MKTG IPT - pasek artykułowy

Winnice w Polsce: pomysły na weekend dla miłośników wina. Która jest największa? W których można nocować? Sprawdź darmowe mapy winnic

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zaczyna się sezon winobrania, a to oznacza imprezy winiarskie, organizowane w całej Polsce. Które krajowe winnice najbardziej wato odwiedzić z tej okazji? Gdzie planowane są festyny i degustacje? W których winnicach można przenocować? Jak szybko i łatwo zlokalizować najbliższą winnicę? Podpowiadam! Zapraszam do krótkiego przewodnika po winnicach w Polsce.

Spis treści

Enoturystyka, czyli winnice w Polsce, które najbardziej warto odwiedzić

Zwiedzanie winnic i winnych regionów, połączone z degustacją różnych odmian wina, to tzw. enoturystyka. Ten rodzaj podróżowania i wypoczynku staje się coraz popularniejszy w Polsce. Nic dziwnego – mamy przecież tradycje winiarskie, sięgające X w. Obecnie w Polsce działa ponad 580 winnic, w których uprawia się łącznie ok. 70 różnych szczepów winogron.

Winogrona dojrzewające w Winnicy Samorządowej w Zaborze
Sprawdź, które winnice w Polsce najbardziej warto odwiedzić, by zdegustować najpyszniejsze wina, pozwiedzać hale produkcyjne, a nawet przenocować w otoczeniu niezliczonych krzewów winorośli. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Tak się składa, że właśnie na przełomie sierpnia i września najbardziej warto zwiedzać polskie winnice. Dlaczego? Właśnie wtedy zaczyna się sezon na winobranie i w wielu miejscowościach w Polsce organizowane są z tej okazji imprezy i festiwale winne ze zwiedzaniem winnic i degustacjami najlepszych polskich win. Najbardziej znane jest Winobranie w Zielonej Górze, ale w całej Polsce możesz znaleźć podobne, choć mniejsze imprezy.

Które winnice w Polsce najbardziej warto odwiedzić? W których winnicach można nocować? Jak szybko i łatwo znaleźć winnicę położoną w twojej okolicy, żeby nie trzeba było daleko jeździć? Poniżej znajdziesz przewodnik po najciekawszych polskich winnicach w sam raz na weekend pod znakiem enoturystyki.

Ile jest winnic w Polsce? Jak znaleźć najbliższą? Darmowe mapy polskich winnic

Żeby zaplanować wycieczkę do winnicy na zwiedzanie, winobranie i degustację, może nawet połączone z noclegiem, trzeba najpierw sprawdzić, gdzie leży najbliższa winnica, lub jakaś konkretna, która cię zainteresowała.

Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z darmowych map polskich winnic, dostępnych online.

Piotr Przybek stworzył i udostępnił na portalu Winogrodnicy.pl wspaniałą mapę 582 polskich winnic. Każda winnica jest opisana i można się dowiedzieć, jakie szczepy winogron uprawia się na jej terenie – wystarczy kliknąć w znacznik. Są też odnośniki do stron internetowych poszczególnych winnica. Mapa Piotra Przybka pozwala szybko sprawdzić, jakie winnice leżą w twojej okolicy. Możesz też znaleźć opis konkretnej winnicy za pomocą spisu alfabetycznego wszystkich upraw umieszczonych na mapie.

A może uwielbiasz wina z konkretnego szczepu winogron? Użyj zakładki Mapa Odmian, w której znajdziesz alfabetyczny spis szczepów winogron. Wybierz swój ulubiony, a na mapie wyświetlą się winnice, w których ten właśnie szczep jest uprawiany.

Winnice w Polsce z noclegiem. Jak sprawdzić, czy winnica oferuje pokoje dla gości?

Spędzenie całego dnia i nocy w winnicy to gratka dla miłośników wina, winogron i w ogóle agroturystyki. Niestety, nie każda winnica oferuje turystom możliwość noclegu.

Można jednak łatwo sprawdzić, w których gospodarstwach będzie można przenocować. Służy do tego zaawansowana technicznie mapa winnic, dostępna na portalu Otovino.

Możesz tam wybrać konkretną kategorię winnicy, jaka ma się wyświetlać na mapie, np. z noclegiem, z restauracją, z degustacją bez wcześniejszego umawiania, a nawet winnice z atrakcjami dla dzieci czy szlakami turystycznymi w okolicy. Możesz też ustawić widełki cenowe dla wina sprzedawanego na miejscu w winnicach.

Wśród polskich winnic z noclegami znajdują się np. :

  • Agat
  • Celtica
  • Jaworowo
  • Lipka Wielka
  • Na Leśnej Polanie
  • Siedem Wzgórz
  • Turnau
  • Vanellus
  • Winnica Braci Czart
  • Żabi Raj
Winnica Samorządowa w gminie Zabór
W Polsce działa obecnie prawie 600 winnic. Większość organizuje zwiedzanie i degustacje, a w niektórych da się nawet przenocować. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Największe winnice w Polsce. Która ma rekordową powierzchnię?

Może chcesz się wybrać na wycieczkę do naprawdę rozległej winnicy, gdzie wino produkuje się na wielką skalę, a nawet eksport? Zobaczyć szeregi winnych krzewów, ciągnące się aż po horyzont? Jeśli tak, zobacz poniżej TOP 10 największych polskich winnic pod względem powierzchni upraw:

  1. Turnau – 34 ha
  2. Samorządowa w Zaborze – 33,40 ha
  3. Srebrna Góra – 28 ha
  4. Charbielin - 27 ha
  5. Jaworek – 18,50 ha
  6. Dom Bliskowice – 12,50 ha
  7. Kamil Barczentewicz – 12,50 ha
  8. Gostchorze – 11 ha
  9. Silesian – 11 ha
  10. Aris – 10,20 ha

Najlepsze winnice w Polsce. Sprawdź, gdzie warto zaplanować weekendową wycieczkę pod znakiem wina

W Polsce nie brak pięknych i wyjątkowych winnic, które warto odwiedzić w sezonie winobrania.

Poniżej znajdziesz krótki przegląd polskich regionów winiarskich z opisem najważniejszych imprez cyklicznych dla miłośników wina i najciekawszych winnic.

Historyczny Śląsk

Wiele winnic działa na zboczach malowniczych Wzgórz Trzebnickich. Wśród 20 regionalnych winnic prowadzi Dolnośląski Szlak Piwa i Wina. Warto odwiedzić Wrocław w dniach 7-8 września 2024, gdy w mieście odbędzie się festiwal Winiarze i Przyjaciele.

Z winnic warto odwiedzić np. Jaworek w Miękini koło Środy Śląskiej. Winogrona zbiera się tu ręcznie, a gotowe wina można degustować w eleganckiej restauracji. Dostępne są tez pokoje gościnne.

Małopolska

Najwięcej winnic znajduje się w okolicach Krakowa. Małopolski Szlak Winny łączy ok. 50 z nich. Do najciekawszych winnic regionu należą:

  • Srebrna Góra – to winnica oo. Kamedułów na krakowskich Bielanach, jedna z największych w Polsce. Wytwarza się tu m.in. tradycyjne wino świętomarcińskie (młode), pite w dniu uroczystości patrona, czyli 1 listopada.
  • Wieliczka – winnica znajduje się nad kopalnią soli, słynie z pysznych win wytwarzanych w pełni ekologicznie, bez użycia chemii.
  • Jura – winnica zachwyca nowoczesną architekturą i tarasem z pięknymi widokami
  • Lorek - to część gospodarstwa agroturystycznego Koziarnia, a w samej winnicy, oprócz wina, możecie degustować też lokalne cydry, sery, wędliny i chleby.

Podkarpacie

Na podkarpaciu miłośnicy turystyki winnej mają do wyboru mnóstwo winnic i aż dwa szlaki winne.

Najwięcej winnic położonych jest w okolicach Jasła. Jasielski Szlak Winny łączy 16 winnic, do tego w sierpniu w Jaśle obchodzone są Międzynarodowe Dni Wina. Można też wybrać się na wycieczkę Karpackim Szlakiem Wina, który łączy z kolei 20 gospodarstw.
Najciekawsze winnice regionu to np.:

  • Winnica Półtorak - położona jest na szczycie Pańskiej Góry koło Witryłowa. Uprawia się tu winorośl, ale też borówkę i różę jadalną.
  • Winnica Widokowa w Komborni – zachwyca jej taras widokowy, z którego rozciąga się panorama Bieszczad. Degustuje się tu wina, sery, a nawet gorącą czekoladę z Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie.
  • Winnica Zamkowa – można tu degustować wino z widokiem na zamek Kamieniec, którego historia zainspirowała Aleksandra Fredrę do napisania „Zemsty”.
Winogrona dojrzewające w winnicy
Tradycje winiarskie w Polsce sięgają X w. Dziś uprawia się u nas ok. 70 różnych szczepów winogron. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Polska centralna

Winnice skupione są w okolicach Kazimierza Dolnego i Sandomierza, w Dolinie Dolnej Wisły od Annopola do Puław.

W miastach wnętrza Polski organizowanych jest co roku wiele imprez winiarskich.

  • Z winnic słynie np. Janowiec, gdzie co roku w maju obchodzone jest Święto Wina.
  • W Kazimierzu Dolnym z kolei w weekend 31 sierpnia – 1 września 2024 odbędzie się impreza Kazimierska Winobranie z różnego rodzaju wydarzeniami i zabawami spod znaku degustacji lokalnych win.
  • W weekend 16-17 listopada miłośnicy turystyki winnej powinni odwiedzić Sandomierz, gdzie na rynku odbędzie się Święto Młodego Wina.

Które winnice centralnej Polski najbardziej warto odwiedzić?

W okolicach Kazimierza Dolnego:

  • Kazimierskie Wzgórza – winnica oferuje łączoną degustację 6 win i 6 produktów regionalnych, w tym serów i wędlin.
  • Winnica Kamila Barczentewicza – uprawia się tu 6 rożnych szczepów winogron, wino dojrzewa w specjalnych zbiornikach, przypominających wielkie betonowe jaja.

W okolicach Sandomierza:

  • Winnica Świętego Jakuba – znajduje się przy klasztorze dominikanów w Sandomierzu. Tutejsze tradycje wytwarzania wina sięgają XIII w.
  • Winnica Płochockich – wytwarza się tu m.in. wina pomarańczowe (z jasnych winogron macerowanych ze skórkami). Nad winiarnią znajduje się pensjonat, oferujący gościom noclegi.
  • Dwór Sanna – przy winnicy działa też stadnina konin i hotel, w którym można zatrzymać się na noc i tym samym zorganizować sobie cały weekend pod znakiem wina.
  • Winnica Nad Jarem – to kolejna dobra winnica i winiarnia, przy której działa też pensjonat.

Polska zachodnia

W woj. lubuskim i wielkopolskim panują wyjątkowo dobre warunki klimatyczne do uprawy wina. Nic dziwnego, że nie brak tu winnic, które można zwiedzać, podążając Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Warto też zajrzeć do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, które zajmuje się popularyzacją historii i kultury wina w Polsce.

Jeśli chodzi o imprezy winne, najsłynniejsze jest Winobranie w Zielonej Górze (7-15 września 2024), a także Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic, organizowany w tym samym mieście w maju i czerwcu. W czerwcu można też wziąć udział w Festiwalu Polskich Win Musujących w Krośnie Odrzańskim.

Ciekawe winnice w regionie:

  • Stara Winna Góra – przy winnicy działa Winny Dworek z restauracją i pokojami gościnnymi.
  • Restauracja Miłosz w Łazie – uprawia się tu 20 różnych szczepów wina.

Północna Polska

Winnice znaleźć można nawet nad samym Bałtykiem. Najwięcej znajduje się ich w dolnym biegu Odry. Lokalne tradycje winiarskie celebruje się w czasie Festiwalu Wina na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, organizowanym co roku w maju.

Ciekawe winnice w regonie:

  • Winnica Turnau w Baniewicach, prowadzona przez Grzegorza i Zbigniewa Turnaów, to największa uprawa wina w Polsce. Od założenia w 2011 r. rozrosła się do 34 ha. Można się tu zatrzymać na nocleg w pokojach gościnnych, a także wziąć udział w degustacjach organizowanych w eleganckich salach, a nawet wysłuchać okazjonalnych koncertów, organizowanych na terenie winnicy.
  • Winnice Kojder w Babinku – leżą w otulinie Szczecińskiego Park Krajobrazowego, więc widoki są wyjątkowo ładne. Można tu zwiedzać uprawy winorośli i degustować wino, na razie bez możliwości noclegu.
Widok ze wzgóza na winnicę
Enoturystyka, czyli turystyka winna, to świetny sposób na weekend na koniec wakacji. Na przełomie sierpnia i września trwa sezon na winobranie, a z nim wiąże się wiele imprez winiarskich, organizowanych w całej Polsce. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży