Spis treści
„Wakacje w PRL” – ta wystawa przeniesie cię w czasie
Ciekawi cię jak wyglądały dawne wakacje? Na wystawie „Wakacje w PRL” w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej można podziwiać różnorodne plakaty turystyczne związane z wycieczkami turystycznymi, obozami harcerskimi czy prace inspirowane okresem żniw oraz plakaty propagandowe związane z okresem wakacji.
– Muzeum Niepodległości posiada bogatą kolekcję plakatów, szczególnie obszerną z okresu Polski Ludowej, co w połączeniu z faktem rozpoczętych niedawno wakacji zainspirowało nas do przygotowania tej wystawy. Doszliśmy do wniosku, że ma ona szansę zainteresować zarówno osoby nieco starsze, pamiętające ten okres, dla których będzie okazją do powspominania, jak i młodsze, które dzięki niej mogą ten odległy już dla nich czas poznać – opowiada Marta Brodala, kuratorka ekspozycji.
Wystawa prezentuje wybór 31 plakatów z kolekcji muzeum, pokazując różnorodność tematyczną i stylistyczną prac. Od plakatów turystycznych, przez przedstawienia obozów harcerskich, po prace o wymiarze propagandowym – każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak dawniej wyglądały wakacje w Polsce?
Wystawa rzuca światło na różnorodność form wypoczynku promowanego w czasach PRL, od aktywnego spędzania czasu na łonie natury, przez uczestnictwo w obozach tematycznych, po udział w wydarzeniach o charakterze propagandowym. Jest to okazja, by zobaczyć, jak władze starały się kształtować sposób spędzania wolnego czasu przez obywateli.
– Lato kojarzy nam się przede wszystkim z wypoczynkiem i wyjazdami, więc mamy plakaty turystyczne, związane z działalnością PTTK, rajdami czy wycieczkami szlakiem jakichś ideologicznie słusznych miejsc, a także oczywiście z obozami młodzieżowymi lub harcerskimi – akcentuje kuratorka.
– Myślę, że w oczy rzuca się przede wszystkim ówczesny nacisk na wyjazdy zorganizowane. Teraz oczywiście też są obozy czy kolonie, ale większość osób preferuje bardziej indywidualne spędzanie wakacji. Ogólnie dostępne są też wyjazdy zagraniczne, które w tamtych czasach były dużym problemem, począwszy od samego zdobycia pozwolenia na wyjazd, co w czasach, kiedy po Europie podróżujemy bez paszportu, może być trudne do wyobrażenia dla młodych ludzi – dodaje Brodala.
Wystawa pokazuje, jak bardzo zmienił się sposób spędzania wakacji na przestrzeni lat. Od zorganizowanych wyjazdów grupowych, przez ograniczone możliwości podróżowania poza granice kraju, aż po współczesną swobodę wyboru destynacji.
Artystyczna strona plakatów
Wśród autorów znaleźli się tacy twórcy jak Tadeusz Jodłowski, Andrzej Pągowski i Waldemar Świerzy, którzy swoimi pracami nie tylko spełniali zamówienia, ale również starali się przekazać własną wizję i komentarz do otaczającej rzeczywistości. To pokazuje, że nawet w sztuce służącej propagandzie można było znaleźć miejsce na indywidualność i artystyczną wartość.
– Tworzyli te plakaty w dużej mierze na zamówienie i oczywiście ten wymiar sztuki w służbie narodu też jest widoczny, przede wszystkim na tych pracach wcześniejszych. Wiele z nich jest jednak ciekawych, wartościowych artystycznie, niekoniecznie stricte propagandowych. Twórcy starali się wyrazić swoją indywidualność, dlatego niektóre prace są naprawdę ciekawe, piękne, często nawet zaskakujące – wskazuje kuratorka.
Wystawa „Wakacje w PRL” to nie tylko podróż do przeszłości, ale również okazja do refleksji nad tym, jak zmieniały się sposoby spędzania wolnego czasu, a także nad rolą, jaką sztuka plakatu odgrywała w kształtowaniu świadomości społecznej. Jest to fascynujące świadectwo epoki, które z pewnością zainteresuje zarówno miłośników historii, jak i sztuki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?