Wiedźmin wędrował po Górach Izerskich. Te widoki znajdziecie w filmie, ale możecie się nimi zachwycić podczas spaceru [ZDJĘCIA]

Alina Gierak
Widok z Sinych Skałek w Górach Izerskich zapamiętacie na zawsze. Bezkres i cisza. To tutaj kręcono film "Wiedźmin".
Widok z Sinych Skałek w Górach Izerskich zapamiętacie na zawsze. Bezkres i cisza. To tutaj kręcono film "Wiedźmin". FB Kopalnia Stanisław/ Góry Izerskie
Kultowa saga Andrzeja Sapkowskiego i gra komputerowa o Wiedźminie mają tysiące fanów. Na podstawie książki powstał serial na Netflixie oraz film z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego z Michałem Żebrowskim w roli głównej. I choć film (w odróżnieniu od serialu) nie powalił widzów na kolana, to zapamiętali malownicze plenery, dobrą muzykę i wciągające sceny walk. Niektóre sceny filmu kręcono w Górach Izerskich. Tych krajobrazów nie da się zapomnieć. Możecie sami je podziwiać i wybrać się na wycieczkę do Sinych Skałek oraz kopalni kwarcu Stanisław.

Spis treści

Wiedźmin bohater kultowej sagi i serialu

Wiedźmin, bohater sagi Andrzeja Sapkowskiego, zdobył sławę na całym świecie. Na podstawie książki powstała gra komputerowa, stworzona przez polskie studio CD Projekt Red. W 2001 roku nakręcono film "Wiedźmin" z Michałem Żebrowskim. Kwestią czasu było, kiedy na podstawie sagi powstanie serial. Wziął się za to Netflix. Dzięki tej platformie miłośnicy Wiedźmina otrzymali już serial The Witcher oraz animację Zmora Wilka. Za nami są także odcinki nowej serii Wiedźmin Rodowód Krwi. Serial bije rekordy popularności. O kinowej wersji mało kto pamięta. Szkoda, bo plenery z Gór Izerskich zasługują na zapamiętanie. Możecie wybrać się w góry śladami Wiedźmina.

W filmie "Wiedźminie" zachwycające krajobrazy z Gór Izerskich

W filmie jest sporo ciekawych miejsc. Plenery powstawały w:

  • Górch Świętokrzyskich
  • i Karkonoszach
  • Górach Izerskich
  • okolicach Malborka
  • okolicach Kielc
  • zamku w Gniewie
  • zamku w Grodźcu

Dobre oko od razu rozpozna w filmie plenery z Gór Izerskich. Możecie je sami podziwiać. Wystarczy wybrać się na wycieczkę z Rozdroża Izerskiego przez Sine Skałki do nieczynnej kopalni kwarcu Stanisław.

Zobaczcie w galerii, jakie piękne widoki są w Górach Izerskich

Punkt widokowy "Wiedźmin"

Trasa z Rozdroża Izerskiego do kopalni Stanisław jest atrakcyjna o każdej porze roku. Ale najwięcej wrażeń będziecie mieli w słoneczny dzień, bo widoki powalą was z nóg. Z każdego miejsca można podziwiać Karkonosze i Góry Izerskie. Oczywiści dla fanów Wiedźmina obowiązkową miejscówką będzie punkt widokowy "Wiedźmin". Nazwano go po powstaniu kinowej wersji sagi. Jak do niego dojść?

Najlepiej z Rozdroża Izerskiego (tu najczęściej turyści zostawiają samochody) dalej, idąc czerwonym szlakiem do Sinych Skałek (1121 m n.p.m). Pomimo tego, że szczyt jest płaski, roztacza się stąd piękny widok na zachodnią część pasma.

Podejście jest nieco nużące. Idzie się dość długo pod górę, prostą drogą do punktu widokowego "Wiedźmin" na 1122 m.n.p.m. w Sinych Skałkach. Są one drugim co do wysokości wzniesieniem w Górach Izerskich. Kopulasty szczyt zwieńczony jest rumowiskiem. Bezleśny grzbiet zapewnia bezkresne widoki po horyzont.

Piękna sceneria do filmu i teledysku

Widok, jaki roztacza się z "Wiedźmina", zapiera dech w piersiach. W dole widać Świeradów, Halę Izerską, gdzie znajduje się Chatka Górzystów. Gdy spojrzymy w lewo, zobaczymy Stóg Izerski i Smrk. Wokół bezkres, cisza, spokojny pejzaż, radujący oczy.

W tej scenerii kręcono kilka scen do kinowej wersji "Wiedźmina" i końcowe kadry do teledysku piosenki z tego filmu z muzyką Grzegorza Ciechowskiego „Nie pokonasz miłości” z Geraltem w roli głównej.

Na szczycie wciąż są widoczne skutki katastrofy ekologicznej, która nawiedziła Góry Izerskie 40 lat temu. Na skutek kwaśnych deszczów, powodowanych wysokimi emisjami SO2 (tworzącymi kwas siarkawy) z pogranicznych elektrowni niemieckich, czeskich i polskich, zamarły olbrzymie lasy świerkowe Gór Izerskich. Kikuty drzew wciąż robią przejmujące wrażenie.

Kopalnia Stanisław także zagrała w filmie

Dawnej kopalni kwarcu Stanisław nie wolno wam pominąć. Ona także była wykorzystana w plenerach do filmu "Wiedźmin".
Szlak do kopalni wiedzie od Sinych Skałek. Mijacie Wysoką Kopę (1126 m n.p.m.), na którą warto zrobić oddzielną wycieczką, bo to najwyższy szczyt w polskiej części Gór Izerskich i wkrótce potem docieracie do byłej kopalni kwarcu Stanisław.

To miejsce od wieków było znane z występowania pięknych kryształów kwarcu, głównie mlecznych i różowych. Można tu nadal odnaleźć kryształy górskie i ametysty. Do XX wieku wydobywano w tutejszych wyrobiskach kwarc, który wykorzystywany był do produkcji szkła w hutach w Szklarskiej Porębie i Piechowicach. W 2001 roku kopalnię zamknięto. Teren uporządkowano. Pozostały jedynie rozległe wyrobiska, które można podziwiać od góry lub z kilku okalających je półek. Latem dno kamieniołomu wypełnia krystalicznie czysta woda. Każdy odchodzi stąd, zabierając na pamiątkę mały, biały kamyczek. Można się tu poczuć jak na szczycie świata, ponieważ z kopalni widok rozciąga się na wszystkie strony.

Jak dojść do kopalni Stanisław zobacz tutaj

Z kopalni wraca się do Rozdroża Izerskiego zielono-czerwonym szlakiem przez Zwalisko do Rozdroża pod Zwaliskiem. To dość strome i kamieniste zejście. W sumie to około 16 kilometrów. Są obowiązkowe do pokonania dla miłośników sagi o Wiedźminie.

Polskie akcenty w serialu Netflixa o Wiedźminie

W pierwszym sezonie serialu Netflixa kilka scen kręconych było w Polsce. Najsłynniejszą lokalizacją jest zamek Ogrodzieniec na Śląsku, w którym rozegrały się sceny finałowego The Witcher. Plenery w Ogrodzieńcu posłużyły jako tło bitwy o Wzgórze Sodden.

Ogrodzieniec to jedna z największych atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd, łączącego Kraków z Częstochową. Zamek wzniesiono z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Późniejsi właściciele z bogatego i wpływowego rodu Bonerów mieli ambicję stworzenia rezydencji dorównującej Wawelowi i Ogrodzieniec przed wiekami do takich należał. Przebudowany zamek utrzymany był w renesansowym stylu, a jego wnętrza urządzono z dużym przepychem. Obecnie to trwała ruina, w której działa muzeum i organizowane są imprezy plenerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży