IPT - pasek artykułowy

Wakacje w Krynicy Morskiej 2022. Sprawdziliśmy, za ile wypocznie 4-osobowa rodzina

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Plaża w Krynicy Morskiej.
Plaża w Krynicy Morskiej. Karolina Misztal / Polska Press / Archiwum
Krynica Morska to jedna z najchętniej odwiedzanych destynacji w Polsce. Zlokalizowana na Mierzei Wiślanej, co roku przyciąga amatorów plażowania i morskich kąpieli, którzy ochoczo korzystają z dobrodziejstw Morza Bałtyckiego. Z powodu pandemii i wojny ceny w całym kraju gwałtownie wzrosły, stawiając pod znakiem zapytania urlopowe plany Polaków. Sprawdziliśmy, jak przygotować się na wakacje w Krynicy Morskiej - czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Spis treści

Wakacyjny wyjazd do Krynicy Morskiej. Na co się przygotować?

Krynica Morska, jako jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków oferuje wiele atrakcji, jednak - jak zawsze - istnieje druga strona medalu. Skupisko turystów generuje ogrom hałasu, a w słoneczne dni na plaży będziecie musieli prawdopodobnie konkurować o miejsce na plaży z tłumem innych turystów. Miasto zlokalizowane na Mierzei Wiślanej ma grono miłośników, którzy nie chcą spędzać wakacji w żadnym innym miejscu - najlepiej wybrać się tam na wycieczkę i na własnej skórze sprawdzić, czy klimat tego nadmorskiego kurortu wam odpowiada.

Akcesoria i zabawki plażowe dla dzieci

Podróż do Krynicy Morskiej: tylko samochodem, pociągów brak

Samochód
Przy obowiązujących cenach paliwa, podróż samochodem może wydawać się opcją tylko dla zamożnych. Średnia cena, którą musimy zapłacić za litr benzyny to (na czerwiec 2022 roku) ok. 7,97 zł. Przyjmując, że średnie spalanie samochodu osobowego wynosi 6 litrów/100 km, a auto zatankujemy benzyną Pb95, obliczyliśmy cenę dojazdu do Krynicy Morskiej samochodem. Nie wzięliśmy pod uwagę często spotykanych na popularnych trasach korków, w których samochody spalają raczej więcej niż mniej, płatnych odcinków drogi oraz ciężaru pasażerów, który również może mieć wpływ na zwiększenie kosztów.

 • Warszawa - Krynica Morska (dystans: ok. 341 km, koszt paliwa w obie strony:326,14 zł)
 • Gdańsk - Krynica Morska (dystans: ok. 75 km, koszt paliwa w obie strony: 72 zł)
 • Białystok - Krynica Morska (dystans: ok. 402 km, koszt paliwa w obie strony: 384,48 zł)
 • Szczecin - Krynica Morska (dystans: ok. 400 km, koszt paliwa w obie strony: 382,56 zł)
 • Łódź - Krynica Morska(dystans: ok. 405 km, koszt paliwa w obie strony: 387,34 zł)
 • Wrocław - Krynica Morska(dystans: ok. 548 km, koszt paliwa w obie strony: 524,10 zł)
 • Poznań - Krynica Morska (dystans: ok. 375 km, koszt paliwa w obie strony: 358,66 zł)
 • Kraków - Krynica Morska(dystans: ok. 661 km, koszt paliwa w obie strony: 632,18 zł)
 • Zakopane - Krynica Morska (dystans: ok. 760 km, koszt paliwa w obie strony: 726,86 zł)

Podróż samochodem ma jednak dużo plusów, za które kierowcy są w stanie zapłacić praktycznie każdą cenę. Można do nich zaliczyć z pewnością wygodę (możliwość zabrania wielu rzeczy, które ma się zawsze pod ręką oraz jazda w towarzystwie znanych nam osób) oraz swobodę (elastyczne godziny wyjazdu, możliwość zorganizowania postoju w każdej chwili). O ile wyjazd z grupą osób, dla których rozdzielenie rachunku za paliwo jest możliwe, może nie być tak dotkliwy finansowo, o tyle rodzice wyjeżdżający ze swoimi dziećmi muszą pokryć często niemałe koszty z własnej kieszeni.

Pociąg
Mamy złą wiadomość dla fanów podróżowania pociągami - do Krynicy Morskiej nie można dojechać żadnym składem. Najbliższymi stacjami są te w Malborku i Elblągu (obie od Krynicy Morskiej dzieli ok. 60 kilometrów). Z tych miejscowości najlepiej złapać autobus do Krynicy - ceny biletów wynoszą ok. kilkanaście złotych, w zależności od przewoźnika. Sama podróż trwa ok. półtorej godziny.

Wybór najlepszego środka transportu zależy od potrzeb podróżujących. Na wycieczkę z małym dziećmi polecamy wybranie auta - maluchy będą czuły się spokojniej i bezpieczniej, możliwe będzie także zorganizowanie postoju w dowolnym momencie. Podróż najpierw pociągiem, a później autobusem może być pełna przygód, ale to zabawa raczej dla osób wytrwałych i kontaktowych, które nie boją się wyzwań i możliwości wystąpienia niespodziewanych sytuacji.

Noclegi w Krynicy Morskiej - ceny

Krynica Morska jest miejscowością turystyczną, która może pochwalić się sporą ilością obiektów noclegowych. Należą do nich miejsca o ogromnym przekroju cenowym. Ile za dobę musiałaby zapłacić rodzina z dwójką dzieci w wieku 12 lat?

 • Pokój w pensjonacie / apartament - od ok. 120 zł do 1005 zł
 • Domek - od ok. 406 do 990 zł
 • Hotel 3-gwiazdkowy - od ok. 447 zł do 1009 zł
 • Hotel 4-gwiazdkowy - od ok. 520 zł do 1908 zł

Latarnia morska: bilety, cennik, godziny otwarcia

Latarnia morska w Krynicy Morskiej.
Latarnia morska w Krynicy Morskiej. Anna Arent / Polska Press / Archiwum

Ta okazała budowla (jedna z 13 w Polsce) mierzy ponad 26 metrów wysokości. Jej światło dociera na odległość nawet 35 kilometrów. Wzniesiono ją w 1895 roku, jako punkt mający wypełnić brak oznakowania między Helem a rosyjskim Bałtyjskiem (niegdyś Piławą). W 1945 roku, podczas wycofywania się wojsk niemieckich, te zniszczyły latarnię, która musiała zostać odbudowana. Stało się tak w 1951 roku. Nowa latarnia zlokalizowana jest ok. 15 metrów od miejsca, w którym stała poprzednia konstrukcja. Stała się symbolem Krynicy Morskiej, jednocześnie przypominając o smutnej historii pierwowzoru.

Cennik

 • Bilet normalny - 9 zł
 • Bilet ulgowy - 7 zł

Godziny otwarcia
Latarnia morska jest otwarta do 30 września. W lipcu i sierpniu można zwiedzać ją w godz. 9:00 - 19:00, a we wrześniu - 10:00 - 14:00 i 15:00 - 18:00.

Lokalizacja
Latarnia w Krynicy Morskiej zlokalizowana jest przy ul. Henryka Sienkiewicza 1.

Wielbłądzi Grzbiet - najwyższa taka wydma w Europie

Wielbłądzi Grzbiet (zwany też „garbem”) to nazwa idealnie pasująca do wydmy, która przypomina go kształtem i… kolorem. Wzniesienie to jest największą wydmą stałą nie tylko w całym kraju, ale i kontynencie. Z Wielbłądziego Grzbietu bez problemu dostrzeżecie Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską, co czyni z tego miejsca jeden z lepszych punktów widokowych tamtych okolic. Do atrakcji z centrum Krynicy Morskiej można dojść pieszo - spacer zajmuje ok. 40 minut.

Wielbłądzi Grzbiet zlokalizowany jest przy ul. Gdańskiej 143 w Krynicy Morskiej.

Rejsy statkiem w Krynicy Morskiej: Elbląg, Frombork, a może Tolkmicko?

Rejsy statkiem to jedna z najciekawszych atrakcji w Krynicy Morskiej, o ile nie cierpicie na chorobę lokomocyjną. Bardzo dobra zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - wszyscy uczestnicy mogą poczuć się jak marynarze, a może nawet piraci z ulubionej bajki?

Kursy odbywają się najczęściej na trasach z Krynicy Morskiej do Elbląga, Fromborka i Tolkmicka. Ceny wahają się w zależności od firmy obsługującej rejs, statku czy terminu. Przykładowe ceny biletów na rejs do Fromborka to:

 • bilet normalny (w jedną stronę / w obie strony) - 40 zł / 50 zł
 • bilet ulgowy (w jedną stronę / w obie strony) - 30 zł / 40 zł

Krynica Morska: inne atrakcje. Port, Dąb Benek... Jakie miejsca warto odwiedzić?

 • Port
 • Plaże
 • Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza
 • Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”
 • Góra Pirata
 • Kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka
 • Pomnik Pierwszych Osadników
 • Ulicę Teleexpressu

Plaża w Krynicy Morskiej - piaszczyste i piękne i… wygodne

Plaża w Krynicy Morskiej.
Plaża w Krynicy Morskiej. Karolina Misztal / Polska Press / Archiwum

Jedną z głównych atrakcji Krynicy, która przyciąga co roku tłumy turystów są zlokalizowaną tam plażę rozciągającą się na długość 25 kilometrów. Charakteryzuje ją drobny piasek o złocistym kolorze, który przyjemnie muska skórę plażowiczów podczas wypoczynku. Na plażę wejdziecie jednym z 22 wejść - 5 z nich (przy ul. Żołnierzy, Korczaka, Morskiej, Bałtyckiej i Marynarzy) jest przystosowanych to wejścia z wózkiem.

Wakacje w Krynicy Morskiej z dziećmi - ile zapłacimy za najciekawsze atrakcje?

Krynica Morska i cała Mierzeja Wiślana miejsca bardzo chętnie odwiedzane przez turystów w sezonie letnim. W okolicach Krynicy Morskiej znajduje się wiele rozrywek, z których mogą korzystać goście w najróżniejszych przedziale wiekowym. Rodzinna podróż wiąże się z urozmaicaniem czasu najmłodszym uczestnikom, czyli dzieciom. Gdzie zabrać je podczas wizyty w Krynicy Morskiej (i okolicach) i ile to kosztuje?

 • Lunapark (każda z atrakcji jest płatna osobno, a przedział cenowy za bilet wstępu na poszczególne atrakcje to 10 - 15 zł, jedno dziecko: ok. 5 przejazdów)
 • Park linowy (dla dzieci w wieku 12 lat: trasa średnia - 30 zł)
 • Dinopark Malbork (bilet normalny / ulgowy) - 62 zł / 51 zł
 • Mini zoo w Jantarze (bilet normalny / ulgowy) - 22 zł / 18 zł
 • Labirynt Stegna Park (bilet normalny / ulgowy) - 30 zł / 25 zł

Wycieczka do Krynicy Morskiej na 5 dni: ile za wakacje zapłaci 4-osobowa rodzina?

 • Transport (samochód): ok. 632 zł
 • Nocleg w pensjonacie (5 nocy, średnia cena to ok. 350 zł za dobę): ok. 1750 zł
 • Latarnia morska (bilety dla czterech osób): 32 zł
 • Rejs statkiem do Fromborka (bilety dla czterech osób w obie strony): 180 zł
 • Wydatki na plaży (dmuchańce, trampoliny): ok. 60 zł
 • Atrakcje rodzinne (lunapark, dinopark, labirynt itp.), bilety dla dzieci (i rodziców, jeśli to konieczne): ok. 606 zł
 • Jedzenie (ryba w restauracji raz dziennie + zakupy spożywcze): ok. 1000 zł + 250 zł
 • Pamiątki: ok. 100 zł
 • Razem: 4440 zł

Podsumowując, wyjazd 4-osobowej rodziny (rodzice i dwoje dzieci w wieku 12 lat), która na co dzień mieszka w Krakowie, to koszt ok. 4440 zł. Oczywiście, w zależności od potrzeb i miejsca zamieszkania, ceny mogą być odpowiednio niższe lub wyższe - przy założeniu, że chcemy nocować w hotelu 3-gwiazdkowym (średnia cena za dobę ok. 650 zł), koszt wyjazdu wzrasta do prawie ok. 6,1 tys. zł. Za trochę więcej niż połowę ceny można wykupić wczasy all inclusive (wliczona cena transportu samolotem) m.in. w Bułgarii, gdzie koszt za wszystkich uczestników to 3684 zł.

Przy tak dużych wzrostach cen, granica między wypoczynkiem krajowym i zagranicznym mocno się zaciera. Wydaje się więc, że o ostatecznej lokalizacji decydują raczej osobiste preferencje, a nie kwestie finansowe rodaków - koszty wyjazdów zagranicznych i krajowych niewiele się różnią. Jeżeli uwielbiacie Polskę i doceniacie jej piękno, z pewnością nie będziecie wahać się podczas wyboru wakacyjnej destynacji.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: trivago.pl, meteor-turystyka.pl, wakacje.pl, krynicamorska.com, zegluga.pl, krynicamorska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży