IPT - pasek artykułowy

Wilki w polskich Karkonoszach! Ekspert wyjaśnia, skąd się wzięły, ile ich jest i jaką rolę pełnią w środowisku

Emil Hoff
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W polskich Karkonoszach żyje stado wilków liczące już kilkanaście osobników. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN) od trzech lat obserwują i dokumentują życie tej grupy rodzinnej za pomocą fotopułapek. W 2023 roku urodziło się 11 młodych wilków, z których 10 przeżyło. Stado nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani zwierząt gospodarskich.

Spis treści

Ile jest wilków w Karkonoszach?

Zastępca dyrektora KPN ds. ochrony przyrody, Dariusz Kuś, w rozmowie z PAP podkreślił, że życie tej grupy rodzinnej wilków, które zadomowiły się w polskiej części Karkonoszy, jest od trzech lat obserwowane i szczegółowo dokumentowane przez system fotopułapek.

Wilk europejski
Leśnicy Karkonoskiego Parku Narodowego już od lat obserwują życie wilczej rodziny, która przemierza leśne szlaki. artush, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

- W tym roku jeszcze nie mamy wyników obserwacji, ale w 2023 roku urodziło się 11 młodych, z których 10 osobników przeżyło. W stadzie jest też kilka starszych osobników, więc w sumie liczy ono kilkanaście wilków - powiedział Kuś.

Stado wilków żyje głównie na terenie KPN, ale także w jego otulinie, ponieważ zwierzęta nie trzymają się administracyjnych granic. Wilki poruszają się w naturalnym cyklu za dziką zwierzyną, która zimą i wiosną przebywa niżej, a latem i jesienią przenosi się w wyższe partie gór.

Specjaliści oceniają, że wilki dotarły do Karkonoszy przez Bory Dolnośląskie z niemieckiej Saksonii. Stado w polskiej części tych gór nie jest jedyne; drugie żyje po czeskiej stronie. Niedawno czeskie władze informowały, że po raz pierwszy odnotowano narodziny trzech młodych osobników.

Wilki a zwierzęta gospodarskie. Czy zachodzi konflikt interesów?

Dariusz Kuś zaznaczył, że stado wilków w Karkonoszach nie jest konfliktowe i nie stanowi zagrożenia dla zwierząt gospodarskich.

- Ta rodzina w ogóle nie jest konfliktowa - mówi Kuś w rozmowie z PAP. - Nie ma np. ataków na zwierzęta gospodarskie, których zresztą w okolicach parku nie ma zbyt wiele. Park współpracuje z dwoma hodowcami, którzy wypasają na obszarze parku owce i krowy. I w związku z tym wypasaniem nie było dotąd żadnych incydentów.

Dzięki zwyczajom żywieniowym wilków park zrezygnował z prób regulacji populacji jeleniowatych, dzików czy muflonów przez myśliwych. Wilki wykonują tę pracę bardzo skutecznie, więc pomoc myśliwych nie jest już potrzebna.

Wilki a ludzie

Zastępca dyrektora KPN ds. ochrony przyrody podkreślił również, że nie odnotowano dotąd żadnych groźnych incydentów związanych ze spotkaniami wilków z ludźmi.

- Jeśli ktoś nam zgłasza, że widział wilka, to zwykle dzieje się to wówczas, gdy wędruje szlakami nocą. Dlatego zwracamy uwagę, by tego nie robić nocą, ponieważ wszystkie zwierzęta w parku muszą mieć czas, by się przemieścić i zejść z drogi turyście. Innym zagadnieniem są wędrówki z psami, które zawsze powinny być na smyczy. Trzeba też pamiętać, że tylko część szlaków w parku jest dostępna dla psów - powiedział Kuś.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Czytaj też: 7 zaskakujących ciekawostek o Karkonoszach. Kiedy wysłano pierwszą pocztówkę z Karpacza, co liczył Liczyrzepa?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Wilk jak wyczuje łatwą zdobycz w okolicach ludzkich siedlisk to ich nie opuści, podobnie robi człowiek uczęszczając do najbliższych i tańszych sklepów.

Po jakimś czasie wilk znowu przegra.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży