IPT - pasek artykułowy

"Wakacje w siodle" w Polsce. Na czym polegają, ile kosztują, czy każdy może spróbować? Propozycje wakacji z końmi dla dzieci i dorosłych

Emil Hoff
Emil Hoff
Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wakacji czy urlopu w siodle. Wypoczynek z końmi to przygoda, łącząca aktywność fizyczną i bliski kontakt ze zwierzętami. Czy wakacje z końmi są dla każdego? Na co zwracać uwagę, wybierając ofertę? Przedstawiamy poradnik: wakacje w siodle w Polsce dla dzieci i dorosłych.
Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wakacji czy urlopu w siodle. Wypoczynek z końmi to przygoda, łącząca aktywność fizyczną i bliski kontakt ze zwierzętami. Czy wakacje z końmi są dla każdego? Na co zwracać uwagę, wybierając ofertę? Przedstawiamy poradnik: wakacje w siodle w Polsce dla dzieci i dorosłych. Ewa Murach, Siedlisko Niebieski Szczur, za zgodą
Jeździectwo staje się w Polsce coraz popularniejszym hobby, sportem, a nawet życiową pasją. Coraz więcej osób docenia uspokajający wpływ, jaki na ludzką psychikę ma kontakt z końmi, a także wzmacniającą zdrowie i poprawiającą humor aktywność na świeżym powietrzu, jaka łączy się nierozerwalnie z konną jazdą. Pojawiają się więc oferty wakacji w siodle. Na czym polega ta forma wypoczynku, czy każdy może spróbować konnej jazdy, ile kosztują wakacje z końmi dla dzieci i dorosłych? Na te i więcej pytań odpowiadamy w krótkim poradniku.

Spis treści

Wypoczynek na końskim grzbiecie. Wakacje z końmi pomysłem na przygodę

Zainteresowanie końmi stale w Polsce wzrasta, a jeździectwo, choć powoli, zyskuje na popularności. Coraz więcej osób pragnie kontaktu z tymi inteligentnymi, wrażliwymi stworzeniami, i nie odstrasza ich nawet potencjalnie wysoka cena kursów jazdy czy utrzymania własnego konia.

Nie trzeba jednak od razu kupować konia na własność, by cieszyć się towarzystwem zwierząt. Od tego są właśnie wakacje w siodle – czas spędzony na odpoczynku wśród koni, najczęściej połączony z nauką jazdy.

Wakacje w siodle można obecnie spędzać niemal w każdym zakątku Polski. Którą ofertę wybrać? Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Agrohippika w Kondratowie, w Górach Kaczawskich, to świetne miejsce, by rozpocząć przygodę z końmi lub podszkolić umiejętności jazdy pod okiem doświadczonych
Agrohippika w Kondratowie, w Górach Kaczawskich, to świetne miejsce, by rozpocząć przygodę z końmi lub podszkolić umiejętności jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów. W gospodarstwie żyje 20 świetnie utrzymanych koni. Agrohippika, za zgodą

Wakacje w siodle – na czym polegają?

Wakacje w siodle mogą mieć różne formy, bo i potrzeby klientów są różnorodne.

 • Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, poza noclegiem na łonie natury, oferuje także zabawy z kucykami i końmi, jazdę konną, a nawet profesjonalne szkolenia i rajdy. Taka forma wypoczynku świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, na które najczęściej w gospodarstwie i okolicy czeka wiele dodatkowych atrakcji, nawet jeśli są zbyt małe, by dosiadać dorosłych koni.
 • Inną formą wakacji z końmi są profesjonalne obozy jeździeckie z rozwiniętą ofertą szkoleniową, dostosowaną do wieku, potrzeb i oczekiwań kursantów, najczęściej prowadzone w dużych stadninach. Obozy jeździeckie służą nauce jazdy konnej lub szlifowaniu już posiadanych umiejętności. Nadają się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
 • Rajdy konne, jedno- lub wielodniowe, to prawdziwa przygoda dla koniarzy, jeźdźców i entuzjastów nieskrępowanego galopowania po Polsce. Rajd to okazja do poszalenia na własnym wierzchowcu w towarzystwie innych jeźdźców, dłuższa wycieczka po ustalonej trasie po najbardziej malowniczych regionach kraju. Rajdy przeznaczone są oczywiście dla doświadczonych jeźdźców, którym niestraszny jest brak wygód, jakie oferują pensjonaty i agroturystyki – w czasie rajdu często nocuje się tylko w namiocie lub śpiworze pod gołym niebem.

Czy wakacje z końmi są dla wszystkich?

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc w pełni korzystać z wakacji z końmi? Zasadniczo jedynymi warunkami są:

 • Przynajmniej umiarkowana sprawność fizyczna oraz
 • szczupła budowa ciała – zwierzęta, zarówno kucyki jak i dorosłe konie, mają ograniczony udźwig i osoby ważące powyżej 75-80 kg najczęściej nie będą mogły ich dosiadać.

Wiek natomiast nie gra roli. Wakacje w siodle mogą być dostosowane zarówno do dzieci (nawet dwulatków!), jak i dorosłych. Poniżej znajdziecie przykładowe propozycje wakacji w siodle dla osób w różnym wieku, w różnych zakątkach Polski.

Na Ranchu Rosochacz na gości rancza czekają dwa 4-osobowe domki. Trzy kolejne domki stoją w pobliskiej Naszej Farmie Rosochacz, należącej do tych samych
Na Ranchu Rosochacz na gości rancza czekają dwa 4-osobowe domki. Trzy kolejne domki stoją w pobliskiej Naszej Farmie Rosochacz, należącej do tych samych właścicieli. Rancho Rosochacz, za zgodą

Wakacje z końmi dla dzieci. Obóz jeździecki może być przygodą życia

Jak grzyby po deszczu pojawiają się w Polsce oferty obozów jeździeckich dla dzieci i młodzieży. Trwające tydzień lub dwa obozy to prawdziwe kolonie z końmi, na których dzieci nie nudzą się ani przez chwilę, mogą oswajać się ze zwierzętami i uczyć jazdy konnej pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Jak mogą wyglądać wakacje w siodle dla dzieci? By się przekonać, warto zapoznać się z ofertę przykładowego obozu jeździeckiego.

Od wielu lat obozy jeździeckie dla młodzieży organizuje Stajnia Pałac Runowo na Kaszubach, certyfikowany ośrodek jeździecki Polskiego Związku Jeździeckiego. Obozy można rezerwować od czerwca do sierpnia, trwają od 7 do 11 dni. W ofercie jest co najmniej 35 godzin teorii i praktyki jazdy konnej w Stajni Runowo. Program nauki jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dzieci w wieku 6-10 lat mogą wziąć udział w koloniach w siodle „My little pony”, a starsze, 10-18 lat, w profesjonalnym obozie konnym.

Ceny zaczynają się od 3 tys. zł za dziecko.

Doba w Siedlisku Niebieski Szczur kosztuje 180 zł od osoby.
Doba w Siedlisku Niebieski Szczur kosztuje 180 zł od osoby. Ewa Murach, Siedlisko Niebieski Szczur, za zgodą

Nie tylko dzieci. Wakacje w siodle dla dorosłych

Wiele stajni, agroturystyk i ośrodków wypoczynkowych organizuje wakacje w siodle, przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 • Podwarszawski Hotel Alexandrinum oferuje latem zarówno możliwość oswajania się z końmi podczas spacerów, karmienia i głaskania, jak i naukę jazdy dla dzieci i dorosłych. Wakacje w siodle w Hotelu Alexandrinum kosztują 535 zł za osobę za noc, należy zarezerwować co najmniej dwie noce.
 • Willa Marianna na Dolnym Śląsku organizuje latem obozy jeździeckie dla wszystkich chętnych, w wieku od 2 lat wzwyż. Nocleg w zależności od pokoju kosztuje od 360 do 760 zł za noc, osobny cennik obowiązuje w stajni. Np. 1,5-godzinne spotkanie z kucykami kosztuje 60 zł od dziecka, 45-minutowa lekcja jazdy 120 zł, https://www.willamarianna.pl/stajnia/jazda-konna
 • Pałac i Folwark Galiny w Bartoszycach (warmińsko-mazurskie) przez cały rok oferuje tygodniowe wczasy z końmi, które chętni mogą połączyć z łowieniem ryb w stawach. Ceny kształtują się między 1500 a 1760 zł za osobę dorosłą za 6 lekcji; za 3 lekcje dla dzieci do 12 lat należy zapłacić 745 zł.
 • Stadnina koni Rancho Pcim oferuje wakacje w siodle i – przez cały rok - weekendy z końmi, ale tylko dla dorosłych. Oferta obejmuje naukę jazdy i opieki nad koniem, wykłady teoretyczne, ale też typowe przyjemności wakacji na łonie natury, jak spacery po lesie czy grillowanie. Tygodniowe wakacje w siodle organizowane są od sierpnia do września, profil podstawowy kosztuje 1600 zł, średniozaawansowany 1900, a zaawansowany 2022 zł.
Na Ranchu Rosochacz nie ma kucyków, dlatego właściciele zachęcają do odwiedzin przede wszystkim dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.
Na Ranchu Rosochacz nie ma kucyków, dlatego właściciele zachęcają do odwiedzin przede wszystkim dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Maciej Bernaś, Rancho Rosochacz, za zgodą

Gdzie można spędzić wakacje w siodle?

Jeśli macie ochotę spędzić wakacje czy urlop z końmi, nie musicie rezygnować z wyjazdu w góry czy nad morze. Stadniny, gospodarstwa i agroturystyki oferujące naukę jazdy konnej, szkolenia i rajdy znajdują się w całym kraju – można więc połączyć dwie przyjemności i pojeździć na koniu po ulubionym zakątku Polski.

Wakacje z końmi nad morzem. Jeśli marzy Wam się galopowanie na koniu po plaży, skorzystać możecie z oferty kilku nadmorskich stadnin.

 • Stadnina Koni Maciukiewicz w Nowęcinie oferuje kursy jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych, a także rajdy tzw. gwiaździste, czyli jednodniowe, z noclegiem w stadninie. Nauka jazdy kosztuje 150 zł / 90 min., jazda w terenie nad morze 150 zł / 120 min., jeden dzień rajdu 600 zł. Szczegółowy cennik dostępny jest TUTAJ.
 • Nadmorski Ośrodek Jazdy Konnej w Rzepkowie oferuje nie tylko naukę jazdy konnej i zabawę na torze przeszkód, ale także dodatkowe atrakcje dla dzieci. To gospodarstwo agroturystyczne, dostosowane do potrzeb wielu typów urlopowiczów – nie trzeba być zapalonym jeźdźcem, by móc ty wypocząć z rodziną. Noc w domku kosztuje między 150 a 250 zł, jazda na koniu 100 zł / godzinę, na kucyku 20 zł / 10 min. Organizowane są także obozy jeździeckie dla dzieci od 13 do 18 lat w cenie 2500 zł.
Siedlisko Niebieski Szczur w Karsiborze na Pojezierzu Drawskim to świetna propozycja na wakacje z końmi dla rodzin z dziećmi.
Siedlisko Niebieski Szczur w Karsiborze na Pojezierzu Drawskim to świetna propozycja na wakacje z końmi dla rodzin z dziećmi. Ewa Murach, Siedlisko Niebieski Szczur, za zgodą

Wakacje w siodle w górach. Jeśli zamiast płaskich przestrzeni wybrzeża wolicie góry, także na południu kraju możecie znaleźć wiele ofert wakacji w siodle.

 • Ranczo Stokrotka w Jarkowie, na obrzeżach ziemi kłodzkiej, oferuje szkołę jazdy dla początkujących i zaawansowanych. Nocleg kosztuje 30 zł za noc, jazda konna z instruktorem 30 zł / godzinę. Można także wziąć udział w warsztatach tematycznych, np. „Konie i my”, w cenie 640 zł za miejsce (kurs trwa 3 dni).
 • Wiele stajni znajduje się także w Bieszczadach. W regionie można zarówno uczyć się jazdy konnej, jak i brać udział w rajdach. Rajdy organizuje np. Bieszczadzka Stajnia Rajdowa Carpatica w Bieszczadach wysokich, specjalizująca się w jazdach krótkich (kilkugodzinnych) i długich, nawet kilkudniowych. Rajdy organizowane są wiosną i latem z wyjątkiem lipca i sierpnia (wtedy jest zbyt gorąco dla koni). Nocleg w Carpatice kosztuje od 75 do 130 zł za dobę, 4-dniowy rajd kosztuje 1200 zł.

Miejsca na wakacje z końmi. Przydatna mapa

Przydatną mapę miejsc na wakacje z końmi w Polsce (nad morzem, w górach, na Mazurach i w innych regionach) możecie znaleźć na portalu urlopwsiodle.pl.
Mapa ośrodków organizujących rajdy konne po różnych rejonach kraju znajduje się TUTAJ.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Gdzie na urlop w siodle w Polsce? Galeria propozycji

Jeśli zastanawiacie się, które miejsce wybrać na spędzenie urlopu w siodle, w bliskim kontakcie z końmi, zebraliśmy dla Was kilka interesujących propozycji.

To przede wszystkim wygodne, kameralne agroturystyki, oferujące stałe towarzystwo zwierząt, a często także profesjonalne szkolenia i wycieczki dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców. Te miejsca nadają się dobrze na wakacje z końmi dla rodziny – dzieciom także nie grozi w nich nuda, nawet jeśli są jeszcze za małe, by wdrapać się na dorosłego konia.
Zapraszamy do galerii TOP 5 miejsc na wakacje z końmi dla rodziny.

Dodaj firmę
Logo firmy Polski Związek Jeździecki
Warszawa, ul. Gilarska 5
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży