IPT - pasek artykułowy

Woliński Park Narodowy zachwyca! Gdzie jest i co warto w nim zobaczyć? Najważniejsze informacje, atrakcje, bilety wstępu

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0 Wikipedia.org / Merlin / CC BY-SA 3.0
Woliński Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Wyróżnia go przede wszystkim niesamowity krajobraz - wysokie klify czy wzgórza morenowe. To ulubione miejsce na wypoczynek wielu turystów. Jeżeli nigdy nie mieliście okazji odwiedzić tego miejsca, w artykule przedstawiamy garść najważniejszych informacji, opowiadamy o najciekawszych atrakcjach i historii Wolińskiego Parku Narodowego. Sprawdź też mapę i ceny biletów wstępu.

Spis treści

Woliński Park Narodowy słynie z wyjątkowych nadmorskich klifów - najwyższe z nich mają wysokość 93 metrów. Zwiedzający mogą tam dostrzec również kilkadziesiąt bagnistych wysepek i zachwycająco piękne, polodowcowe jeziora. Woliński Park Narodowy to obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich wielbicieli natury. Wszystkie najważniejsze informacje na temat parku znajdziecie w poniższym artykule.

Gdzie znajduje się Woliński Park Narodowy?

Woliński Park Narodowy położony jest w woj. zachodniopomorskim, a dokładniej w środkowo-wschodniej części wyspy Wolin, która jest największą polską wyspą. Zajmuje powierzchnię ponad 100 kilometrów kwadratowych. Park obejmuje obszar wód przybrzeżnych Bałtyku, a także archipelag wysp we wstecznej delcie Świny (cieśniny Morza Bałtyckiego - przyp. red.) wraz z wodami Zalewu Szczecińskiego. Powierzchnię Wolińskiego Parku Narodowego zajmują ekosystemy wodne (42,8 procenta), ekosystemy leśne (42,5 procenta) oraz ekosystemy wodne nieleśne (14,7 procenta).

Historia Wolińskiego Parku Narodowego

Woliński PN utworzono 15 marca 1960 roku, realizując tym samym pomysł leśnika Mieczysława Tarchalskiego - zasłużonego dowódcy oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie w trakcie II wojny światowej. Mieczysław Tarchalski zajął się wszystkim od podszewki - sporządził dokumentację, przygotował projekty i rozporządzenia. Chociaż leśnik miał zostać pierwszym dyrektorem Wolińskiego Parku Narodowego, sytuacja w kraju skutecznie to uniemożliwiła. Mieczysław Tarchalski był uznany za "wroga ludu”, a funkcję dyrektora i organizatora parku ostatecznie objął Leon Niedzielski.

Zwierzęta zamieszkujące WPN

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Karl Adami / CC BY-SA 4.0

W logo parku dumnie prezentuje się bielik zwyczajny i nie jest to przypadek. Wyspa Wolin, na której znajduje się Woliński PN, stanowi trasę przelotową ptaków wzdłuż Bałtyku. W parku występuje ponad 230 gatunków ptaków, w tym wcześniej wymieniony bielik zwyczajny czy muchołówka mała. Chociaż ptactwo stanowi istotną część fauny tego obszaru, znaleźć tam można też różnorodne owady (głównie chrząszcze i skoczogonki). Nie brakuje również ssaków - morświnów, fok szarych, borsuków, lisów, kun, saren i jeleni. Woliński Park Narodowy to także bezpieczna przystań dla płazów i ryb, szczególnie łososi i troci.

Roślinność parku

Tereny Wolińskiego PN gęsto porasta różnorodna roślinność. Zbocza stromych klifów przyozdobione są zaroślami rokitnika zwyczajnego. Występuje tam też roślinność typowa dla plaż nadmorskich: solanka kolczysta, rukwiel nadmorska, wydmuchrzyca piaskowa, czy honkenia piaskowa. To także idealne środowisko dla makroglonów takich jak zielenice, brunatnice czy krasnorosty. Część lądową parku zajmują oczywiście lasy - najczęściej występującym gatunkiem jest sosna, chociaż nie brak tam także buków czy dębów, świerków, modrzewia, daglezji czy brzozy. W obszarach ochrony ścisłej występuje wolińska buczyna storczykowa. To wielki skarb - drzewo to występuje bardzo rzadko, rosnąc jedynie wzdłuż nadbałtyckich klifów i wyłącznie na unikalnej glebie – naspie przyklifowej.

Atrakcje - co zobaczyć w Wolińskim Parku Narodowym?

Tak jak w przypadku wszystkich parków narodowych, naprawdę ciężko jest wybrać tylko kilka atrakcji wartych zobaczenia. Przez teren parku prowadzą piesze i rowerowe szlaki o różnych stopniach trudności oraz ścieżki przyrodnicze. W Wolińskim Parku Narodowym do dziś znaleźć można wiele śladów związanych z czasami wojny - bunkry i okopy. Pomijając opisane poniżej miejsca, uwagę należy zwrócić także na nadmorskie głazowisko: Głazy Piastowskie, Grodzisko Lubin i Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu, powstałe na terenie dawnego tajnego poligonu.

Jezioro Turkusowe

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Merlin / CC BY-SA 3.0

W czasach okupacji niemieckiej na obecnym terenie jeziora Turkusowego mieściło się wyrobisko kopalni kredy, jednak po wojnie Rosjanie zdemontowali wszystkie pozostałe maszyny. W 1948 roku Polacy zdecydowali się na ponowną eksploatację - wypompowano wodę, która zdążyła napłynąć i sprowadzono maszyny. Wydobycie złóż trwało kolejne 6 lat, jednak z powodu wyczerpującego się surowca zdecydowano o zaprzestaniu prac na tym terenie. Od roku 1954 dół zaczął stopniowo wypełniać się wodą, która wygląda na turkusową - stąd nazwa jeziora. Wrażenie spowodowane jest zalegającymi na dnie pozostałościami kredy i rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie.

Zagroda Pokazowa Żubrów

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Matio / CC BY-SA 3.0

Położona w środku lasu zagroda o powierzchni ok. 28 hektarów jest domem dla żubrów, które sprowadzono z terenów Puszczy Białowieskiej i Boreckiej. Pierwszymi lokatorami zagrody były Pomina, Podskakiewicz, Pomea i Podwyżka. W różnych okresach liczebność tych ogromnych ssaków waha się między 5 a 12 osobnikami, a co roku na terenie zagrody przychodzi na świat jeden lub dwa młode. W Wolińskim Parku Narodowym występują żubry wolińskie oraz białowiesko-kaukaskie (potomstwo ostatniego żubra kaukaskiego - przyp. red). Chociaż wolińskie żubry nie żyją na wolności, w zagrodzie stworzono dla nich wspaniałe warunki, włącznie ze specjalistyczną opieką weterynaryjną.

Latarnia Morska Kikut

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Tomasz Lerczak / CC BY-SA 4.0

Na początku ta latarnia morska nad Zatoką Pomorską pełniła zupełnie inną funkcję - była wieża widokową. W latach 60. XX wieku, z powodu problemów podejściowych dla statków zawijających do portu w Świnoujściu zdecydowano o przekształceniu jej właśnie w latarnię morską, którą stała się już 1962 roku. Latarnia Kikut położona jest na wzniesieniu Strażnica - dodatkowa wysokość zapewniła jej tytuł najwyżej położonego światła latarni na polskim wybrzeżu. To także jedyna w polsce latarnia samoobsługowa.

Bilety wstępu do Wolińskiego Parku Narodowego - ceny

Turystom zainteresowanym zwiedzaniem Wolińskiego Parku Narodowego z przewodnikiem udostępniono taką możliwość. Na terenie parku znajduje się 5 punktów objętych ofertą zwiedzania - Muzeum WPN, Żubrowisko, Kawcza Góra, Wzgórze Gosań, Wzgórze Zielonka i jezioro Turkusowe.

W zależności od wybranego programu zwiedzania i liczebności grupy ceny różnią się. Szczegółowy cennik dostępny jest na stronie internetowej Wolińskiego Parku Narodowego.

Podstawowe ceny biletów:
Muzeum WPN:

 • bilet normalny - 7 zł
 • ulgowy - 5 zł

Żubrowisko:

 • bilet normalny - 7 zł
 • bilet ulgowy - 5 zł
FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży