Do sieci trafiły niesamowite zdjęcia autorstwa Pawła Kłaka oraz Łukasza Wawrzyszki, przedstawiające najwyższe warszawskie budowle widziane z Gór Świętokrzyskich. Pasjonaci obserwacji długodystansowych podkreślają, że Łysa Góra (Święty Krzyż) to najdalsze miejsce, z którego została zaobserwowana stolica.
Na niezwykłych fotografiach możemy zobaczyć takie budynki jak:
- Pałac Kultury i Nauki
- Hotel Marriott
- Warsaw Spire
- Warsaw Trade Tower
- Warsaw Unit
- Skyliner
- Q22
- Varso Tower
- Rondo 1
- Apartamentowiec Złota 44
Powyższe budowle znajdują się około 152 kilometrów od miejsca, z którego zostały sfotografowane.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Niezwykłe zdjęcia Warszawy z Gór Świętokrzyskich. Ustanowiono nowy rekord
Paweł Kłak oraz Łukasz Wawrzyszko zajmujący się obserwacjami długodystansowymi to autorzy stron Dalekiewidoki.pl oraz Dalekiehoryzonty.pl. To właśnie tam zamieścili obszerną relację z tego niewiarygodnego wydarzenia.
Po raz pierwszy Warszawę ze świętokrzyskiego gołoborza sfotografował Paweł Kłak. Miało to miejsce o świcie 22 maja bieżącego roku. Wówczas udało mu się uwiecznić m.in. Varso Tower, najwyższy wieżowiec Unii Europejskiej. Niecały tydzień później, wspólnie z Łukaszem Wawrzyszko, podjął kolejną próbę obserwacji. Pasjonaci z pewnością nie spodziewali się, że ustalą nowy rekord.
28 maja podjęliśmy próbę ponownej obserwacji, o nieco wcześniejszej porze. Prognozy pogody były dość optymistyczne, ale zawsze ale zawsze istnieje pewna niepewność dotycząca rzeczywistych warunków. Po północy wycelowaliśmy obiektywy w stronę stolicy i na ekranach aparatów ukazały się światła Varso, następnie pojawił się Pałac Kultury i Nauki. Dostrzegliśmy również położony w warszawskiej dzielnicy Rembertów komin Ciepłowni Kawęczyn, oddalony o 156,6 km od miejsca obserwacji, a to oznaczało nowy rekord odległości obserwacji Warszawy - relacjonuje Paweł Kłak.
W kolejnych minutach obserwatorom ujawniły się kolejne warszawskie wieżowce. Jak sami przyznają, widok ten przerósł ich wszelkie oczekiwania.
Z tarasu na gołoborzu na lewo od Warszawy widoczny był także jeszcze jeden odległy obiekt - maszt Radiowo-telewizyjnego Centrum Nadawczego Warszawa-Raszyn, oddalony od obserwatorów o 135,2 km.
29 maja 2023 roku miała miejsce trzecia obserwacje Warszawy z gołoborza na Świętym Krzyżu. Przeprowadził ją Gołąb.
Wszystkie zdjęcia wykonano za pomocą aparatów:
- Canon + Sigma 150-600 mm (Kamil Gołąb)
- Canon 6D (FF) + Sigma 150-500 mm (Paweł Kłak)
- Canon 6D + Tamron 150-600 mm G2 (Łukasz Wawrzyszko)
Więcej informacji na temat tego, jak przebiegały obserwacje oraz skąd wiadomo, że sfotografowane budowle to faktycznie wyżej wymienione wieżowce, znajdziecie na stronach: dalekiewidoki.pl oraz dalekiehoryzonty.pl.
Łysa Góra - jaka wysokość?
Łysa Góra – szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
dś
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?