IPT - pasek artykułowy

Wracamy do szkół. bezpieczni na drodze

Karolina Wrońska
Nauczenie dzieci podstaw bezpiecznego poruszania się w okolicy jezdni to obowiązek każdego rodzica
Nauczenie dzieci podstaw bezpiecznego poruszania się w okolicy jezdni to obowiązek każdego rodzica 123RF
Wakacje nieubłaganie dobiegają końca. Wkrótce zakończy się czas letniej laby i dzieci wrócą do szkół. Często będą musiały same zmierzyć się z ruchem drogowym. Rolą rodziców jest nauczyć je zasad i reguł obowiązujących pieszych.

Już wkrótce początek roku szkolnego. Niektóre dzieci i nastolatki nie mogą się doczekać, kiedy spotkają klasowych przyjaciół, inne wolałyby, aby wakacje trwały cały rok. Jedni i drudzy już wkrótce staną przed poważnym zadaniem: będą musieli przemieszczać się między domem a szkołą.

Pamiętajmy, by zabrać dziecko z samochodu

Wożąc przedszkolaka, musimy jednak pamiętać o dwóch ważnych rzeczach: dziecko w aucie musi być przypięte pasami do dopasowanego do jego wieku - a przede wszystkim wzrostu - fotelika. Druga zasada, od której nie może być odstępstw, to niepozostawianie dziecka samego w pojeździe. Kiedy na zewnątrz jest ciepło, a tak często bywa jeszcze we wrześniu, rozgrzane auto staje się dla małego człowieka śmiertelną pułapką. Po drugie - podczas naszej nieobecności w auto może uderzyć inny samochód, może też paść łupem złodziei. A małe dziecko, pozostawione same sobie, może wydostać się z fotelika i wpaść na pomysł zagrażający jego życiu.

Ale i nieco starsze, w miarę samodzielne już dzieci narażone są na niebezpieczeństwa podczas drogi do szkoły. Rolą dorosłych jest przewidzieć te zagrożenia i zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

Warto, najlepiej w formie zabawy, nauczyć dziecko zasad ruchu drogowego

Pamiętajmy jednak, że to, co jest oczywiste dla dorosłych, dla dzieci wcale takie nie jest. Najmłodsi postrzegają świat zupełnie inaczej, nie są w stanie przewidzieć konsekwencji niefrasobliwych lub niemądrych zachowań. Dodatkowo dzieci rozwijają się w różny sposób, nie każde jest w stanie bezpiecznie podróżować samo do szkoły, nawet jeśli robią to jego rówieśnicy z klasy.

Dzieci potrzebują szczególnej opieki

Rodzice i inni dorośli muszą, oczywiście, uczyć dzieci reguł ruchu drogowego, ale należy pamiętać, że najmłodsi nie mają jeszcze tak dużej koncentracji, by wszystkie zasady opanować w praktyce, choć wpaja się je od najmłodszych lat. Dzieci często nie potrafią skupić się na tak nieciekawej - z ich punktu widzenia - czynności jak droga do szkoły. W ruchu drogowym jest wiele bodźców, które przytłaczają dzieci, co sprawia, że nie potrafią się zachować adekwatnie do sytuacji. Dodatkowo - o czym trzeba pamiętać - mają wolniejszy czas reakcji niż dorośli. Są też znacznie mniejsze od dorosłych - przez co o wiele gorzej widoczne - chociażby z punktu widzenia kierowcy, który cofa, ale też inaczej postrzegają ruch uliczny.

Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że dzieci mają znacznie węższy punkt widzenia, stąd nie są w stanie np. zobaczyć jadącego pojazdu z dużej odległości, nie są też w stanie ocenić jego prędkości ani przewidzieć zachowania kierowcy. Ponadto inaczej niż dorośli słyszą dźwięki i nie są w stanie ocenić, skąd one dochodzą, więc mogą nie wiedzieć, z której strony nadjeżdża samochód.

Dodatkowo reakcje dzieci są nieprzewidywalne i spontaniczne. Dojrzali kierowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, ale - powiedzmy sobie jasno - nie wszyscy kierowcy są odpowiedzialni i biorą sobie do serca starą zasadę powtarzaną od dziesięcioleci na kursach prawa jazdy: „jeśli na drogę wpada piłka, to zaraz za nią na jezdnię wbiegnie dziecko”. Niestety, nie tylko dziecięca niefrasobliwość jest przyczyną groźnych wypadków z udziałem nieletnich.

Psychologowie dziecięcy szacują, że dziecko dopiero od ok. 7.-8. roku życia jest gotowe na świadome uczestniczenie w ruchu drogowym jako pieszy. W tym wieku nasze pociechy potrafią już rozróżniać prawą i lewą stronę, wiedzą, że przechodząc przez pasy, należy też sprawdzić, czy z żadnej strony nie nadjeżdża pojazd. Dzieci kilka lat starsze, w wieku 9-10 lat, są już w stanie ocenić, skąd dobiega dźwięk samochodu, oraz określić odległość od jadącego pojazdu.

Zakłada się, że dwunastolatek potrafi prawidłowo zachować się na przejściu dla pieszych, zwłaszcza tym z sygnalizacją świetlną, zna też podstawowe zasady ruchu drogowego. Jednak dopiero ok. 14. roku życia nastolatki zaczynają prawidłowo oceniać sytuację na drodze.

To wszystko sprawia, że decyzję, czy nasz uczeń może sam pokonywać drogę do szkoły, należy gruntownie przemyśleć. Warto wcześniej sprawdzić, jaką trasę dziecko musi samodzielnie pokonać, a nawet przejść z nim kilka razy, zwracając uwagę na potencjalne zagrożenia i ucząc je prawidłowych zachowań.

Rodzice powinni świecić przykładem

Nie zawsze najkrótsza trasa jest tą najwłaściwszą. Szczególnie na początku lepiej, by dziecko pokonywało drogę nawet trochę dłuższą, ale bezpieczniejszą: z wydzielonym chodnikiem i przejściami dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Warto też - najlepiej w formie zabawy - nauczyć dziecko podstawowych zasad ruchu drogowego dotyczących pieszych. Rodzice powinni uwzględnić rozwój dziecka, by nie stawiać go w sytuacji, która je przerasta. Pamiętajmy, że niektóre pociechy rozwijają się szybciej, inne nieco wolniej - co nie oznacza, że takie dziecko jest gorsze. Wszystko przyjdzie z czasem.

Najważniejsze, by młody człowiek był bezpieczny na drodze - dzięki wiedzy i posiadanym umiejętnościom, a tu już wielka rola rodziców oraz wychowawców i nauczycieli.

Rodzice, którzy w obecności nieletnich wsiadają za kierownicę, powinni świecić przykładem i już od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci prawidłowych zachowań kierowcy. Warto, aby dziecko było zaznajamiane z koniecznością przestrzegania dopuszczalnej prędkości oraz ustępowania pierwszeństwa pieszym wkraczającym na pasy. Zapoznawajmy też nasze pociechy z takimi obowiązkowymi zachowaniami na drodze jak jazda na suwak czy tworzenie korytarza życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży