IPT - pasek artykułowy

Weekend w lesie blisko Warszawy: ekspert opowiada o najciekawszych leśnych zakątkach nieopodal stolicy

Emil Hoff
Emil Hoff
Lasy otaczające Warszawę to zielony filtr, oczyszczający powietrze, którym oddychają mieszkańcy stolicy.
Lasy otaczające Warszawę to zielony filtr, oczyszczający powietrze, którym oddychają mieszkańcy stolicy. Maciej Pawłowski, RDLP w Warszawie, za zgodą
Słońce, rześkie powietrze, niosące zapach żywicy, i szumiące drzewa – to dla wielu ideał wypoczynku. Weekend w lesie to jedna z ulubionych form wypoczynku Polaków, zwłaszcza mieszkańców wielkich miast. Gdzie wybrać się na leśną wycieczkę niedaleko Warszawy? Jakie atrakcje czekają w lasach i czego można nauczyć się od leśników? Na te i więcej pytań odpowiedział nam Maciej Pawłowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Spis treści

Weekend w lesie – idealny pomysł na wypoczynek pod Warszawą

Weekend w lesie to dla wielu mieszkańców Warszawy wyczekiwana przez cały pracowity tydzień ucieczka od miejskiego zgiełku, hałasu i spalin. Wrześniowa pogoda – nadal słoneczna, lecz już bez upałów - sprzyja aktywności fizycznej, spacerom i wycieczkom rowerowym solo, we dwoje lub z całą rodziną.

Mieszkańcy Warszawy mają to szczęście, że choć mieszkają na równinnym Mazowszu, atrakcji przyrodniczych blisko stolicy nie brakuje. Lasy wokół miasta pełne są ciekawych zakątków w sam raz na weekendową przygodę.

O tym, które miejsca w lasach nieopodal Warszawy warto odwiedzić, jakie atrakcje czekają na turystów na leśnych ścieżkach i jak wyglądają zajęcia terenowe, prowadzone przez leśników dla chętnych w każdym wieku, opowiedział nam Maciej Pawłowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Tereny podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oferują wiele ciekawych szlaków pieszych i rowerowych, a także dodatkowe atrakcje
Tereny podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oferują wiele ciekawych szlaków pieszych i rowerowych, a także dodatkowe atrakcje i zajęcia edukacyjne. Maciej Pawłowski, RDLP w Warszawie, za zgodą

„Lasy to zielony filtr miasta”. Rozmowa z Maciejem Pawłowskim

Strona Podróży: Czym zajmuje się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie?

Maciej Pawłowski: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Warszawie administruje lasami na terenie województwa mazowieckiego oraz małym fragmentem lasów w województwie lubelskim.

Większe kompleksy leśne znajdują się w północnej i wschodniej części obszaru dyrekcji, na terenie Nadleśnictw Pułtusk, Wyszków, Ostrów Mazowiecka i Łuków. Są to tereny Puszczy Kurpiowskiej, Puszczy Białej i Lasów Łukowskich.

Środkowa część regionu to obszar aglomeracji Warszawy.

Jakie znaczenie mają lasy dla mieszkańców Warszawy?

Lasy wokół Warszawy są szczególnie ważne i przydatne. Wspólnie z Kampinoskim Parkiem Narodowym stanowią swoisty zielony filtr, otaczający stolicę. To one zapewniają stałe dostawy świeżego, czystego powietrza, ograniczają hałas. Podwarszawskie lasy są także cenionym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców stolicy.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, warszawscy leśnicy przygotowali szereg udogodnień, pozwalających komfortowo korzystać z lasu, prowadzą również aktywną edukację leśną.

To też może Cię zainteresować:

Jakie to udogodnienia? Czy Regionalna Dyrekcja organizuje także atrakcje dla turystów?

Tereny leśne RDLP w Warszawie są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Leśnicy przygotowali więc szereg obiektów ułatwiających korzystanie z lasu. Na chętnych do leśnych wypraw czeka tu m.in. 130 leśnych parkingów i miejsc postojowych, w których można bezpiecznie zostawić samochód i wyruszyć na pieszą lub rowerową wycieczkę po lasach.

W naszych lasach znajduje się również ponad 80 wiat turystycznych, w których można odpocząć w czasie wędrówki, zjeść zabrany ze sobą posiłek, czy też - w razie załamania pogody - schronić się przed deszczem.

Lasy otaczające Warszawę to zielony filtr, oczyszczający powietrze, którym oddychają mieszkańcy stolicy.
Lasy otaczające Warszawę to zielony filtr, oczyszczający powietrze, którym oddychają mieszkańcy stolicy. Maciej Pawłowski, RDLP w Warszawie, za zgodą

Wspomniał Pan edukację leśną. Na czym ona polega?

To bardzo ważny aspekt pracy leśników. Zajęcia edukacyjne prowadzą wszystkie nasze nadleśnictwa przez cały rok. Poza zajęciami dla grup zorganizowanych odbywają się również otwarte pikniki edukacyjne.

Dla kogo przeznaczone są te zajęcia? To lekcje dla dzieci, czy także dla dorosłych?

W edukacji prowadzonej przez leśników uczestniczą zarówno przedszkolaki jak i słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku. Nasza oferta jest bogata i elastyczna. Dostosowujemy zajęcia do indywidualnych potrzeb słuchaczy.

Jak dokładnie wyglądają zajęcia edukacyjne, prowadzone przez leśników?

Zajęcia odbywają się zarówno w terenie jak i w salach edukacyjnych nadleśnictw. Leśnicy odwiedzają również placówki edukacyjne – szkoły, przedszkola, domy kultury. Możliwości jest wiele.

Bez wątpienia najciekawsze zajęcia to te prowadzone w lesie. Taka wycieczka w towarzystwie leśnika jest okazją do odkrywania tajemnic lasu, poznawania ciekawych miejsc, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Leśnicy chętnie korzystają z aktywnych form edukacji – warsztatów, pokazów czy spacerów, które angażują uczestników na różne sposoby.

Sposób prowadzenia zajęć oraz ich forma zależą od miejsca, w którym się odbywają, wieku uczestników, liczebności grupy i czasu przeznaczonego na spotkanie z leśnikiem. Swoją ofertę każdorazowo dopasowujemy do potrzeb i możliwości uczestników zajęć.

Nadleśnictwa podległe uczestniczą również w szeregu wydarzeń organizowanych na ich terenie np. przez lokalne samorządy. Informacje o aktualnych wydarzeniach edukacyjnych można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw.

To też może Cię zainteresować: Najpiękniejsze miejsca w Polsce na jesienny weekend

Jaką tematykę poruszają leśnicy w czasie zajęć edukacyjnych?

Przekrój tematyczny jest niezwykle szeroki. Przygotowując zajęcia, edukatorzy dobierają tematykę do wieku i potrzeb uczestników.

Podstawowym przedmiotem edukacji leśnej, zgodnie z jej nazwą, jest las, jego znaczenie i rola w życiu każdego człowieka. Podczas spotkań edukacyjnych poruszane są również tematy ochrony przyrody, czy tak ważnego obecnie zrównoważonego rozwoju.

Tematem, którego nie może zabraknąć w czasie zajęć z leśnikami, jest oczywiście drewno – ekologiczny i odnawialny surowiec, z którego na co dzień korzysta każdy z nas.

Zajęcia z leśnikami to także okazja do poznania ich codziennej pracy i zadań stojących przed nimi.
W czasie takich spotkań zawsze jest okazja do zadawania pytań i rozmów.

Lasy to dla większości turystów przede wszystkim najlepsze tereny spacerowe. Które ścieżki piesze i rowerowe warto wybrać na weekendową wycieczkę po lesie na Mazowszu?

Przez lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie prowadzi ponad 1800 km ścieżek pieszych i blisko 1500 km ścieżek rowerowych. Co warto podkreślić, na naszym terenie znajdują się również specjalnie przygotowane ścieżki do jazdy konnej (m.in. w Nadleśnictwie Celestynów, Jabłonna i Łochów). Zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać dłuższą lub krótszą trasę, dostosowaną do naszych możliwości. W sąsiedztwie szlaków znajdują się miejsca postojowe oraz wiaty turystyczne, co ułatwia wędrowanie po lasach.

Na wyprawę pieszą lub rowerową niedaleko Warszawy warto wybrać się na czarny szlak w Nadleśnictwie Jabłonna. Trasa prowadzi przez trzy gminy: Legionowo, Nieporęt i Jabłonna. Przebiega w sąsiedztwie sześciu malowniczych rezerwatów leśnych, znajduje się przy niej również ponad 30 miejsc związanych z walkami niepodległościowymi Polaków.

W lasach wokół Warszawy działa wiele interesujących ośrodków edukacyjnych. Należą do nich Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie i Centrum Promocji Drewna
W lasach wokół Warszawy działa wiele interesujących ośrodków edukacyjnych. Należą do nich Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie i Centrum Promocji Drewna w Nadleśnictwie Łuków. Paweł Przeździak, za zgodą
Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja

Jakie atrakcje mazowieckich lasów warto uwzględnić w planach wycieczki?

W lasach RDLP w Warszawie można znaleźć wiele ciekawych i interesujących miejsc. Zarówno pod względem przyrodniczym jak i np. historycznym. Warto przypomnieć, że lasy otaczające Warszawę były areną działań wojennych, stąd liczna obecność miejsc pamięci związanych m.in. z II WŚ.

Miejscem wartym odwiedzenia jest np. utworzony w 1933 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera, rezerwat przyrody „Jata”. Rezerwat znajduje się na terenie Nadleśnictwa Łuków, chroni najdalej na północ wysunięte naturalne, wyspowe stanowisko jodły pospolitej. Znaleźć tu można bory jodłowe z udziałem świerka i sosny w wieku 120-180 lat, choć zdarzają się też okazy drzew w wieku powyżej 250 lat. W czasie wojny na tym terenie znajdowały się obozy partyzanckie. Przez rezerwat częściowy prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o długości ponad 4,5 km. Na trasie znajdują się tablice edukacyjne, przedstawiające różne aspekty gospodarki leśnej i ochrony przyrody.

Tuż obok rezerwatu znajduje się budynek Centrum Promocji Drewna Jata – to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych budynków w Lasach Państwowych. Został niemal w całości zbudowany z drewna i materiałów drewnopochodnych. Jest miejscem edukacji i promocji drewna – ekologicznego i odnawialnego surowca o ponad 30 tysiącach zastosowań.

W lasach RDLP w Warszawie znajduje się również ponad 300 pomników przyrody, głównie drzew, które również mogą być interesującymi punktami na trasach planowanych wycieczek.

Polecał Pan różne trasy i ciekawe miejsca w lasach podległych RDLP. Który zakątek mazowieckich lasów osobiście uważa Pan za najpiękniejszy?

To trudne pytanie. W każdej części lasów RDLP w Warszawie można znaleźć piękne miejsca. Niewątpliwie wiele uroku ma w sobie Puszcza Biała – jeden z największych, zwartych kompleksów leśnych RDLP w Warszawie. To tereny Nadleśnictw Wyszków, Pułtusk i Ostrów Mazowiecka. Obfitują w zwierzynę i grzyby, można tam znaleźć liczne ścieżki rowerowe i piesze, a także szereg atrakcji położonych w sąsiedztwie lasów, jak np. miejscowość Brok z gotycko-renesansowym kościołem pw. Św. Andrzeja Apostoła, czy ruinami pałacu biskupów płockich.

Leśnicy nie tylko opiekują się lasami, ale też popularyzują wiedzę o nich wśród słuchaczy w każdym wieku
Leśnicy nie tylko opiekują się lasami, ale też popularyzują wiedzę o nich wśród słuchaczy w każdym wieku Maciej Pawłowski, RDLP w Warszawie, za zgodą

Po lasach często spacerują całe rodziny. Które miejsca na terenie podległym RDLP w Warszawie najbardziej warto pokazać dzieciom?

Częste obcowanie z lasem pozytywnie wpływa na rozwój psychofizyczny dzieci. Las to doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku, najlepszy plac zabaw dla najmłodszych. Dobrze bawić się można w niemal każdym zakątku lasów.

Bez wątpienia warto zabrać najmłodszych do Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Pracujący tam edukatorzy leśni z pasją opowiedzą o lesie i pracy leśników. Zajęcia prowadzone w CEL przeznaczone są głównie dla grup zorganizowanych. Może to być doskonały pomysł na wycieczkę szkolną w czasie rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego.

Na terenie CEL co jakiś czas odbywają się również otwarte pikniki, w których uczestniczą całe rodziny z dziećmi. Informacji o terminach pikników czy dni otwartych najlepiej szukać na stronie www nadleśnictwa lub ich profilu na Facebooku.

To też może Cię zainteresować:

W lesie obowiązuje pewien savoir-vire. O czym koniecznie musi pamiętać turysta, wybierający się na wycieczkę do lasu?

Lasy są otwarte dla wszystkich. Są doskonałym miejscem do uprawiania sportu i rekreacji, dają wytchnienie od codziennego stresu i zgiełku miasta, przynoszą ukojenie zmęczonym nerwom. Są również inspiracją dla artystów (amatorów i zawodowców) – fotografików, malarzy, rysowników, muzyków czy filmowców. Każdy znajdzie w lesie coś dla siebie.

W lesie powinniśmy jednak pamiętać o tym, by zachowywać się w sposób odpowiedzialny. Warto postępować zgodnie z zasadami „leave no trace” [ang. „nie zostawiaj śladów”, przyp. red.]. Najprościej ująć to w ten sposób – zachowuj się w lesie tak, by następni, którzy przyjdą tu po tobie, w ogóle nie wiedzieli, że ktoś był tu wcześniej. Nie zostawiaj po sobie śladów, poza odciskami butów.

Należy pamiętać o tym, by w lesie nie wyrzucać odpadów. W miejscach postoju pojazdów ustawione są kosze, do których możemy wyrzucić odpady, które „wyprodukowaliśmy” w czasie naszego spaceru/wycieczki.

Wszystkich odwiedzających lasy, niezależnie od regionu, zachęcamy do włączenia się w akcję #zabierz5zlasu. Ideą akcji jest zabranie z lasu co najmniej pięciu odpadów napotkanych w czasie naszej wędrówki i wyrzucenie ich w miejscu do tego przeznaczonym.

To też może Cię zainteresować:

Jakich praktycznych wskazówek mógłby Pan udzielić turystom, planującym weekendową wycieczkę do lasu?

Przed wyjściem do lasu warto zaplanować trasę wycieczki, spakować odpowiedni prowiant i przygotować odzież dostosowaną do warunków pogodowych. Odpowiedni ubiór zabezpieczy nas przed niechcianym spotkaniem z kleszczami czy komarami. Warto w tym celu wykorzystać również dostępne na rynku repelenty.

Jeśli na wycieczkę do lasu planujemy zabrać psa, trzeba pamiętać, że przez cały czas musi on być na smyczy. Dobrze, by miał również kaganiec. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo naszego czworonoga. Nieplanowana ucieczka czy pogoń za dzikim zwierzęciem może skończyć się dla niego tragicznie.

Pamiętajmy o tym, że w lasach i w odległości 100 metrów od granicy lasów zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi. Oznacza to, że na terenie leśnym ognisko możemy rozpalić tylko w miejscu do tego wyznaczonym.

W okresie letnich i jesiennych susz warto zwrócić uwagę na aktualne zagrożenie pożarowe lasu. Stopień zagrożenia można na bieżąco sprawdzić m.in. na oficjalnej stronie internetowej Banku Danych o Lasach, korzystając z mapy zagrożenia pożarowego. Jeśli okaże się, że na terenie, który zamierzamy odwiedzić, występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas wizyty w lesie.

Jednym z podstawowych zadań leśników pracujących na terenie RDLP w Warszawie jest zachowanie lasów w możliwie jak najlepszym stanie. Na zdjęciu sadzenie
Jednym z podstawowych zadań leśników pracujących na terenie RDLP w Warszawie jest zachowanie lasów w możliwie jak najlepszym stanie. Na zdjęciu sadzenie nowego pokolenia lasu. Maciej Pawłowski, RDLP w Warszawie, za zgodą

Jakie pożyteczne aplikacje na telefon lub strony internetowe mógłby Pan polecić turystom planującym wycieczkę do lasu?

Planując wycieczkę do lasu warto skorzystać ze strony czaswlas.pl, na której znajdziemy m.in. szlaki piesze i trasy rowerowe, a także lokalizacje parkingów, miejsc postojowych oraz bazy noclegowej.

W trakcie wycieczki, ale również przy jej planowaniu, przydatna może być bezpłatna aplikacja Bank Danych o Lasach (mBDL). Działa ona również jako strona internetowa. W BDL znajdziemy mapy lasów z zaznaczonymi na nich obiektami turystycznymi i mapę aktualnego zagrożenia pożarowego. Aplikacja jest kluczowa w czasie planowania wycieczki i może być bardzo przydatna także jako pomoc w poruszaniu się po lesie.

Leśnicy w akcji, czyli galeria zdjęć z podwarszawskich lasów

Zapraszamy do galerii zdjęć, ukazujących piękne zakątki podwarszawskich lasów i pracę leśników, dbających o to, by zachowywać przyrodę i uczyć o niej innych.

Lasy otaczające Warszawę to zielony filtr, oczyszczający powietrze, którym oddychają mieszkańcy stolicy.

Weekend w lesie blisko Warszawy: ekspert opowiada o najcieka...

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży