

Egipt, Marsa Alam - tu warto wybrać się, jeśli chcecie zobaczyć delfiny, przepiękną rafę koralową oraz pragniecie pojeździć quadami po pustyni (ok. 30 dolarów za osobę)

Jeśli poszukujecie mniej popularnej destynacji w Egipcie - warto odwiedzić miejscowość Dahab. To miasto o "surferskim" klimacie, które odwiedza wiele nurków. Przepiękne spoty do nurkowania oraz idealne położenie między górami a morzem - świetne na naukę nurkowania i wakacje z dala od tłumów.

Egipt, Szarm el-Szejk - raj dla nurków, a także świetne miejsce na wieczorne spacery po lokalnych bazarach

Ile kosztują wakacje w Egipcie?

Do Egiptu można pojechać już za 1300 zł za tydzień za wycieczkę z pełnym wyżywieniem, przelotem i opieką rezydenta. Przy poszukiwaniu dobrego hotelu zwracajcie także uwagę na cenę - ponad dwa tysiące złotych za wycieczkę typu all inclusive to bazowa, okazyjna cena za wyjazd w hotelu o dobrym standardzie. Do tej kwoty należy mieć przygotowane pieniądze na wycieczki fakultatywne, zakupy, kartę SIM i napiwki (najlepiej mieć je w dolarach amerykańskich lub lokalnej walucie).

Miejscowi ucieszą się też z prezentów innych niż pieniądze - turyści często przywożą lokalne polskie specjały (czekolady), perfumy, kosmetyki, których nie ma w Egipcie.

Słownik polsko-arabski - podstawowe zwroty

O czym zapomnieliśmy? Dopisz swoją radę w komentarzu!

Letnie obuwie w promocyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży