MKTG IPT - pasek artykułowy

Warszawa ma nową trasę spacerową. Można zwiedzać miasto śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Oto 9 miejsc związanych z genialną uczoną

Emil Hoff
Posąg Marii Skłodowskiej-Curie dłuta Bronisława Krzysztofa stoi u wylotu ulicy Kościelnej nad warszawską Skarpą Wiślaną. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0.
Posąg Marii Skłodowskiej-Curie dłuta Bronisława Krzysztofa stoi u wylotu ulicy Kościelnej nad warszawską Skarpą Wiślaną. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Alberto Cabello, Flickr.com, CC BY 2.0
Warszawa jest rozległa i ma długą historię. Nic dziwnego, że miasto przecina gęsta sieć tras spacerowych, wiodących mieszkańców i turystów wśród najpiękniejszych zabytków i miejsc związanych z najbardziej znanymi postaciami z dziejów Polski. Warszawska Organizacja Turystyczna zaproponowała nową trasę spacerową, dzięki której można zwiedzić stolicę tropem genialnej polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej-Curie. Czy wiecie, gdzie się urodziła, mieszkała i pracowała? Albo, w którym miejscu najbardziej lubiła jeździć na rowerze? Spacer po Warszawie tropem pamiątek po podwójnej noblistce to ciekawy pomysł na weekendową wycieczkę i nietypowy city break.

Spis treści

Warszawa obchodzi urodziny wielkiej Polki

W siedzibie PAN Maria Skłodowska-Curie wygłosiła wykład o organizacji nauki we Francji. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL.
W siedzibie PAN Maria Skłodowska-Curie wygłosiła wykład o organizacji nauki we Francji. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Adrian Grycuk, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0 PL

W 2022 roku będziemy obchodzić 155. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, genialnej Polki, która zdobyła nie jedną, lecz dwie Nagrody Nobla: w 1903 r. w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością i w 1911 r. w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu.

Z tej okazji Warszawska Organizacja Turystyczna (WOT) przygotowała nietypową trasę spacerową po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Trasa „Wycieczka z Marią” pozwala zwiedzić miasto od niezwykłej strony i poznać miejsca, z którymi związana była słynna uczona.

Maria Skłodowska-Curie: warszawianka, którą zna cały świat

W tym budynku urodziła się i spędziła pierwsze lata życia genialna uczona. Dziś działa tu biograficzne muzeum jej imienia. Zdjęcie na licencji CC BY-SA
W tym budynku urodziła się i spędziła pierwsze lata życia genialna uczona. Dziś działa tu biograficzne muzeum jej imienia. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Adrian Grycuk, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0 PL

Maria Skłodowska-Curie to obok Chopina prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna postać związana z dziejami Warszawy. Przyszła noblistka urodziła się i wychowała w Warszawie, a choć studia odbyła na Sorbonie i większość swej kariery naukowej zrealizowała we Francji, nigdy nie zapomniała o ojczyźnie, także lokalnej. Korzystając z możliwości, jakie dawała jej międzynarodowa naukowa sława, pomagała koleżankom i kolegom naukowcom, pracującym w Warszawie. W 1929 r. odkrywczyni radu przekazała do warszawskiego Instytutu Radowego (dziś to Narodowy Instytut Onkologii imienia Marii Skłodowskiej-Curie) bezcenną próbkę tego pierwiastka.

W 1924 r. noblista została honorową obywatelką Warszawy. Ma tu też swój pomnik oraz symboliczną inskrypcję na grobowcu rodzinnym na Powązkach.

Po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie

Na Uniwersytecie Warszawskim w 1925 r. Maria Skłodowska-Curie wygłosiła wykład nt. promieniotwórczości.
Na Uniwersytecie Warszawskim w 1925 r. Maria Skłodowska-Curie wygłosiła wykład nt. promieniotwórczości. Bartlomiej Miedzybrodzki / Polskapresse

Jeśli szukacie pomysłu na ciekawy spacer na weekend w Warszawie, „Wycieczka z Marią” to świetny pomysł na zwiedzanie. Przygotowana przez WOT trasa spaceru po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie składa się z 9 miejsc, związanych z życiem i dziełem noblistki. Są wśród nich:

  • Dom rodzinny noblistki – dziś w kamienicy, w której 7 listopada 1867 r. przyszła na świat Maria Skłodowska-Curie, mieści się poświęcone jej w całości muzeum biograficzne.
  • Kamienica na Muranowie – Maria Skłodowska-Curie przez wiele lat mieszkała wraz z rodziną na warszawskim Muranowie, przy ulicy Nowolipki 11. W tym budynku ojciec przyszłej noblistki prowadził gimnazjum męskie.
  • Skarpa Wiślana – Maria Skłodowska-Curie sama była zapaloną turystką i lubiła spędzać wolny czas aktywnie. Spacerowała i jeździła na rowerze, najchętniej właśnie w okolicy Skarpy Wiślanej. Dziś na Skarpie, przy kościele NMP, stoi rzeźba ukazująca noblistkę dłuta Bronisława Krzysztofa.
  • Hotel Bristol – to jeden z najsłynniejszych hoteli Warszawy, który cudem uniknął doszczętnego zniszczenia w czasie II wojny światowej. To tu urządzono uroczysty bankiet, na którym podjęto Marię Skłodowską-Curie po tym, jak otrzymała Nagrodę Nobla.
  • Uniwersytet Warszawski – tutaj w 1925 r. Maria Skłodowska-Curie wygłosiła wykład nt. promieniotwórczości.
  • Polska Akademia Nauk PAN – w siedzibie PAN – Pałacu Staszica – w 1925 r. noblistka wygłosiła wykład o organizacji instytucji naukowych we Francji. Przed Pałacem stoi słynny pomnik Kopernika, zaczyna się tu także Krakowskie Przedmieście z jego atrakcjami.
  • Politechnika Warszawska – także w gmachu Politechniki gościła Maria w czasie swej podróży do Polski w 1925 r. Stoi tu dziś jej popiersie.
  • Centralna Biblioteka Rolnicza – przed II wojną światową działało w tym miejscu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym Maria Skłodowska-Curie zorganizowała pracownię fizyczną i prowadziła badania nad wyizolowaniem radu.
  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – przed wojną był tu Instytut Radowy, którego powstanie zainicjowała, a w 1925 r. przeprowadziła wielkie otwarcie, sama Maria Skłodowska-Curie. W pobliżu biegnie dziś ulica Marii Skłodowskiej-Curie, a na jej zbiegu z Wawelską stoi pomnik uczonej. Jest tu też ścieżka edukacyjna, złożona z szeregu tablic z informacjami o życiu i dokonaniach podwójnej noblistki.

Zajrzyjcie do galerii zdjęć, ukazujących miejsca w Warszawie związane z postacią Marii Skłodowskiej-Curie.

Posąg Marii Skłodowskiej-Curie dłuta Bronisława Krzysztofa stoi u wylotu ulicy Kościelnej nad warszawską Skarpą Wiślaną. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0.

Warszawa ma nową trasę spacerową. Można zwiedzać miasto ślad...

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Nowa trasa spacerowa po Warszawie ma swoją stronę internetową

Z pełnym opisem trasy warszawskiego spaceru śladami Marii Skłodowskiej-Curie i dołączoną mapką można zapoznać się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej „Wycieczka z Marią”. Jest dostępna TUTAJ.

Źródło: odkrywajwarszawe.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży