MKTG IPT - pasek artykułowy

Wrzosowiska w Polsce – gdzie znajdziesz te najpiękniejsze? Oto miejsca, w których poczujesz się jak w bajce. Odwiedź je jesienią!

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Wraz z jesienią nadchodzą chłodniejsze dni i okazje do spacerów wśród kolorowych liści. Oprócz czerwieni, złota i pomarańczu ta pora roku naznaczona jest także różem i fioletem – kolorami kwitnącego wrzosu, który ozdabia tereny w różnych częściach świata. Nasz kraj nie jest tu wyjątkiem! Zobacz listę najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce – tam poczujesz się jak w magicznej krainie.

Spis treści

Najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce

Chociaż jedne z najbardziej spektakularnych widoków na wrzosy znajdziemy w Szkocji (wrzosowiska zajmują tam jedną czwartą powierzchni kraju), Polska również ma się czym pochwalić. Sezon na podziwianie tych delikatnych roślin trwa w najlepsze – zobacz, gdzie się wybrać, by trafić w sam środek fioletowego „oceanu”.

Wrzosowiska odwiedzają jesienią tłumy turystów
Zlokalizowany w woj. dolnośląskim Przemkowski Park Krajobrazowy może pochwalić się miejscem, które jesienią zamienia się w fioletowy dywan z kwiatów – to wzrastające na terenie dawnego poligonu wrzosowiska. Znajdziecie tam także wydmy śródlądowe.

Adam Jastrzębowski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Na poniższej liście znajdziesz wrzosowiska zlokalizowane m.in.:

  • niedaleko Warszawy,
  • na Pomorzu,
  • na Pomorzu Zachodnim
  • czy na Dolnym Śląsku.

Kiedy kwitną wrzosy?

Wrzos to roślina o niezwykłej urodzie. Jego delikatne kwiaty nadają otoczeniu trudnej do wytłumaczenia tajemniczości – być może dlatego, że większości z nas kojarzą się z powieścią „Wichrowe Wzgórza” (lub jej ekranizacją). W środowiskach ezoterycznych wrzos jest rośliną magii i czarownic, co dodatkowo ugruntowuje jego pozycję wśród najbardziej tajemniczych krzewów. Delikatne kwiaty wrzosu – najczęściej fioletowe, różowe, białe – można podziwiać od lipca do listopada. Na oglądanie wrzosów warto wybrać się szczególnie późnym latem lub wczesną jesienią, kiedy temperatury są jeszcze dość przyjemne, a jesień nieśmiało wkracza do naszego kraju.

Wrzos – właściwości i zastosowanie

Fioletowe, białe, różowe i zielone wrzosy pięknie się będą prezentować w towarzystwie świec, pomarańczowych dyni, kasztanów, żołędzi, głogu i sukulentów. Możemy stworzyć z nich modną jesienną dekorację, wykorzystując jako podstawę bambusową tacę czy drewnianą paterę na owoce – informuje Małgorzata Czuba-Skarzyńska z serwisu regioDom.

Co ciekawe, kwiaty wrzosu zachwycają nie tylko wyglądem, ale również właściwościami leczniczymi. Wykazują korzystne działanie na układ pokarmowy – działają przeciwbakteryjnie dzięki zawartości hydrochinonu, pobudzają także wydzielanie soków trawiennych, a obecne w nich garbniki są pomocne w leczeniu biegunek i stanów zapalnych. Wśród innych zalet wrzosu wymienia się także moczopędność, działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Mieszkańcy Szkocji i Irlandii przypisują roślinie działanie ochronne i przynoszące szczęście.

Zobacz także: Kwitnące wiśnie nie tylko w Japonii. Poznajcie 21 miejsc w Polsce i Europie, które wiosną mienią się odcieniami różu

Źródła: doz.pl, zielonyogrodek.pl, pelnapara.com

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży