IPT - pasek artykułowy

Woda to żywioł! Nie lekceważ zagrożeń

Karolina Wrońska
Jeżeli będziemy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa nad wodą, nasze wakacje wcale nie będą nudne
Jeżeli będziemy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa nad wodą, nasze wakacje wcale nie będą nudne 123rf
Ledwo zaczęło się lato, gdy z całej Polski zaczęły napływać doniesienia o ofiarach utonięć. Najczęściej winą jest brawura lub nieuwaga. Jak mądrze i bezpiecznie odpoczywać nad wodą.

Każdy dobry pływak wie, że są sytuacje, kiedy nawet znakomita technika i warunki fizyczne nie pomogą i człowiek w wodzie może znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia. Niestety, wiele osób lekceważy zasady bezpiecznego korzystania z rzek, jezior, morza, a nawet basenów. Co gorsza, dotyczy to osób w każdym wieku. I niestety, wciąż zdarzają się niefrasobliwi rodzice, którzy pozwalają dzieciom korzystać z niestrzeżonych kąpielisk lub nie sprawują należytej opieki nad pociechami na plażach strzeżonych.

Od lat ratownicy wodni powtarzają te same uniwersalne prawdy, których przestrzeganie sprawia, że nasz letni wypoczynek nad wodą nie przerodzi się w koszmar. Wbrew potocznym wyobrażeniom, człowiek tonie po cichu i na dodatek w ciągu kilku-kilkunastu sekund. Jak więc zachowywać się nad wodą, by bezpiecznie wrócić do domu?

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Nigdy, pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, a także leków, po których nie można prowadzić samochodu. Osoby pod wpływem alkoholu to największa grupa tonących. Nie ma znaczenia, czy chodzi o „małe piwo” czy butelkę wódki. Nawet osoba będąca na lekkim rauszu ma kłopoty z koordynacją ruchów, a to kluczowa sprawa w wodzie.

Nie skacz do wody na główkę w miejscach, których nie znasz. Dno i głębokość wody może zmienić się z roku na rok, a nawet - w przypadku panującej suszy - z miesiąca na miesiąc.

Absolutnie nigdy nie skacz do wody ze sprzętów pływających: kajaków, łódek czy rowerów wodnych. Po pierwsze, może się on przewrócić na wodzie, a ponadto grozi to szokiem termicznym. Ciało na słońcu może się nagrzać nawet do 40 stopni. Skok do wody zimniejszej o 20 stopni (a pamiętajmy, że im głębiej, tym woda zimniejsza i może mieć nawet 10-15 stopni) wywołuje głęboki szok, który nie pozwala wypłynąć na powierzchnię nawet wybitnemu pływakowi.
Nie przeceniaj swoich umiejętności i zawsze czytaj regulamin plaży, na której odpoczywasz. Jeśli podejmujesz się wyzwania - np. przepłynięcia akwenu wszerz - musisz mieć asekurację, czyli osobę, która będzie obok płynąć łódką. Jeśli przecenisz swoje siły, pomoże ona dopłynąć bezpiecznie do najbliższego brzegu.

Nie wypływaj na materacu daleko od brzegu, zwłaszcza na morzu. Prądy mogą znieść materac w miejsce, z którego niemożliwy będzie powrót o własnych siłach. Nie pozwalaj dzieciom samotnie pływać na materacu.

Nie wchodź do wody w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje silny wiatr i na morzu lub jeziorze są duże fale.

Nie spuszczaj nawet na chwilę oczu z dzieci, zwłaszcza tych małych. Wystarczy, że maluch się potknie - nawet w bardzo płytkiej wodzie - zachłyśnie - i nieszczęście gotowe. Należy też uczyć dzieci od małego, że woda jest groźnym żywiołem i nie można jej lekceważyć. Ponadto należy tłumaczyć, że rzeki, jeziora czy morze mogą być niebezpieczne nawet dla dobrego pływaka wyszkolonego na krytym basenie.

Zagrożeniem - dla dorosłych, a nawet i korzystających z wakacyjnej wolności nastolatków - może być też sprzęt wodny. Na wielu kąpieliskach można wypożyczyć kajaki, łódki, skutery czy rowery wodne. Aby nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo:

  • Sprawdź, czy sprzęt nie jest uszkodzony - kajak nie przecieka, a rower wodny ma dobrze działający napęd.
  • Podczas pływania kajakiem obowiązkowo musisz mieć na sobie kamizelkę ratunkową.
  • Nie wypływaj podczas złej pogody: gdy zbliża się burza, wieje wiatr i są duże fale.
  • To oczywistość, ale zawsze warto przypomnieć - bądź trzeźwy.

Najgroźniejsze jest morze

Kąpiel w jeziorze, stawie czy rzece też może być niebezpieczna - zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na plażę niestrzeżoną. Jednak nad morzem na nieostrożnych plażowiczów czyha najwięcej zagrożeń. Bałtyk jest niezbyt wielkim morzem, słabo zasolonym i dość płytkim. To nie oznacza jednak, że powinniśmy go lekceważyć.

Jednym z zagrożeń są fale - często uwielbiane przez plażowiczów, którzy podskakują, by przed nimi uciec. To bardzo niebezpieczna zabawa, zwłaszcza jeśli się potkniemy i stracimy grunt pod nogami. Dodatkowo często wywołują one tzw. cofkę. Fala przewraca człowieka, i wciąga go pod wodę w taki sposób, że nie sposób wypłynąć na powierzchnię, nawet jeśli znakomicie pływamy. Z tego też powodu nie należy pływać w pobliżu falochronów (tam często następuje gwałtowne obniżenie terenu, gdyż fale uderzając w konstrukcję, żłobią dno.

Poważnym zagrożeniem - nawet podczas dobrej pogody - są w morzu prądy strugowe. Chwilę po tym, gdy fale uderzają w brzeg, woda natychmiast wraca z powrotem do morza. Tworzy się struga wodna, czasami bardzo silna, która może powalić dziecko, a nawet dorosłego i wciągnąć go na głębszą wodę. Większość utonięć nad Bałtykiem jest spowodowana właśnie prądami strugowymi.

Pamiętajmy też, że wywieszona przez ratowników czerwona flaga zawsze oznacza, że kąpiel jest kategorycznie zabroniona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży