Spis treści
Warszawa obchodzi urodziny wielkiej Polki
W 2022 roku będziemy obchodzić 155. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, genialnej Polki, która zdobyła nie jedną, lecz dwie Nagrody Nobla: w 1903 r. w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością i w 1911 r. w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu.
Z tej okazji Warszawska Organizacja Turystyczna (WOT) przygotowała nietypową trasę spacerową po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Trasa „Wycieczka z Marią” pozwala zwiedzić miasto od niezwykłej strony i poznać miejsca, z którymi związana była słynna uczona.
Maria Skłodowska-Curie: warszawianka, którą zna cały świat
Maria Skłodowska-Curie to obok Chopina prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna postać związana z dziejami Warszawy. Przyszła noblistka urodziła się i wychowała w Warszawie, a choć studia odbyła na Sorbonie i większość swej kariery naukowej zrealizowała we Francji, nigdy nie zapomniała o ojczyźnie, także lokalnej. Korzystając z możliwości, jakie dawała jej międzynarodowa naukowa sława, pomagała koleżankom i kolegom naukowcom, pracującym w Warszawie. W 1929 r. odkrywczyni radu przekazała do warszawskiego Instytutu Radowego (dziś to Narodowy Instytut Onkologii imienia Marii Skłodowskiej-Curie) bezcenną próbkę tego pierwiastka.
W 1924 r. noblista została honorową obywatelką Warszawy. Ma tu też swój pomnik oraz symboliczną inskrypcję na grobowcu rodzinnym na Powązkach.
Po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie
Jeśli szukacie pomysłu na ciekawy spacer na weekend w Warszawie, „Wycieczka z Marią” to świetny pomysł na zwiedzanie. Przygotowana przez WOT trasa spaceru po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie składa się z 9 miejsc, związanych z życiem i dziełem noblistki. Są wśród nich:
- Dom rodzinny noblistki – dziś w kamienicy, w której 7 listopada 1867 r. przyszła na świat Maria Skłodowska-Curie, mieści się poświęcone jej w całości muzeum biograficzne.
- Kamienica na Muranowie – Maria Skłodowska-Curie przez wiele lat mieszkała wraz z rodziną na warszawskim Muranowie, przy ulicy Nowolipki 11. W tym budynku ojciec przyszłej noblistki prowadził gimnazjum męskie.
- Skarpa Wiślana – Maria Skłodowska-Curie sama była zapaloną turystką i lubiła spędzać wolny czas aktywnie. Spacerowała i jeździła na rowerze, najchętniej właśnie w okolicy Skarpy Wiślanej. Dziś na Skarpie, przy kościele NMP, stoi rzeźba ukazująca noblistkę dłuta Bronisława Krzysztofa.
- Hotel Bristol – to jeden z najsłynniejszych hoteli Warszawy, który cudem uniknął doszczętnego zniszczenia w czasie II wojny światowej. To tu urządzono uroczysty bankiet, na którym podjęto Marię Skłodowską-Curie po tym, jak otrzymała Nagrodę Nobla.
- Uniwersytet Warszawski – tutaj w 1925 r. Maria Skłodowska-Curie wygłosiła wykład nt. promieniotwórczości.
- Polska Akademia Nauk PAN – w siedzibie PAN – Pałacu Staszica – w 1925 r. noblistka wygłosiła wykład o organizacji instytucji naukowych we Francji. Przed Pałacem stoi słynny pomnik Kopernika, zaczyna się tu także Krakowskie Przedmieście z jego atrakcjami.
- Politechnika Warszawska – także w gmachu Politechniki gościła Maria w czasie swej podróży do Polski w 1925 r. Stoi tu dziś jej popiersie.
- Centralna Biblioteka Rolnicza – przed II wojną światową działało w tym miejscu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym Maria Skłodowska-Curie zorganizowała pracownię fizyczną i prowadziła badania nad wyizolowaniem radu.
- Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – przed wojną był tu Instytut Radowy, którego powstanie zainicjowała, a w 1925 r. przeprowadziła wielkie otwarcie, sama Maria Skłodowska-Curie. W pobliżu biegnie dziś ulica Marii Skłodowskiej-Curie, a na jej zbiegu z Wawelską stoi pomnik uczonej. Jest tu też ścieżka edukacyjna, złożona z szeregu tablic z informacjami o życiu i dokonaniach podwójnej noblistki.
Zajrzyjcie do galerii zdjęć, ukazujących miejsca w Warszawie związane z postacią Marii Skłodowskiej-Curie.
Zabierz energię ze sobą
Nowa trasa spacerowa po Warszawie ma swoją stronę internetową
Z pełnym opisem trasy warszawskiego spaceru śladami Marii Skłodowskiej-Curie i dołączoną mapką można zapoznać się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej „Wycieczka z Marią”. Jest dostępna TUTAJ.
Źródło: odkrywajwarszawe.pl
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?