IPT - pasek artykułowy

Weekend w lesie na Podkarpaciu. Jodła-rekordzistka, ulubiona polana Jana Pawła II i inne atrakcje na weekend w lasach wokół Rzeszowa

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Podkarpackie lasy to świetne miejsce na wypoczynek na łonie przyrody. Weekend w lesie nie musi jednak ograniczać się tylko do chodzenia wśród drzew i wdychania świeżego powietrza. Lasy Podkarpackiego skrywają wiele atrakcji, niezwykłych miejsc i zaskakujących ciekawostek. Zebraliśmy dla was 18 najciekawszych atrakcji lasów Podkarpacia na pełen wrażeń spacer. To zarówno piękne zakątki, punkty widokowe i ścieżki edukacyjne, jak i tajemnicze ruiny, interesujące zabytki, a nawet rekordowe drzewa. Zapraszamy do galerii, w której dowiecie się, które miejsca w lasach Podkarpacia najbardziej warto odwiedzić w najbliższy weekend.

Spis treści

Weekend w lesie na Podkarpaciu, czyli ruch i relaks na świeżym powietrzu

Letnia aura sprzyja wycieczkom i spacerom. Trzeba tylko zabrać parasol na wypadek deszczu, do tego termos z kawą lub herbatą, i już można przemierzać szlaki całej Polski w poszukiwaniu atrakcji, ciekawostek i niespodzianek.

Widok z drona na rezerwat Zakole
Spacer po lesie to świetny pomysł na weekendową wycieczkę. W lasach Podkarpacia na turystów czekają nie tylko malownicze szlaki, ale też fascynujące zabytki trzech kultur, tajemnicze ruiny, rekordowe pomniki przyrody, gry terenowe i inne atrakcje. Zebraliśmy dla Was 18 pomysłów na weekendowe wycieczki do najciekawszych miejsc w lasach Podkarpacia. Konrad Kata, za zgodą

Jednym z najlepszych pomysłów na weekendową wycieczkę jest spacer po lesie. Las w naturalny sposób uspokaja, wycisza, pozwala oderwać myśli od codziennych problemów i skupić się na nowych wrażeniach: żywych kolorach, zapachu liści, kory i ziemi, odgłosach zwierząt buszujących wśród zarośli.

Lasy Podkarpacia idealne na weekendowe spacery

Świetnym terenem do leśnych spacerów jest Podkarpacie. To drugie pod względem zalesienia (po lubuskim) województwo w Polsce. Wskaźnik lesistości wynosi w tym regionie 39,6%, a więc sporo ponad krajową średnią (29,6%).

Nad lasami Podkarpacia czuwa Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, której podlega łącznie 27 nadleśnictw. Trudno się dziwić, że tak rozległe leśne połacie skrywają wiele niezwykłości, w tym liczącą ok. 700 sztuk populację wilków, prawie 500 żubrów i 11 tys. bobrów. Na Podkarpaciu można odwiedzić dwa parki narodowe, 24 parki krajobrazowe, 76 rezerwatów i 525 pomników przyrody.

Tak wiele ciekawych miejsc aż się prosi, żeby zaplanować weekendową wycieczkę po lesie na Podkarpaciu.

Czytaj też: Dolny Śląsk na spacer: 17 pomysłów na pełne atrakcji wycieczki do lasów koło Wrocławia. Gdzie spotkasz Strażnika Wieczności?

18 pomysłów na spacery i przygody w lasach Podkarpacia

Szukacie pomysłów na ciekawe trasy spacerowe, atrakcje i niezwykłe miejsca w lasach Podkarpacia? Zebraliśmy 18 propozycji na spacery w weekend po lasach niedaleko Rzeszowa. Znajdziecie wśród nich m.in.:

 • Las Medialny z jego niezwykłą historią
 • Wodospady, które opiewał w wierszach Jan Paweł II
 • Jodłę-rekordzistkę
 • Taras, z którego rozciąga się piękna panorama Bieszczad
 • Najwyższy wodospad w Bieszczadach
 • Rezerwat pełen węży eskulapów
 • Wzgórze z tajemniczymi pozostałościami zamku i grodziska
 • Szlak wśród zabytków aż trzech różnych kultur
 • Nastrojowe zrujnowane cerkwie wśród lasów
 • Propozycję zabawy z użyciem systemu GPS
 • Propozycje wygodnych noclegów w sercu Bieszczad
 • Miodowe Źródełko Wiedzy
 • Klimatyczne ruiny dawnej linii kolejki leśnej

Zapraszamy do galerii:

Jak zachować się w lesie? Poznaj podstawowe zasady

Na pewno wiecie, jak należy zachowywać się w lasach i parkach narodowych. Dla przypomnienia zamieszczamy poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Niezależny
I to są atrakcje blisko Rzeszowa?:-) Poziom dziennikarstwa w sam raz dla elektoratu „wiodącej” partii - jak w rodzinie.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży