IPT - pasek artykułowy

Weź Wiosła w dłoń! Kajaki to wspaniała przygoda

Łucja Mazurek
Brda i Wda to  jedne z najpopularniejszych tras kajakowych w Borach Tucholskich
Brda i Wda to jedne z najpopularniejszych tras kajakowych w Borach Tucholskich 123rf
Kajaki to niedrogi sposób na aktywny wypoczynek i podziwianie piękna przyrody. Wyprawa z nurtem rzeki pozwala spojrzeć na otaczający świat z zupełnie nowej perspektywy.

W Polsce mamy idealne warunki do uprawiania turystyki kajakowej: ponad 10 tys. km rzek, jezior i kanałów nadających się do spływów, blisko 800 km dróg wodnych. A do tego wspaniałe lasy i tereny, które są prawie dzikie i naturalne, niezmienione działalnością ludzi. Nic więc dziwnego, że spływy kajakowe są coraz popularniejszą formą na aktywny wypoczynek w weekend czy w wakacje.

Kajakarstwo to również jedna z tańszych form aktywności. Sprzęt nie jest drogi, można go też za całkiem przyzwoite pieniądze wypożyczyć. Do tego nie wymaga kursów ani licencji, a tempo spływu można łatwo dostosowywać do swoich umiejętności i możliwości.

Spis treści

Spływ Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim

Jedna z piękniejszych rzek Suwalszczyzny stanowi niezwykle atrakcyjną trasę kajakową. Szlak Czarnej Hańczy rozpoczyna się na jeziorze Wigry. Do pokonania trasy od jeziora Wigry do jej połączenia z Kanałem Augustowskim we wsi Rygol potrzeba 3-5 dni. Rzeka płynie spokojnym nurtem, jedyną przeszkodą, jaką można czasem napotkać, są powalone przez wiatr lub bobry drzewa. Na tę okoliczność dobrze jest mieć ze sobą niewielki toporek, który pomoże utorować sobie drogę. Trasę spływu Czarną Hańczą można połączyć z Kanałem Augustowskim. Płynąc na zachód do Augustowa, mamy wtedy do pokonania około 90 kilometrów. Kanał Augustowski to zabytek dziewiętnastowiecznej techniki, który łączy Wisłę i Niemen. Jego największą atrakcją są śluzy. Płynąc z Rygola do Augustowa pokonujemy ich aż siedem. Wzdłuż trasy są pola biwakowe, a z kładek mieszkańcy sprzedają lokalne przysmaki. W okolicznych wsiach można zrobić też zakupy.

Spływ Drawą z Doliny Pięciu Jezior

Dolina Pięciu Jezior to początek Drawy (186 km). Miejsce to uznawane jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Pojezierza Pomorskiego. Rzeka bierze swój początek w rynnowej dolinie polodowcowej, tzw. Dolinie Pięciu Jezior, położonych pomiędzy Połczynem-Zdrojem a Kluczewem. W połowie trasy rzeka przecina poligon wojskowy. Żeby tamtędy przepłynąć, potrzebne jest specjalne zezwolenie. Dlatego niewielu kajakarzy decyduje się na przepłynięcie całego szlaku i wybierają dolny lub górny bieg rzeki. Wybierając się na spływ Drawą, zobaczymy niezwykłe krajobrazy, głębokie doliny, wielkie jeziora, piękne puszcze, rozlewiska, zapory wodne, dziewiczą przyrodę. Przepłynięcie całego szlaku wymaga od 8 do 10 dni. Na całej długości trasy znajdziecie miejsca, w których można rozbić namiot.

Spływ Wieprzem po Roztoczu

Największa rzeka Roztocza ciągnie się na odcinku 300 kilometrów. Niewielu jednak decyduje się na pokonanie całej trasy, większość kajakarzy wybiera krótsze odcinki. Szlak przebiega przez Roztoczański Park Narodowy, liczne parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu i Natura 2000. Trasa bywa kręta i momentami nieco trudniejsza, ale mimo wszystko nadaje się dla początkujących osób. Choć trzeba być czujnym, bo zakręty bywają nagłe i dosyć wąskie, przez co łatwo wylądować w trzcinach lub zaryć dziobem o brzeg. Trzeba również uważać na liczne starorzecza, bo można, biorąc je za główny nurt, zboczyć z głównej trasy. Wieprz jest rzeką o zmiennym krajobrazie, płynąc nią, nie sposób się więc nudzić. W rzece występuje wiele gatunków ryb charakterystycznych dla rzek nizinnych. Górny, roztoczański odcinek Wieprza, stanowi krainę pstrąga i lipienia, które osiągają tutaj imponujące rozmiary.

Spływ Krutynią przez Puszczę Piską

Szlak kajakowy rzeki Krutyni zaliczany jest do najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Trasa należy do łatwych i bezpiecznych. Kłopoty sprawiać mogą wysokie fale na niektórych jeziorach (np. na Jeziorze Mokrym), nieliczne wypłycenia przy niskich stanach wody lub przenoski kajaków przy jazach i młynach wodnych. Cała trasa liczy około 100 kilometrów i na jej pokonanie potrzeba około 9 dni. Jest niezwykle zróżnicowana i piękna krajobrazowo. Odcinek przebiega przez Puszczę Piską oraz objęte ochroną tereny Mazurskiego Parku Kraj-obrazowego. Rzeka płynie wśród nieskażonej i dzikiej przyrody, zbiera wody z dorzecza o powierzchni 711 km kw. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach „krwawe plamy”. Na całej trasie rozlokowane są stanice wodne (mniej więcej co 13 kilometrów, czyli na końcu każdego dziennego odcinka spływu.

Spływ kajakowy Brdą

Brda jest jedną z najpopularniejszych tras kajakowych na Pomorzu. Przepływa przez Bory Tucholskie, ogromny kompleks leśny pełen sosen, grzybów i jagód. Wodostrada jest dobrze oznakowana i stanowi idealne miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakami. Szlak Brdy można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to tzw. odcinek górny - od źródeł do jeziora Szczytno. Jest to etap dla osób lubiących przenoski, przeszkody, dość wąskie koryto i ożywczy szybki nurt. Środkowy odcinek Brdy - od jeziora Szczytno do Zapory w Mylofie, to najbardziej uczęszczana część szlaku. W tym miejscu rzeka płynie szerokim korytem i zazwyczaj spokojnie, dlatego jest to idealny odcinek na spływy rodzinne. Dolny odcinek Brdy - od Mylofu, charakteryzuje się większym spadkiem rzeki - nurt jest tutaj bystry, ale wciąż nie jest szczególnie trudny. Na tym odcinku, poniżej miejscowości Rytel, rozpoczynają się przepiękne lasy sosnowe, a w okolicy Tucholi napotkacie urokliwy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten zwany jest Piekiełkiem (rezerwat przyrody), a jego zwieńczeniem jest największe i bezsprzecznie najpiękniejsze na całym szlaku, Jezioro Koronowskie, otoczone z każdej strony lasem. Wzdłuż szlaku istnieje rozbudowana baza turystyczna z polami namiotowymi, biwakowymi czy ośrodkami turystycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży