Wakacje w Hiszpanii pod znakiem zapytania. Nowe obostrzenia dla Polaków; wszystko przez wzrost zachorowań na koronawirusa

Emil Hoff
Emil Hoff
Plaże w Stiges w Katalonii przyciągają tysiące turystów.
Plaże w Stiges w Katalonii przyciągają tysiące turystów. Photo by chan lee on Unsplash
Rząd Hiszpanii z niepokojem obserwuje wzrost zachorowań na koronawirusa, który w ostatnich tygodniach dotknął wielu regionów Europy. Hiszpańskie władze bardzo uważnie przyglądają się statystykom. Nowe obostrzenia lub też ich luzowanie, stosowane wobec zagranicznych turystów, dotyczą konkretnych regionów, a nie całych państw. Od 1 listopada 2021 Polska znalazła się na czerwonej liście hiszpańskie rządu, a polscy turyści muszą liczyć się z utrudnieniami. Tłumaczymy, jakie zasady obowiązują podróżnych, chcących wjechać do Hiszpanii.

Spis treści

Wakacje w Hiszpanii: luzowanie obostrzeń możliwe dla turystów z wybranych regionów

Rząd Hiszpanii starannie zestawia swoje listy krajów niskiego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa. Przygląda się lokalnym statystykom zachorowań i na tej podstawie decyduje, które regiony są bardziej, a które mniej bezpieczne. Znaczenie ma lokalizacja lotniska, z którego wylatujemy, a nie miejsce zamieszkania.

Hiszpańska lista regionów bezpiecznych i niebezpiecznych aktualizowana jest co tydzień. Jeszcze 18 października 2021 rząd Hiszpanii ogłosił, że uważa Polskę za kraj bezpieczny z wyjątkiem dwóch województw: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Wakacje w Hiszpanii: województwa wysokiego i niskiego ryzyka

W poniedziałek 1 listopada 2021 pojawiła się jednak nowa lista, która będzie obowiązywać przez kolejny tydzień. Ponieważ liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce szybko rośnie, na nowej liście regionów wysokiego ryzyka hiszpańskiego rządu pojawiły się wszystkie polskie województwa.

Aktualne listy regionów wysokiego i niskiego ryzyka publikowane są na oficjalnej stronie internetowej hiszpańskiego rządu, w zakładce Risk Countries / Areas.

Wakacje w Hiszpanii: jakie zasady wjazdu obowiązują turystów z województw wysokiego ryzyka?

Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, czy dane województwo znajduje się na liście regionów wysokiego czy niskiego ryzyka, wjazd do Hiszpanii dla turystów z Polski jest możliwy. Osoby przylatujące do Hiszpanii z województw z listy regionów wysokiego ryzyka muszą jednak liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami.

Turyści, którzy wylatują z terenu województw z listy wysokiego ryzyka, muszą przed przekroczeniem granicy Hiszpanii okazać jeden z dokumentów:

  • Zaświadczenie o szczepieniu przeciw koronawirusowi (tzw. paszport covidowy, dla Polaków dostępny przez aplikację mObywatel. Aby szczepienie było uznane za ważne, musi minąć co najmniej 14 dni między datą przyjęcia dawki a datą przylotu do Hiszpanii) ALBO
  • Zaświadczenie o przebyciu choroby i wyzdrowieniu (wydane nie wcześniej niż 11 dni i nie później niż 180 dni po pierwszym pozytywnym teście na COVID-19) ALBO
  • Negatywny wynik testu na koronawirusa. Test PCR trzeba wykonać w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy, a test antygenowy w ciągu 48 godzin.

Dokumenty muszą być wystawione w jednym z języków: hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Polski paszport covidowy w aplikacji mObywatel automatycznie generuje wersję anglojęzyczną.

Każdy turysta powinien także wypełnić specjalny formularz sanitarny, dostępny online lub przez aplikację Spain Travel Health (SpTH). Formularz i aplikacja generują kod QR, który trzeba okazać przed wejściem na pokład samolotu.

UWAGA! Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać wymienionych wyżej dokumentów, z wyjątkiem formularza sanitarnego.

Wakacje w Hiszpanii: jakie zasady wjazdu obowiązują turystów z województw niskiego ryzyka?

Osoby przybywające do Hiszpanii z regionów niskiego ryzyka muszą mieć ze sobą tylko dokument potwierdzający tożsamość oraz wypełniony formularz sanitarny.

Posiadanie przy sobie paszportu covidowego nie jest wymagane, ale z pewnością ułatwi wiele spraw i oszczędzi podróżnym stresu związanego z kontrolami na lotniskach i w publicznych miejscach.

Na terenie Hiszpanii obowiązuje nakaz noszenia maseczek w publicznych miejscach i wszędzie tam, gdzie nie da się zachować 1,5 metra odstępu między innymi ludźmi.

Niestety, od 1 listopada 2021 wszystkie województwa uważane są przez hiszpański rząd za obszary wysokiego ryzyka.

Plaże w Stiges w Katalonii przyciągają tysiące turystów.

Wakacje w Hiszpanii pod znakiem zapytania. Nowe obostrzenia ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży