IPT - pasek artykułowy

Wojna na Ukrainie: branża turystyczna pomaga. Hotelarze dają uchodźcom dach nad głową, wyżywienie i pracę

Emil Hoff
Emil Hoff
Przedstawiciele szeroko pojętej branży turystycznej w Polsce i na świecie zabrali się do pomocy Ukraińcom. Poszukiwani są kierowcy, tłumacze, lekarze i najemcy. W zbiórkach i zrzutkach pomóc może każdy. Internauci zorganizowali akcję masowego fikcyjnego najmu noclegów w Kijowie, by wspomóc Ukraińców; w kilku miastach Europy ulice, przy których stoją rosyjskie ambasady, zmieniły nazwy. Hotelarze masowo pomagają uchodźcom: przyjmują ich pod swoje dachy, karmią, wyposażają, pojawiają się oferty pracy.
Przedstawiciele szeroko pojętej branży turystycznej w Polsce i na świecie zabrali się do pomocy Ukraińcom. Poszukiwani są kierowcy, tłumacze, lekarze i najemcy. W zbiórkach i zrzutkach pomóc może każdy. Internauci zorganizowali akcję masowego fikcyjnego najmu noclegów w Kijowie, by wspomóc Ukraińców; w kilku miastach Europy ulice, przy których stoją rosyjskie ambasady, zmieniły nazwy. Hotelarze masowo pomagają uchodźcom: przyjmują ich pod swoje dachy, karmią, wyposażają, pojawiają się oferty pracy. Adam Jastrzębowski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Wojna na Ukrainie trwa, a do Polski ściągają nieprzebrane tłumy uchodźców. Branża turystyczna włączyła się do akcji pomocowej i robi to, co wychodzi jej najlepiej – zajmuje się transportem i noclegami. Nie trzeba jednak być hotelarzem czy kierowcą autokaru, by dołożyć swoją cegiełkę i ulżyć choć trochę ludziom napadniętym przez putinowską Rosję. Każdy może pomóc – przekonują koordynatorzy akcji pomocy uchodźcom.

Spis treści

Turystyka nie tylko do wypoczynku. Wojna na Ukrainie odsłoniła inne oblicze branży

Chociaż biura podróży i firmy przewozowe kojarzą się raczej z błogim wypoczynkiem, ledwie kilka godzin po wdarciu się armii rosyjskiej na Ukrainę polskie formy z branży turystycznej zaczęły działać na rzecz łagodzenia skutków tej napaści.

Przedstawiciele polskiej branży turystycznej organizują pomoc dla Ukrainy i Ukraińców. Hotele, hostele i pensjonaty, schroniska turystyczne, nawet hotele SPA organizują noclegi i mieszkania dla uchodźców z bombardowanej przez Rosję Ukrainy. Piloci wycieczek pomagają jako tłumacze, a animatorzy zajmują uwagę dzieci, które musiały opuścić swoje domy i uciec do obcego kraju. Przewoźnicy autokarowi i PKP odbierają uchodźców znad granicy.

Z każdą godziną kolejne firmy i stowarzyszenia ogłaszają gotowość do pomagania uchodźcom. Biura podróży, takie jak Itaka i Rainbow, pomagają wracać do Europy tym Ukraińcom, których wojna została na zagranicznych wakacjach. TUI dodatkowo wpłaciło sporą sumę na Polską Akcją Humanitarną.

Linie Wizz Air ogłosiły, że dla uchodźców przebywających w krajach sąsiadujących z Ukrainą (Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia) przygotowały aż 100 tys. bezpłatnych miejsc na loty europejskie w marcu. Loty można rezerwować TUTAJ.

Portal Nowowanie.pl uruchomił nową funkcję "Nocleg dla Ukrainy", dzięki której właściciele obiektów noclegowych czy pokoi mogą szybko i sprawnie zgłaszać miejsca oferowane uchodźcom.

Uber, Flixbus i inne firmy przewozowe zaoferowały transport uchodźców spod granicy. Obywatele Ukrainy do końca marca mogą korzystać za darmo z usług m.in. PKP, Kolei Mazowieckich, Wielkopolskich, Dolnośląskich i Śląskich.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna we współpracy z wrocławskim Kolejkowem zorganizowały świetlicę dla ukraińskich dzieci, która zaczęła działać w poniedziałek 7 marca 2022. Będzie czynna od pon. do pt. w godz. 10-15 w Kolejkowie, na I piętrze Sky Tower. Dziećmi w wieku 5-14 lat zajmować się będą wolontariusze mówiący po ukraińsku. Kontakt: [email protected].

Hotelarze na pomoc uchodźcom

Portal Nocowanie.pl przeprowadził ankietę wśród 2 tys. właścicieli obiektów hotelowych z całej Polski. Wynika z niej, że niemal wszyscy chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy, a aż 70% zgłosiło gotowość udzielenia noclegów za darmo. Hotelarze zapewniają uchodźcom nie tylko mieszkanie, ale też całodzienne wyżywienie i zaopatrzenie, jak koce czy leki. Najczęściej nie ogłaszają oferty pomocowej na swoich stronach internetowych, lecz raczej kontaktują się z władzami lokalnymi, które przekierowują do nich uchodźców.

Z ankiety wynika również, że polscy hotelarze chętnie pomogą Ukraińcom także w inny sposób: zatrudniając ich chwilowo, czasowo lub na stałe. Nadchodzi sezon turystyczny, po raz pierwszy od dwóch lat z grubsza wolny od koronawirusa, i w branży potrzebna jest każda para rąk do pracy. Zatrudnienie to jedna z pierwszych rzeczy, o jaką proszą ukraińscy uchodźcy po schronieniu się w Polsce.

Postawa przedsiębiorców i samorządowców wobec fali uchodźców z Ukrainy zrobiła duże wrażenie także na rządzących i opozycji. Do Sejmu trafił opozycyjny projekt ustawy, mającej aktywizować także państwowe ośrodki wypoczynkowe, w tym obiekty Polskiego Holdingu Hotelowego.

Grupa Kapitałowa Polski Holding Hotelowy poinformowała, że także państwowe ośrodki nie pozostają bierna, a od początku Wojny na Ukrainie w obiektach PHH zorganizowano już przeszło 30 tys. noclegów dla uchodźców. Jednorazowo dostępnych i zgłoszonych do Urzędów Wojewódzkich jest ok. 3 tys. miejsc w obiektach PHH.

Turystyka Ukrainie: skoordynowany wysiłek na rzecz uchodźców

Ogólnopolski portal dla osób chcących pomagać uchodźcom i samych uchodźców został uruchomiony przez Kancelarię Premiera – to pomagamukrainie.gov.pl. Można tam znaleźć instrukcje, kontakty, telefony i sprawdzone zbiórki, umożliwiające niemal natychmiastowe włączenie się do pomocy.

Pomoc finansowa i logistyczna polskiej branży turystycznej koordynowana jest obecnie przez Turystyczną Organizację Otwartą (TOO) za pomocą nowo założonego portalu Turystyka dla Ukrainy.

Jak piszą założyciele i administratorzy portalu:

- Podróże to nasze życie. Kochamy świat i ludzi. A teraz właśnie ludzie potrzebują naszej szybkiej pomocy.

- Co my, ludzie turystyki, możemy zrobić tu i teraz? To, co potrafimy najlepiej, to, co robimy z powodzeniem od lat. Zorganizować transport i nocleg.

Członkowie i wolontariusze TOO oraz innych grup działających przez portal Turystyka dla Ukrainy, pomagają Ukraińcom na cztery sposoby:

  • Organizują im transport do Polski
  • Organizują im noclegi
  • Organizują pomoc lekarzy, tłumaczy i prawników.
  • Zbierają dary na potrzeby uchodźców

Do 28 lutego 2022 dzięki ich pracy udało się przewieźć bezpiecznie do polski ponad 2 tys. uchodźców, przewieźć na Ukrainę 11 busów transportem humanitarnym i zebrać 4 tony darów dla uchodźców.

Branża turystyczna nie przestaje pomagać, a organizatorzy akcji Turystyka dla Ukrainy stale poszukują wolontariuszy. Obecnie TOO szuka do pomocy:

  • Kierowców i firmy przewozowe
  • Tłumaczy, prawników i lekarzy
  • Osób dysponujących lokalami do kwaterowania potrzebujących

Osoby chcące pomóc Ukraińcom proszone są o zgłoszenie online przez wypełnienie krótkiego formularza, dostępnego TUTAJ.

Można także skontaktować się z działaczami TOO:

Punkty zbiórek i informacji dla wolontariuszy i osób szukających pomocy znajdują się w Warszawie, Krakowie, Przemyślu, Łodzi, Gdańsku i Kielcach (dokładnie adresy są dostępne na portalu).

Każdy może pomóc. Różne formy pomagania uchodźcom z Ukrainy

Nie trzeba być kierowcą, hotelarzem czy lekarzem, by pomagać. Pieniądze na pomoc można przelać na konto TOO z dopiskiem „Ukraina”. Obecnie przeznaczane są na zakup paliwa potrzebnego do transportu uchodźców do Polski.

Bank PKO BP
86102010130000000204442018

Turystyczna Organizacja Otwarta Stowarzyszenie
Instalatorów 5/3,
02-237 Warszawa

Link do zrzutki internetowej znajduje się TUTAJ.

Portal Turystyka Ukrainie zamieścił także wskazówki dla osób, które chcą pomagać, ale nie są pewne, jak się do tego zabrać. Oto kilka pomysłów:

  • Pomagajcie lokalnie. Zamiast jechać pod granicę, poczekajcie, aż autokary i pociągi dowiozą uchodźców do Waszego miasta. Możecie odebrać ich na miejscu i zawieść do wyznaczonego miejsca pobytu. Uchodźcy mogą też potrzebować pieniędzy na doraźne zakupy.
  • Organizujcie miejsca pobytu dla uchodźców. Jeśli uda Wam się zorganizować pokój dla uciekających przed wojną Ukraińców, zawiadomcie o tym TOO za pomocą maila lub telefonu kontaktowego.
  • Przekazujcie dary. Potrzebne jest przede wszystkim jedzenie, leki przeciwbólowe i uspokajające, śpiwory, ubrania dla dzieci i dorosłych, środki higieny, generatory prądu i powerbanki, karma dla psów i kotów.

Najnowsze informacje o postępach akcji pomocowej można znaleźć na facebookowym profilu TOO, dostępnym TUTAJ.

Szukasz pomocy? Zajrzyj tutaj

Osoby poszukujące pomocy mogą wypełnić TEN FORMULARZ, dostępny także w języku ukraińskim.

Aktualny rozkład pociągów z Ukrainy do Polski dostępny jest w TEJ zakładce.

Szczegółowe zasady obowiązujące na przejściach granicznych zamieszczono w TEJ zakładce.

Nie tylko Polska. Airbnb i Couchsurfing oferują pomoc Ukraińcom

Także międzynarodowe firmy przejęły się losem uchodźców z Ukrainy. Prezes Airbnb, Brian Chesky, zapowiedział na Twitterze, że firma przygotowuje się do sfinansowania nawet 100 tys. miejsc noclegowych dla uchodźców. Osoby zainteresowane udzieleniem noclegu mogą zgłosić się przez profil gospodarza na stronie Airbnb, dostępne są także zbiórki pieniężne.

Serce okazali nie tylko właściciele, ale i użytkownicy portalu Airbnb. W geście solidarności z Ukraińcami zaczęli masowo rezerwować noclegi w ogarniętym wojną kraju - w hotelach, pensjonatach, domkach i mieszkaniach, które mogą już nie istnieć, zniszczone rosyjskimi bombami. Oczywiście żadni turyści nie przyjeżdżają na Ukrainę. To fikcyjny wynajem, ale prawdziwe pieniądze trafiają do kieszeni właścicieli biznesów i wspierają walczący naród. Airbnb nie tylko nie ogranicza fikcyjnych wynajmów, ale zniosło też opłaty serwisowe, dzięki czemu cała kwota wpłacona przez "najemcę" trafia do właściciela.

Serwis Couchsurfing, pozwalający turystom i podróżnikom sprawnie organizować nocleg, zniósł dla Ukraińców opłaty i limit wiadomości, by mogli pozostawać w kontakcie i łatwiej wyszukiwać sobie noclegi.

Egipt gwarantuje dach nad głowami turystom, którzy nie mogą wrócić z powodu wojny

Niektóre kraje pozaeuropejskie także przejęły się sytuacją w Europie choćby dlatego, że ich los związany jest turystyką. Egipt niepokoi się o odcięcie turystów z Ukrainy i Rosji, oferuje jednak pomoc tym, którzy utknęli na jego terenie z powodu wzajemnego zamknięcia przestrzeni powietrznej UE i Federacji Rosyjskiej. Jak ogłosiły władze kraju, wszyscy turyści z Ukrainy i Rosji, uziemieni w Egipcie, będą mogli pozostać w swoich hotelach do czasu zniknięcia zagrożenia.

Wielojęzyczna infolinia dla turystów w Egipcie dostępna jest pod numerem 19654.

Światowa Organizacja Turystki potępia Rosję

Światowa Organizacja Turystki (UNWTO) jednogłośnie potępiła agresję Rosji na Ukrainę. Na wniosek Ukrainy, Polski, Litwy, Słowenii i Gwatemali na 8 marca 2022 UNWTO zaplanowała specjalne posiedzenie w Madrycie, na którym podjęta zostanie decyzja, czy należy w ogóle wykluczyć Rosję z organizacji.

Jak tłumaczą przedstawiciele UNWTO, turystyka służy zbliżaniu ludzi i zacieśnianiu więzów między mieszkańcami świata; wojna jest tego dokładnym przeciwieństwem, a kto ją wszczyna, sprzeniewierza się wszelkim wartościom UNWTO.

Nazwy ulic są zmieniane na całym świecie - w poparciu dla Ukrainy i na złość Rosji

Uważni podróżni już po pierwszych dniach wojny na Ukrainie mogli zauważyć, że konflikt miał niezwykły wpływ na topografię kilku europejskich miast. Czeska Praga, Wilno, Ryga i Tirana zmieniły nazwy ulic, przy których stoją rosyjskie ambasady, na takie, które jasno wyrażają sprzeciw wobec agresji i poparcie dla Ukrainy.

W Tiranie ambasada Federacji Rosyjskiej stoi więc przy ulicy Wolnej Ukrainy, w Wilnie i Pradze przy Bohaterów Ukrainy, w Rydze przy ul. Niepodległej Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży