Spis treści
Mistyczna podróż po Wielkiej Brytanii
Marzysz o podróży śladami dawnych druidów i mistycznych kamiennych kręgów? Choć Stonehenge to najsłynniejszy zabytek tego typu, Wielka Brytania skrywa wiele innych fascynujących miejsc, które warto odwiedzić. Odkryj kamienne kręgi, kurhany i neolityczne grobowce, które przeniosą cię w magiczny świat przeszłości.
Wielka Brytania, Irlandia oraz Bretania to prawdziwe skarbnice kamiennych kręgów, których na tych terenach znajduje się aż 1303. Najwięcej z nich mieści się w Szkocji (508) i Anglii (316). Jednym z najbardziej imponujących i godnych odwiedzenia jest kompleks kamiennych kręgów w Avebury, znajdujący się w hrabstwie Wiltshire, niedaleko Marlborough. To największe tego typu struktury nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale i na całym świecie. W 1986 roku wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czytaj też: Castle Combe to najbardziej malownicza wieś w Anglii. Ta unikalna wioska przeniesie cię w czasie
Jeśli widziałeś już słynne Stonehenge to kręgi w Avebury powinny być kolejne na twojej liście. Kręgi z Avebury są nie tylko olbrzymie, ale i unikalne przez swoje idealne okrągłe ułożenie, otoczone fosą i wałami ziemnymi. Badania archeologiczne wykazały, że na dnie fosy znajdują się liczne narzędzia z rogów jelenich, używane do drążenia twardej skały piaskowej. Do kręgów prowadzi spektakularna West Kennet Avenue, aleja stojących głazów wśród malowniczych pól, mająca 2,5 km długości.
Grobowce i kurhany neolityczne
Wielka Brytania to kraina pełna tajemniczych miejsc, które warto odkryć podczas podróży. Jakie jeszcze miejsca związane kulturą neolityczną warto odwiedzić? Maes Howe, zlokalizowany na Orkadach, to kurhan z komorą grobową, zbudowany w epoce neolitu, prawdopodobnie około 2800 roku p.n.e.
Jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów neolitycznego grobowca korytarzowego w północnej Europie. Kurhan ma 35 metrów średnicy i 7 metrów wysokości. Do prostokątnej centralnej komory prowadzi 11-metrowy wąski korytarz. Maes Howe, wraz z innymi neolitycznymi zabytkami na Orkadach, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Kolejnym miejscem polecanym do odwiedzenia jest kompleks kamiennych grobowców z epoki brązu, znany jako Balnuaran of Clava, blisko Inverness w Szkocji. Powstały około 2000 r. p.n.e. i były powtórnie wykorzystywane około 1000 lat później. Dwa z grobowców są korytarzowe, a jeden to grobowiec pierścieniowy. Każdy z nich otoczony jest kamiennym kręgiem. Oryginalnie zamknięte, dziś są otwarte i pozbawione dachów.
Inne magiczne miejsca
Grey Cairns of Camster to jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych grobowców z epoki neolitu w Wielkiej Brytanii. Kompleks składa się z dwóch kamiennych kopców: podłużnego Long Cairn i okrągłego Round Cairn, datowanych na około 3000 r. p.n.e. Long Cairn ma 60 metrów długości i zawiera dwie komory grobowe. Round Cairn jest mniejszy, ma 18 metrów średnicy i 4 metry wysokości, z komorą grobową dostępną przez ciasny korytarz.
Ring of Brodgar to neolityczny kamienny krąg typu „henge”, jeden z największych w Wielkiej Brytanii. Znajduje się na Orkadach. Krąg ma 104 metry średnicy, a pierwotnie ustawionych zostało około 60 megalitów, z których 27 przetrwało do dziś. W pobliżu kręgu zidentyfikowano kilkanaście kopców grobowych i innych neolitycznych struktur. Szacuje się, że powstał pomiędzy 2500 a 2000 r. p.n.e.
Wielka Brytania to prawdziwa skarbnica neolitycznych zabytków, które przenoszą w świat druidów i starożytnych rytuałów. Oprócz słynnego Stonehenge warto odwiedzić Avebury, Maes Howe, Balnuaran of Clava, Grey Cairns of Camster oraz Ring of Brodgar. Każde z tych miejsc oferuje wyjątkowe doświadczenie i pozwala lepiej zrozumieć życie oraz wierzenia dawnych mieszkańców tych terenów. Przygotuj się na niezapomnianą podróż w czasie i odkryj magiczne zakątki Wielkiej Brytanii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła:
- naszeszlaki.pl,
- medievalheritage.eu,
- archhighland.org.uk
- historicenvironment.scot
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?