Wybieracie się na urlop za granicą? Sprawdźcie jak dawać napiwki na wakacjach

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Zawsze warto zapoznać się z lokalnymi zwyczajami dotyczącymi napiwków w kraju, który zamierzamy odwiedzić. Dając napiwki, okazujemy szacunek dla miejscowej kultury i doceniamy wysiłek personelu obsługującego nas podczas wakacji.
Zawsze warto zapoznać się z lokalnymi zwyczajami dotyczącymi napiwków w kraju, który zamierzamy odwiedzić. Dając napiwki, okazujemy szacunek dla miejscowej kultury i doceniamy wysiłek personelu obsługującego nas podczas wakacji. dinozzaver/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Kiedy podróżujemy do innych krajów, ważne jest, aby poznać zasady dotyczące dawania napiwków. Odpowiednia kwota napiwku różni się w zależności od kraju, który odwiedzamy. W niektórych miejscach wystarczy już 10% ceny usługi, podczas gdy w innych napiwki zwyczajowo sięgają nawet 25%.

Spis treści

Napiwki na urlopie za granicą

Większość państw europejskich, takich jak Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Polska, Węgry, Rumunia czy Czechy, akceptuje napiwki w wysokości 10% jako gest uznania za dobrze wykonaną usługę. Oczywiście, można zawsze zostawić wyższy napiwek, jeśli obsługa była wyjątkowo dobra.

Sprawdź jak, dawać napiwki na wakacjach za granicą

W bardziej egzotycznych krajach również można spotkać się z zasadą 10% napiwku, na przykład w Maroku, Egipcie, Tunezji i niektórych krajach Ameryki Południowej. Jednak w niektórych miejscach oczekuje się napiwków w wysokości 15%.

W niektórych krajach, takich jak Włochy, Anglia i Irlandia, przyjęło się zostawianie napiwków od 10% do 15%. Natomiast w Ameryce Północnej, takiej jak USA i Kanada, oczekuje się napiwku w wysokości od 15% do nawet 25%.

Jak dawać napiwki płacąc gotówką, a jak płacąc kartą?

Kiedy płacimy gotówką, zazwyczaj najlepiej jest zostawić napiwek również w gotówce. Jednak w niektórych krajach, gdzie płatności bezgotówkowe są popularne, terminale płatnicze pozwalają na dodanie napiwku do rachunku.

Ludzie tańczący w barze/klubie
Jednak są miejsca, gdzie napiwku zostawiać nie wypada. Takim miejscem są np. bary w Hiszpanii, Francji czy Portugalii. pressmaster/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Na przykład we Francji, Hiszpanii czy Grecji tradycyjnie zostawia się napiwek w gotówce, podczas gdy w krajach skandynawskich istnieją miejsca, gdzie akceptowane są tylko płatności bezgotówkowe, a w terminalu można samodzielnie dodać kwotę napiwku.

Jak docenić personel sprzątający lub kucharzy?

Jeśli chcemy docenić personel sprzątający lub kucharzy, często możemy spotkać skrzynki lub słoiki na napiwki w recepcji. W ten sposób możemy docenić cały zespół za ich pracę.

Jeśli chodzi o personel sprzątający w hotelach, napiwki zazwyczaj zostawia się w pokoju. Najczęściej umieszcza się je na poduszce na łóżku lub na tacy w łazience. Typowe kwoty napiwków za granicą wynoszą od 1 do 2 dolarów lub euro za noc. W USA oczekuje się nieco wyższych kwot, od 2 do 5 dolarów za noc.

Napiwki w transporcie i podczas podróży

Korzystając z taksówek lub rejsów, warto pamiętać o napiwkach. Taksówkarze często nie oczekują napiwków, ale mile widziane jest zaokrąglenie kwoty za przejazd. W Anglii, na Węgrzech, w Grecji, Belgii i Republice Południowej Afryki przestrzeganie zasady 10% napiwku za przejazd jest odpowiednie. Natomiast w USA i Kanadzie oczekuje się napiwku w wysokości od 15% wzwyż.

Pamiętajmy, że dawanie napiwków jest dobrowolne, ale stanowi gest uznania za dobrze wykonaną usługę. Przyjrzyjmy się lokalnym zwyczajom i postępujmy zgodnie z nimi, aby cieszyć się pozytywnym doświadczeniem podczas naszego urlopu za granicą.

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży