IPT - pasek artykułowy

Weekend w Łodzi. Gdzie wybrać się na wiosenny spacer w mieście fabryk włókienniczych? Przedstawiamy najlepsze trasy

Patrycja Seklecka
Przedstawiamy najlepsze miejsca na weekendowe spacery po Łodzi, w sam raz na powitanie wiosny.
Przedstawiamy najlepsze miejsca na weekendowe spacery po Łodzi, w sam raz na powitanie wiosny. Szymczak Krzysztof / Polska Press
Jeżeli wybieracie się do Łodzi lub jesteście jej mieszkańcami, koniecznie zarezerwujcie sobie czas na pieszą wycieczkę. To miasto aż kipi od ciekawych miejsc i zielonych parków, które wiosną wyglądają naprawdę bajecznie. Chcecie dowiedzieć się, gdzie znajdują się najlepsze miejsca spacerowe w Łodzi? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Spis treści

Najlepsze miejsce na weekendowy spacer w Łodzi. Tam poczujecie wiosnę w mieście

Łódź praktycznie wszystkim kojarzy się z przemysłem włókienniczym i filmowym. To właśnie tam zlokalizowana jest słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera (potocznie zwana „łódzką filmówką”), w której kształcili się m.in. Roman Polański czy Andrzej Wajda.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że pod swoją przemysłową warstwą miasto skrywa wiele pięknych miejsc i zabytków, które mogą stanowić cel pieszych i rowerowych wycieczek. To najlepsze miejsca na powitanie wiosny w Łodzi gotowe pomysły na weekendowe spacery po mieście.

Czytaj też: Najpiękniejsze ulice w Polsce: Top 14. Polska Wenecja, błyszczący pasaż, średniowieczny zaułek i inne cuda

Gdzie udać się na spacer w Łodzi?

Amatorzy spacerów po Łodzi do wyboru mają wiele pięknych miejsc na terenie miasta. Spokojny marsz to także idealne rozwiązanie dla turystów, którzy w czasie weekendowego wypadu do Łodzi mają ochotę na chwilę wypoczynku. Przedstawiamy miejsca w Łodzi, które powinny znaleźć się na liście każdego miłośnika pieszych przechadzek.

Park Klepacza

Park Klepacza to obszar o powierzchni około 3 hektarów, który swój niewielki rozmiar nadrabia cudowną zielenią i znajdującymi się w nim zabytkami. Przejść jego alejkami powinni z pewnością turyści, którzy połączą w ten sposób odprężający spacer ze zwiedzaniem zabytkowych willi braci Richterów - Reinholda i Józefa. W pierwszym budynku mieści się obecnie siedziba rektoratu Politechniki Łódzkiej. W 1983 roku park wpisano do rejestru zabytków, a na jego terenie rośnie kilkadziesiąt drzew uznanych za pomniki przyrody. Chociaż miejsce to jest teraz własnością Politechniki Łódzkiej, ciche alejki może przemierzać każdy w godzinach od 6:00 do 22:00.

Wiewiórka w łódzkim parku Klepacza
Wiewiórka w łódzkim parku Klepacza Szymczak Krzysztof / Polska Press

Park Klepacza w Łodzi - mapa:

Stawy Jana

Park Stawy Jana słynie przede wszystkim z położonego na jego terenie zbiornika wodnego i wielu miejsc rekreacyjnych. Oprócz pięknej zieleni, mieszkańcy mogą się tam cieszyć plażą i przystanią kajakową, boiskami, polami biwakowymi i domkami kempingowymi.

Na terenie parku znajduje się zabytkowy dwór Benedykta Górskiego, założyciela Kowalszczyzny. Z nazwą tego obszaru wiąże się legenda. Według wierzeń, na początku XVII wieku młody Jan Mulinowicz, po stracie rodziców siedział zapłakany przy drodze prowadzącej do Piotrkowa, skąd zabrało go krakowskie małżeństwo. Po nabyciu dużego majątku, Mulinowicz zlecił postawienie okazałego pomnika w miejscu spotkania opiekunów. Niestety, marmurowa kolumna została prawdopodobnie zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej.

Park Stawy Jana w Łodzi
Park Stawy Jana w Łodzi Pawel Lacheta / Polska Press / Zdjęcie archiwalne

Stawy Jana w Łodzi - mapa:

Bałuty

To idealna lokalizacja spacerowa dla fanów historii. Bałuty, będące kiedyś dzielnicą Łodzi (a wcześniej największą wsią w Europie), mogą poszczycić się wieloma turystycznymi atrakcjami - zwiedzający znajdą tam m.in. największy w Łodzi plac targowy, dwa parki, Pomnik Pękniętego Serca, „zielone płuca” Łodzi (Las Łagiewnicki) oraz cmentarz żydowski. Chociaż wszystkie te miejsca tworzą razem dość długą trasę, z pewnością warto zobaczyć wszystkie te atrakcje na własne oczy. Zmęczonym po kilkugodzinnym marszu zwiedzającym możemy zdradzić, że na terytorium dawnych Bałut znajduje się też największa galeria handlowa w Łodzi, w której restauracjach można szybko nadrobić spalone kalorie i kupić sobie coś, co wynagrodzi spory wysiłek.

Cmentarz żydowski w Łodzi
Cmentarz żydowski w Łodzi Szymczak Krzysztof / Polska Press

Bałuty - mapa:

Czytaj też: 37 niezwykłych rzeczy, które musisz zrobić wiosną w Polsce. Wizyta w pępku Europy, rejs po trawie, eksploracja piramid i inne atrakcje

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży